Joker filmindeki Arthur Fleck karakteri ile ustalığını bir kez daha kanıtlayan Joaquin Phoenix’in, çağımızın en önemli oyuncularından biri olmasını sağlayan unutulmaz performanslarını sizin için derledik. İyi okumalar…

Bruno Weiss, “The immigrant / Bir Zamanlar New York”

Amerikan rüyasının peşinden koşan iki kardeşin hikayesini anlatan The immigrant filminde, Joaquin Phoenix Bruno isimli kadın ticareti yapan bir karakteri canlandırıyordu.  Marion Cotillard, Jeremy Renner gibi isimlerin yer aldığı film eleştirmenlerce pek beğenilmese de, Phoenix oyunculuğu ile beğeni toplamıştı.

Jimmy Emmett, “To Die For / Sonsuz İhtiras”

Daha çok Nicole Kidman’ın performansı ile hatırlansa da, Joaquin Phoenix filmdeki performansı ile kariyerinin erken döneminde önemli bir oyuncu olacağını müjdeliyordu.

Lucius Hunt, “The Village / Köy”

M. Night Shyamalan’ın filmi, yönetmenin en iyi filmlerinden biri değildi ancak, kötü filmlerinden biri olmadığı da kesin. Bu vasat Shyamalan filmi özellikle oyuncuların performansından büyük güç alıyordu.

Larry “Doc” Sportello, “Inherent Vice / Gizli Kusur”

Paul Thomas Anderson’un filminde nevi şahsına münhasır bir dedektife hayat veren Joaquin Phoenix, performansı ile bu karmaşık filmin bel kemiği olmayı başarıyordu.

Commodus, “Gladiator / Gladyatör”

Sinema tarihine geçen Ridley Scott filmi, aldığı ödüller kadar anlattığı intikam hikayesinin gücü ile dikkat çekiyordu. Commodus rolünde müthiş bir kötü adam performansı ortaya koyan Phoenix, Russell Crowe’la karşılıklı döktürüyordu.

Johnny Cash, “Walk the Line / Sınırları Aşmak”

Country müziğin önemli isimlerinden biri olan Johnny Cash’in hayatının anlatıldığı filmde, Joaquin Phoenix sanatçıyı başarıyla canlandırıyordu.

Theodore Twombly, “Her / Aşk”

Joker’dekine benzer bir tek kişilik Joaquin Phoenix şovu içeren Her, oyuncunun bu zor rolün altından başarıyla kalkması ile izlenmesine doyum olmayan bir seyirliğe dönüşüyordu.

Freddie Quell, “The Master / Usta”

Paul Thomas Anderson’un altıncı filminde Philip Seymour Hoffman’la birlikte rol alan Joaquin Phoenix, oyunculuğu ile bir kez daha herkesi kendisine hayran bırakıyordu.

Arthur Fleck, “Joker”

Joker’deki Joaquin Phoenix performansı hakkında pek bir söz söylemeye gerek yok. Çünkü büyük beğeni toplayan bu filmi, neredeyse tek başında omuzlarında taşıyan kişi ondan başkası değil.

Joe, “You Were Never Really Here / Hiçbir Zaman Burada Değildin”

Joker’deki performansından daha iyi olup olmadığı belki tartışılabilir ancak, nasıl ki Joker’de oyunculuğu ile filme müthiş bir katkı yapıyorsa, Hiçbir Zaman Burada Değildin filminde bu etkinin daha fazla olduğunu iddia edebiliriz. Bizim favorimiz.

 

Comments

comments