Ünlü yönetmenlerin filmlerini nasıl yaptıklarını merak ediyor musunuz? Bir filmin çekilirken ne tür zorluklarla karşılaşıldığını, ya da hiç tamamlanamamasının sebeplerini? Bu liste tam size göre:

10-The Battle Over Citizen Kane (1996)

1996 tarihli belgesel; Yurttaş Kane filminde hayatı anlatılan William Randolph Hearst, filmin kahramanı Charles Foster Kane ve yönetmen Orson Welles arasındaki benzerlikler ve çatışmaları konu alıyor.

9-That Moment (2000)

Oscar ödüllü yönetmen Paul Thomas Anderson’un erken dönem filmlerinden Manolya’nın çekim süreci, Mark Rance tarafından belgesel haline getiriliyor. 80 günlük çekimlerde kaydedilen 128 saatlik görüntüden 72 dakikalık çok güzel bir belgesel ortaya çıkmış.

8-Best Worst Movie (2009)

Hangi filmin tarihin en kötü filmi olduğu tartışmalı bir konu olsa da, bu iddiada olan Troll 2’nin çekim sürecini anlatan bol ödüllü Best Worst Movie’yi izleyerek, bu tartışmalara sizde katılabilirsiniz.

7-Jodorowsky’s Dune (2013)

Alejandro Jodorowsky; Frank Herbert’in başyapıtı olan Dune serisini, 70’lerde beyazperdeye uyarlamak ister. Belgesel; yarım kalan bu çabayı anlatırken, nedenlerini bizzat yönetmenin kendisinden dinleyebilirsiniz.

6-Final Cut: The Making and Unmaking of Heaven’s Gate (2004)

Başrolündeki usta oyuncularla zamanında çok ses getiren, ancak 45 milyon dolarlık bütçesine rağmen 1,5 milyon dolar hasılat yaparak tüm zamanların gişede en başarısız filmi olan Michael Cimino imzali western Heaven’s Gate’in; set sürecinde yaşanan inanılmaz olayları belgeselde izleyebilirsiniz.

5-Dangerous Days: Making Blade Runner (2007)

Ünlü yönetmen Ridley Scott’ın Blade Runner filmini yaparken neler hiseetiğini, tüm samiyetiyle Dangerous Days: Making Blade Runner belgeselinde anlatırken, aynı zamanda filmin yapım süreci ve kamera arkasına dair önemli görüntülere şahit oluyorsunuz.

4-American Movie (1999)

Amatör film yapımcısı Mark Borchardt’ın Roven isimli korku filmini yapabilmek amacıyla, başından geçen ilginç hikayelere ve bütçe olmadan bir filmin yapılmasının ne kadar zor olduğuna şahit olacaksınız.

3-Lost in La Mancha (2002)

Terry Gilliam’ın Don Kişot uyarlaması olan ‘The man who killed don quixote” filminin yapılamama hikayesini, Lost in La Mancha aracılığıyla izleyebilirsiniz.

2-Burden of Dreams (1982)

Werner Herzog’un 1982 tarihli filmi Fitzcarraldo’nun, tüm zorluklara rağmen nasıl yapıldığını, bu belgesel aracılığıyla izleyebilirsiniz. Bir belgeselin iradesinin tüm zorlukların üztesinden gelmek için ne kadar önemli olduğunu görmek açısından çok önemli bir belgesel.

1-Hearts of Darkness: A Filmmaker’s Apocalypse (1991)

Francis Ford Capolla’nın Kıyamet filminin çekim sürecine odaklanan belgesel; yönetmenin filmin çekim sürecinde doğa, oyuncular ve kendisiyle yaşadığı zorlu süreci, yönetmenin eşi Eleanor Coppola’nın çektiği görüntüler aracılığıyla anlatıyor.

 

 

 

 

 

Comments

comments