6. His filmi ile kariyerine hızlı bir giriş yapan, ardından filmlerinde yaratmayı başardığı Hitchcock vari gerilim ile kendisine büyük bir hayran kitlesi kazandıran yönetmen M. Night Shyamalan, başarıları filmlerinin yanı sıra, başarısız filmleri ile de anılan bir yönetmen. Zaman Zaman gerektiğinden fazla övülen, zaman zaman ise gerektiğinden fazla eleştirilen yönetmenin filmografisine birde biz bakalım istedik. Bu hafta vizyona girecek olan Glass filmi öncesi yönetmenin filmlerini birlikte hatırlayalım. İyi okumalar…
10-The Last Airbender / Son Hava Bükücü (2010)

2010 yılının en kötü filmlerinden biri olarak anılan Son Hava Bükücü, tabiri caizse yönetmen M. Night Shyamalan’ın kariyerinin dip noktasıydı. Nickelodeon’da yayınlanan çizgi televizyon dizisinden uyarlanan film, 150 milyon dolarlık bütçesi ve elde ettiği gişe başarısızlığı ile akıllarda kaldı. Özellikle yönetmen çizgi dizinin ruhunu gerektiği gibi yansıtmayı başaramıyordu. Ancak film hakkında bu tür olumsuz düşüncelerin yanı sıra, filmi beğenenlerin de olduğunu belirtelim.

9-Dünya – Yeni Bir Başlangıç / After Earth (2013)

Will Smith’in, Django rolünü reddederek oğluyla birlikte rol aldığı bilim-kurgu türündeki film, izleyenlerin büyük bir hayal kırıklığı yaşamasına sebep oluyordu. Oyuncuların kötü performansı, aksiyon sahnelerinin yetersizliği ve kötü senaryo başta olmak üzere, film vasatın altında kalmaktan kurtulamıyordu.

8-Mistik Olay / The Happening (2008)

İzleyiciye ilginç gelebilecek bir konuya sahipken, bunu yine harcayan bir Shyamalan filmiyle karşı karşıyayız. Yönetmen, yer yer seyircisine gerilim dolu anlar yaşatsa da, senaryonun tutarsızlığı nedeniyle bütününde ciddiye alınması zor bir iş ortaya çıkarıyordu.

7-Sudaki Kız / Lady in the Water (2006)

M. Night Shyamalan kendisinin yazıp yönettiği Sudaki Kız’da, yarattığı atmosfer ve masalsı anlatımı ile iyi bir iş ortaya koyarken, anlattığı bu masalı film ilerledikçe bozarak çok daha iyi bir iş olmasını yine kendisi engelliyordu. Yönetmenin belki de en hakkı teslim edilmeyen filmlerinden biri olan Sudaki Kız, kesinlikle izlenmeyi hak ediyor.

6-Ziyaret / The Visit (2015)

Yönetmenin Altıncı His başarısı sonrası, yönettiği filmleri yarattığı beklentinin altında kaldığını söylemek mümkün. Yine beklentileri karşılamayan bir film ile bu sefer bizi şaşırtmayı başarıyordu. Yönetmenin birbiri ardına gelen başarısız filmlerinin yarattığı kötü beklentinin üzerine çıkan bir film ile karşı karşıyayız. Film, yönetmenin yeniden iyi filmler yapmaya başladığını müjdelemesi açısından önemli.

5-Parçalanmış / Split (2016)

James McAvoy’un 23 farklı karekteri canlandırdığı film, yönetmenin son dönem en iyi işlerinden biri olmayı başarıyordu. Aynı zamanda Ölümsüz filmi ile aynı evrende geçen yapım, bu hafta gösterime girecek Glass ile bir üçleme olarak düşünülerek, yönetmen tarafından çizgi-romandan uyarlanmayan süper kahraman serisinin tohumlarını atıyordu. Yönetmenin en cesur denemelerinden biri olan film, başarısı ile Glass filminden beklentileri yükseltiyordu.

4-Köy / The Village (2004)

Vizyona girdiği zaman büyük bir ilgi ile karşılaşan ancak kısa zamanda seyircilerin sırtını çevirdiği bir film olarak hatırlanan Köy, özellikle müzikleri ile seyirciyi germeyi başarırken, bu hissi tüm filme yayamayarak yönetmenin vasat filmlerinden biri olarak kalıyordu. Değeri, yönetmenin daha kötüye giden filmografisi nedeniyle artan film, yönetmenin başarılı erken döneminin kapanışını da haber veriyordu.

3-İşaretler / Signs (2002)

6. His ve Ölümsüz sonrası yönetmenin büyük beklenti yaratan ve başrolünü Mel Gibson’a verdiği işi İşaretler, belki de seyirciyi en çok ikiye bölen Shyamalan filmlerinden biri oluyordu. Özellikle ilk dönem işleriyle Hitchcock’un yarattığı gerilime benzer bir his uyandırmayı başaran yönetmen, bu ustalığını İşaretler filminde devam ettiriyordu. Genel olarak başarılı bir film olsa da, yarattığı beklentinin altında kalarak, yönetmenin sevenlerini üzüyordu.

2-Ölümsüz / Unbreakable (2000)

Bruce Willis ve Samuel L. Jackson’un başarılı oyunculukları ve çizgi-roman uyarlaması olmayan bir süper kahraman hikayesini başarılı bir şekilde perdeye aktarması ile hafızalara kazınan Ölümsüz, özellikle açılış sahnesi ile unutulmaz filmler arasındaki yerini şimdiden yerini garantilemiş bir film. Çoğu kişiye göre yönetmenin en başarılı filmi olarak kabul edilmeye devam ediyor.

1-Altıncı His / The Sixth Sense (1999)

Süpriz sonlu filmleri sinemada popüler eden, ancak başarısı sadece bununla sınırlı olmayan; aynı zamanda başarılı atmosferi, usta işi oyunculuklar ve yarattığı gerilim ile sinemaseverleri şoke etmeyi başaran Altıncı His, sinema tarihinin klasiklerinden biri olarak anılmayı hak eden bir yapım olarak bizce yönetmenin en iyi filmi.

Comments

comments