Harry Potter’ın yazarı J. K. Rowling’in senaryosunu yazdığı “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” filmi hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Fantastic Beasts and Where to Find Them: Çok Kullanılmış Harry Potter Maskesi Satılır

Haktan Kaan İçel’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Fantastic Beasts and Where to Find Them, Harry Potter serilerinin aksine atmosferini aydınlıktan karanlığına götürmek yerine karanlık taraftan başlamayı tercih ediyor. Bunun neticesinde hikayesini katili bilinmeyen seri cinayetlerin kol gezdiği New York’a taşıyor. Canavarlarını kaybeden bir büyücünün de tesadüfen aynı bölgede bulunmasıyla hikayeye dahil olması bir oluyor. Böylece hikâye anlamında sığ bir şekilde arkasını sevimli canavarların varlığına dayıyor. Bol aksiyonun, karakterler çatışmalarıyla harmanlanması sonucunda da elimizdeki bu film ortaya çıkıyor.”

2-Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Scamander’in hikayesine biraz daha girecek olursak gezgin bir fantastik yaratık uzmanı. Filmimiz onun en çok bilinen kitabının ismini taşıyor. İleride Hogwarts Okulu’nun müdürlüğünü de yapacak ama biz şimdilik ilk yıllarına tanıklık ediyoruz. Eddie Redmayne Scamander karakterine başarıyla hayat vermiş. Rowling ana karakterlerini çok da göze batmayan tiplemelerden seçiyor algısı ön planda oldu bu seçimden sonra.”

3-Bir Harry Potter değil

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Yeni bir Harry Potter filmi değil “Fantastik Canavarlar”. Aynı evrenden gelen başka bir hikâye. J.K. Rowling’in Harry Potter serisinin “yan ürünü” olarak yazdığı, Hogwarts Büyücülük Okulu’nda okutulan “ders kitapları”ndan biri… Macera, 1926’da kitabın yazarı Newt Scamander’in New York’a geldiği dönemde geçiyor. Açılış sahnesinde gördüğümüz gazete manşetleri, dünyanın gergin bir dönemden geçtiğini haber veriyor. ”

4-Fantastic Beasts and Where to Find Them (2016)

Polat Öziş’in yazısı için tıklayın – Öteki Sinema

“Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar esasen yapı olarak Harry Potter’a oldukça benzeyen, kabaca iyilerin kötülerin peşinden koşmak zorunda kaldığı bir iş. Göze çarpan en büyük fark, hikâyenin ana karakterlerinin bu sefer yaş olarak daha büyük seçilmesi. Tabii, bu seçimin evrenin büyülü atmosferinden hiçbir şey kaybetmediğini dile getirmekte yarar var. Ancak bu noktada söylenmesi elzem olan konu; yönetmen David Yates’in sadece filmin sihirli atmosferine, fantastik canavarlarına güvenip; efekt odaklı, Marvelvari bir iş yapmaya çalışması.”

5-Fantastik Canavarlar: Nelerdir, Nerede Bulunurlar?: Harry Potter’ın Tatsız Mirası

Utku Ögetürk’ün yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Filmin en büyük kozu Newt Scamander ve dolayısıyla onu canlandıran Eddie Redmayne. Karakter yaratımında ne denli başarılı olduğunu tecrübe ettiğimiz Rowling, yine seyircinin gönlünde taht kuracak bir karakter çıkarmış. Hem bilge hem de asi bir tarafı olan Newt’in canavarlarla kurduğu bağ, filmin -belki de serinin- vermek istediği mesajın merkezinde bulunuyor. Hayvan hakları konusunda önemli mesajlar veren Rowling’in neden Fantastik Canavarlar: Nelerdir, Nerede Bulunurlar? ile beyazperdeye geri döndüğünü anlayabiliyoruz.”

6-Harry Potter’ı Özleyenlere…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Harry Potter’ serisinin dört filmine imza atan David Yates’in yönettiği ‘Fantastik Canavarlar Nelerdir…’ (ki serinin tamamı ona teslim edilmiş), 1926’da geçiyor ve Newt Scamander karakteri üzerinden sanki bir göçmen hikâyesi anlatıyor. Yates, dönem atmosferi kurmada gayet başarılı, öte yandan filmin asıl başarısı büyülü bir evreni oluşturmanın yanı sıra etkileyici yaratık tasarımlarında.”

7-Harry Potter Evreninden Yeni Film

Burak Göral’ın yazısı için tıklayın – Sözcü

“Memur yönetmen Peter Yates de gene en ufak bir yönetmenlik sanatı katmadan dümdüz çekivermiş bu hikayeyi. Ama yine de iki saatinize kan doğramıyor film. Sıkmıyor fazla, hayvansever duygularımızı hareketlendiriyor, birkaç da parlak fikir ve güzel efekt de yok değil.”

8-Canavarların en tehlikelisi insanlar

Esra Karataş’ın yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Şehir ve insanlık tehdit altındadır; ancak bu tehdidin kaynağı büyücüler mi, canavarlar mı yoksa obscurus denilen hepsinden daha tehlikeli yaratıklar mıdır? Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Yaşarlar, gerçek ve sıkıcı dünyaya Scamander’in gözüyle bakan, neşeli, esprili bir merhaba…”

9-Fantastik Canavarlar, fantastik başlangıçlar!

Arman Güvenç’in yazısı için tıklayın – Ranini.tv

“Film dünyasını mükemmel bir şekilde kuruyor. Sanat yönetimi, mekanlar, sahnelere eşlik eden enfes müzik derken daha ilk filmde sanki yıllarca seyircisi olduğum bir yerde gibi hissettim kendimi. Harry Potter serisinin Hogwarts odaklı gidişatından ziyade dünyada en sevdiğim şehir olan New York’un bu kadar merkeze alınmış olması beni mutlu etti.”

10-Fantastic Beasts: Nuh’un Gemisine Büyülü Bir Dokunuş

Mert Tanöz’ün yazısı için tıklayın – Ters Ninja

“Daha önce bizlere “özel” bir çocuğun “özel” bir yatılı okuldaki macerasını anlatan Rowling, Fantastic Beasts’te ise Nuh’un hikayesini büyüyle harmanlıyor. Nuh’un gemisini bir bavula sığdıran Rowling, yaratıkları felaketten kurtarmaya çalışan Newt’i azizleştirerek onu hikayenin seçilmiş kişisi kılmaya çabalıyor.”

11-Harry Potter dünyasına dönüş: Büyük bir projenin ilk filmi

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – T24

“Film tam bir masal. Ve tümüyle görselliğe ve de özel efektlere dayanıyor. Bunların genelde son derece başarılı olduğunu söylemeliyim. Ayrıca dev kent New York, 1920’lerde olabileceği haliyle öylesine inandırıcı ve etkileyici biçimde karşımıza geliyor ki, sanki zaman içinde bir yolculuğa çıkıyorsunuz. ”

12-Fantastic Beasts Film İncelemesi ve Eleştirisi

Mertcan Yasa’nın yazısı için tıklayın – Saklı Kumanda

“Bir diğer önemli konu ise sadece kısa bir anlığına görmüş olsak da Gellert Grindelwald. Voldermort’tan bir nesil önceki kötümüz filme dahil oldu. Albus Dumbledore’un bir zamanlar en yakın arkadaşı olan Grindelwald, filmin geçtiği dönemde 43 yaşında. Eh, Johnny Depp’in de role kesinlikle kendi havasını katacağı kesin. Tabii ki şu an ne kadar laf etsek doğru olmaz, kendisini sadece birkaç saniye görebildik.”

13-Büyücüler dünyasına çok fantastik bir hamle

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Harry Potter’ın yazarı J. K. Rowling’in senaristliğini üstlendiği, bizi yine büyücüler dünyasına götüren Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar?, atmosferiyle etkili olsa da tek düze hikayesiyle beklentileri karşılayamayan bir film.”

14-Fantastik Canavarları İzledik: Ne Bekliyorduk, Ne Bulduk?

Hakan Tunç’un yazısı için tıklayın – Fantastik Canavarlar

“Tek cümlelik yorumum, “Kendi adıma filmden umduğumu bularak ayrıldım,” olur diyebilirim. Çünkü adına yakışır bir iş çıkartmışlar. Daha ilk andan itibaren aksiyon başlıyor ve sonuna kadar da bu devam ediyor. Ara ara dikkatinizin dağılabileceği noktalar yaşansa da sonuna kadar izlemenizi sağlayacak yoğunlukta ve dikkat isteyen detaylarla bezeli bir iş çıkmış ortaya.”

15-Harry Potter’sız bir Harry Potter

Serdar Akbıyık’ın yazısı için tıklayın – Star

“Özellikle filmin finalinde gereksiz diyaloglar ve seyircinin yüreğini bir şekilde burkmak isteyen kayıplar hiç gerçekçi durmuyor. İngiliz edebiyatında fantastik romanlara baktığımızda çocuk kitapları bile kendi içinde bir siyaset barındırır. Hele ‘Yüzüklerin Efendisi’ gibi serilere gelirsek bu siyaset ve göndermeler daha da ağırlaşır. J.K. Rowling’in hikayesi Hollywood çizgi roman kahramanlarının basitliğinin İngiliz sinemasında bir dışavurumu gibi olmuş.”

16-Fantastik Dünyada Eğlenceli Macera

Sadi Çilingir’in yazısı için tıklayın – Sadibey

“Filmde, öfkeli tahripkâr canavarların kimler olduğu final bölümüne kadar merak duygusuyla taşınıyor. Son bölümde sürprizler var işte. Aslında filmin hikâyesi karmaşık değil. Çocuklar da atmosferin içine rahat girebiliyor. Belki patlamalar, yıkımlar biraz ürkütebilir bu eğlenceli ve güldüren macerada.”

17-Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

Nusret Şen’in yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Filmde, adından anlaşılacağı üzere o dönemin canavarları, karakterleri ve özellikle filme ”Fantastik Canavarlar” ismini veren kitabın yazarı Newt Scamander izleyiciye tanıtılmaya çalışılıyor. Ben olsaydım, filmin adını ”Fantastik Yaratıklar” koyardım. Zira, filmde insanlara zarar veren iyi veya kötü niyetli canavar göremedim. Tam tersi, büyülü yaratıkların doğalarını araştıran ve onların bakıcılığını üstlenen Newt Scamander’e itaat eden uysal ve evcil yaratıklar var.”

18-Hem tanıdık hem yeni

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

“Harry Potter uyarlamalarının sonlanmasının kederini yaşayan milyonlarca hayran, artık beş filmlik bir yan seriye dönüşecek “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? / Fantastic Beasts and Where to Find Them”le teselli bulabilirler. Rowling’in Newt Scamander adıyla kaleme aldığı kitabın sinema uyarlamasının senaryosunda da Rowling’in imzası var. Filmin yönetmen koltuğunda ise “Harry Potter” serisinin son dört filmini yöneterek Harry Potter evreninin resmi yönetmenine dönüşen David Yates oturuyor.”

19-Harry Potter ile Kıyaslamanın Anlamsız Olduğu Büyülü ve Farklı Bir Macera

Melis Zararsız’ın yazısı için tıklayın – Popüler Sinema

“Bakalım serinin devamı nasıl gelecek. 3D izlenen, bol bol CGI efektleri kullanılan ve savaş sahneleri olan bu tarz filmlerde göz yorucu uzun sahnelerden kaçınılsa bence bu tarz fantastik dünyaların içine daha rahat girebileceğiz. Şans verin, Harry Potter ile kıyaslamadan başka bir büyü evrenine daldığınızı hayal edin derim.”

Comments

comments