Ridley Scott’ın inişli çıkışlı kariyerine sığdırdığı filmler arasından bir liste yapmak epey zor bir iş. Bir yönetmenin kariyerine 3-4 başyapıt sığdırıp, bir o kadar kötü filme imza atması ilginç. “Dünyanın Bütün Parası” ile yeni filmini sinemalarda izleyeceğimiz Ridley Scott’ın bu filminde nasıl bir iş ortaya çıkardığını henüz göremedik. Sizlere yönetmenin bu zamana kadar çektiği filmleri içerisinden hazırladığımız liste ile kendisini tanıtmak istedik. İyi okumalar…

10- Body of Lies/Yalanlar Üstüne (2008)

Yönetmenin terör ile mücadele kapsamında süre giden savaşa dair gerçekçi bir bakış atma çabası. Scott’ın vasat üstü performansla anlattığı hikayeye, DiCaprio ve Rusell Crowe’un iyi oyunculukları eklenince film listenin sonuna kendisini atmayı başarıyor.

9-Hannibal (2001)

Kuzuların Sessizliği gibi muhteşem bir filmin ardından devam filmlerine gerek var mıydı emin değiliz? Thomas Harris’in aynı adlı eserinden uyarlanan film, Dr. Lecter’in hapisten kaçtıktan sonrakini anlatıyor. Yönetmenin sinemasına giriş yapmak isteyenler için izlenebilecek bir film.

8-Kingdom of Heaven/Cennetin Krallığı (2005)

Yönetmenin 90’lardaki başarısız filmlerinin ardından, 2000’li yılların farklı olacağını bize müjdeleyen Gladyatör’den sonra, Cennetin Krallığı filmi ile haçlı seferleri üzerinden din savaşlarını beyazperdeye başarılı bir şekilde aktarıyordu. Ridley Scott hiç bir zaman 80’li yıllardaki başarılı günlerine dönemedi ancak bu filmden sonra ortalama bir seviyenin altına inmeyeceği anlaşılmış oldu.

7-The Martian/Marslı (2015)

Andy Weir’in aynı adlı romanından uyarlanan film, yönetmenin bilim-kurgu türünde nasıl döktürdüğünü sinemaseverlere hatırlatıyordu. 88. Akademi Ödülleri’ne 7 dalda aday gösterilen film, ödülleri kazanmayı başaramıyordu. Yönetmenin yakın dönem en iyi filmi diyebiliriz.

6-Black Hawk Down/Kara Şahin Düştü (2001)

Ridley Scott’ın Somali’de yapılan bir operasyon sırasında kapana kısılan askerlerin 18 saatlik bekleyişlerini anlattığı film, aksiyon dozunun yanı sıra, Orta Doğu’da süren savaşa dair yaptığı ince bir eleştiri ile ön plana çıkıyordu. Film aynı zamanda yakaladığı gişe başarısı ile, Orta Doğu’da geçen savaş filmleri furyasını başlatıyordu.

5-The Duellists/Düellocu (1977)

Ridley Scott’a; Cannes’ta ilk filmini çeken yönetmenlere verilen ödülü kazandıran film, yönetmenin az bilinin filmlerindendir. Zaman zaman Kubrick’in Barry Lyndon’ı ile karşılaştırılan film, önemli bir tarihi drama olmayı başarıyor.

4-Gladiator/Gladyatör (2000)

73. Akademi Ödüllerinden, en iyi film ödülü dahil, 5 ödülle ayrılan Gladyatör; Russel Crowe’un muhteşem performansı ile beyazperdenin en fazla sevilen filmlerinden biri oluyordu. Russel Crowe’un canlandırdığı General Maximus rolünün, ilk olarak Mel Gibson’a teklif edildiğini belirtelim.

3-Thelma & Louise/Thelma ve Louise (1991)

Sinema tarihinin en önemli kadın ikililerinden birini bu filmde izleyebilirsiniz. Susan Sarandon ve Geena Davis’in bu performansları dışında, filmin kadın konusuna getirdiği politik bakış filmin klasikler arasında yerini almasını sağlıyor. Filmin final sahnesinin çok etkileyici olduğunu belirtelim.

2-Blade Runner/Bıçak Sırtı (1982)

Philip K. Dick’in Android’ler Elektirikli Koyun Düşler mi? kitabından uyarlanan film, Harisson Ford ve Ruther Hauger’i başrolde karşı karşıya getiriyordu. Film, gişede uğradığı hezimete rağmen kısa zamanda bir külte dönüşürken, 2019 yılında devam filmiyle sinemaseverlerle buluştu. “Deckard android miydi?” sorusu uzun yıllar filmin takipçileri tarafından tartışılmaya devam edildi.

1-Alien/Yaratık (1979)

Yaratık filmi; yakaladığı başarı ve bilim-kurgu/korku türüne getirdiği yeni soluk sayesinde, Alien fenomeninin, devam filmleri ile gündemimizde kalmasının ana nedeni olmaya devam ediyor. Sigourney Weaver’un Ripley performansı sinema tarihinin en akılda kalıcı kadın kahramanlarından biri olmayı başarırken, yönetmenin yaratığı çok az göstererek yarattığı gerilim filmin asıl başarısı oluyordu.

Comments

comments