Başrol oyuncusu Awkwafina’ya En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre kazandıran Elveda (The Farewell) hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-The Farewell: Bir Kez Daha Sarılmak

Sezen Sayınalp’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Lulu Wang’in lafı dolandırmadan, temaları tane tane açıkladığı, sözlerini olanca sadelikle aktardığı The Farewell, gerçekliğin, kaybın, geçmişin, yasın ağırlığını göstermek yerine tüm bunların yarattığı sorgulamaları büyük bir dinginlikle ele alıyor.”

2-Gerçek bir yalandan, samimi bir vedaya..

Hande Kara’nın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“The Farewell, unutulmaya yüz tutan aile bağlarını hatırlatırken, Çin geleneklerini sergilediği sahneleriyle de dikkat çekiyor. Çin sinemasına aşinaysanız, The Farewell’de size enteresan gelen çok ayrıntı bulamayabilirsiniz. Ancak Çin’in geleneklerinden haberdar değilseniz, gördüğünüz bazı sahneler size hayli enteresan gelebilir.”

3-Söylemek ya da söylememek…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“New York’ta, yazar olma hayallerinin peşinde sürüklenen Çin kökenli genç bir kadın… Babaannesinin kanser olduğu haberini alır ve ailesiyle birlikte memlekete döner. Artık önlerindeki en önemli mesele hastalığının farkında olmayan babaanneye bu gerçeği söyleyip söylememektir. ‘Veda’ hem ahlaki dertlerle hem de gelenekselle modernite arasında gidip gelen ‘gurbetçi’lerle ilgili yer yer hüzünlü bir öykü anlatıyor.”

4-The Farewell: Hesaplı Bir Sinemasal Erozyon

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Sundance 2019’dan beri şişirilen bir Çin kültür farkları komedisi örneği. “Elveda” (“The Farewell”), Lulu Wang’in sinemasının üzerine koyamadığı, aksine politik açıdan doğru duracağım diye kasan ve konuşan kafaların ötesine gidemeyen bir aile komedisi. Zhao hariç çaylaklıkla yapılmış izlenimi bırakıyor.”

5-Gerçek yalanlar…

Şenay Aydemir’in yazısı içi tıklayın – Gazete Duvar

“Lulu Wang’ın kökleri Çin’e dayansa da belli ki tamamen Batılı bir formasyonla donanmış durumda ve dünyayı da öyle algılıyor. Haliyle onun Çin’deki kimi gelenekleri yorumlama biçiminin de algıladığı gibi olacağını öngörmek o kadar zor değil. Kaldı ki film zaten açılışta “gerçek bir yalan üzerine” olduğunu belirtiyor.”

6-Göçmenlik Hiç Bitmez

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“”Elveda”yı seyrederken vatan ve ev mefhumlarının mekanlar kadar insanlarla olan ilişkisi üzerine de düşünüyorsunuz…Sadece Billi için değil, Çin’den uzakta yaşayan tüm aile mensupları için, büyükanne sadece bir aile büyüğü değil aslında. O aynı zamanda onlar için Çin anlamına geliyor…

7-Postmodernizm çağında eski dünyaya “Elveda”

Bülent Vardar’ın yazısı için tıklayın – T24

“Çin kökenli Amerikalı yönetmen Lulu Wang’ın yazıp yönettiği bir film olan Elveda; doğu ve batı ekseninde yaşamın anlamı ve insanoğlunun dünya gezegenindeki yolculuğu hakkında sosyolojik ve antropolojik saptamaları da olan bir film.”

8-Dozu ayarlanmamış melodram

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“‘Gizli veda’ için ailenin bir araya gelme hikâyesi, ajitasyona bulaşmadan, ince bir hüzün ve mizahla kotarmış elem yüklü öyküyü fakat finalde yer alan o tek gerçek kare, izlediklerimizin ruhuna zarar verip, iç dünyamızda oluşturduğumuz ve filmi oturttuğumuz yeri zedeliyor, elde değil.”

9-Bilmemek Mutluluk mu? Anlatmamak Haksızlık mı?

Begüm Kakı’nın yazısı için tıklayın – Artful Living

“The Farewell (Elveda)’de sıkça bahsi geçen bir diğer konu ise Amerika ve Çin farkı. Masada geçen bir konuşmada Çin’den neden gidildiği, Çin ile Amerika arasındaki kültürel, ekonomik farklar ve imkânlar tartışılıyor ki bu kimi zaman esprili bir şekle dönüşüyor. Bunun yanında Amerikan kültürüyle ve Uzak Doğu kültürüyle ilgili bu konuşmalar aslında filmin temelini oluşturan çatışmalardan biri.”

Comments

comments