4-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan 18. Filmekimi programı açıklandı. Pedro Almodovar’dan Xavier Dolan’a pek çok usta ismin yeni filmi programda yer alırken, Sinema Kolektifi olarak program içerisinde öne çıkan filmlerin bir seçkisini sizler için hazırladık. Ancak http://filmekimi.iksv.org adresinden tüm programı incelemenizi tavsiye ederiz.

Diago Maradona

Senna ve Amy belgeselleri ile büyük beğeni toplayan Asif Kapadia‘nın yeni filmi Diego Maradona, efsane futbolcunun daha önce görülmemiş 500 saatten fazla yeni görüntüsünü içeriyor. Maradona’nın çarpıcı kişiliğini, tüm yönleriyle anlatan belgeselin ilk gösterimi Cannes Film Festivali’nde yapılmıştı.

Zombi Çocuk / Zombi Child

Nocturama filmi ile seyircilere farklı bir sinema denayimi sunan Bertrand Bonello, Zombi Çocuk filminde öldükten sonra dirilerek geri dönen Haitili bir kölenin hikayesi üzerinden sömürgeciliğe ve ırkçılığa dair sözünü söylüyor. Seyirciyi yine ikiye böleceğini düşündüğümüz film, Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterilmişti.

Genç Ahmet / Le Jeune Ahmed

Dardenne Kardeşler’in usta işi filmlerinden biri daha Filmekimi’nde izleyicilerle buluşuyor. Dardenne’lere Cannes’da En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran film, Belçika’da yaşayan müslüman bir gencin hikayesini anlatıyor.

Annelerimiz / Nuestras Madres

Babasını askeri cunta sırasında kaybeden Diaz’ın bu hikayeden esinlenerek hayata geçirdiği filmi Annelerimiz, Guetemala’da 200.000’den fazla kişinin ölümüne neden olan karanlık günleri araştıran bir antropoloğun hikayesini anlatıyor. Filmin Belçika’nın Oscar adatı seçildiğini belirtelim.

Üzgünüz, Size Ulaşamadık / Sorry We Missed You

2016 yılında yönettiği Ben, Daniel Blake filmi ile formunu kanıtlayan Ken Loach, yine işçi sınıfına dair bir film ile seyircilerle buluşuyor. Cannes’ta Altın Palmiye için yarışan filmin senaryosunu uzun yıllardır birlikte çalıştığı Paul Laverty kaleme almış.

Tavşan Jojo / Jojo Rabbit

What We Do in the Shadows ile hayatımıza giren Taika Waititi, Dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde yapan yeni filmi Tavşan Jojo’da tek arkadaşı hayal ürünü Hitler olan bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Filmde Hitler’i yönetmenin kendisinin canlandırdığını not olarak düşelim.

Bacurau

Cannes’ta Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olan film, Brezilya’da geçen gizem dolu bir hikaye anlatıyor. Kült oyuncu Udo Kier‘in filmin anlatıcısı olarak karşımıza çıktığı film, bilim-kurgudan westerne kadar pek çok tür arasında gidip geliyor.

Marriage Story

Scarlett Johansson ve Adam Driver‘in başrolünde oynadığı Marriage Story, dağılan bir evliliğin ve birlikte kalan bir ailenin dokunaklı hikayesini beyazperdeye taşıyor.

İlk Aşk / Hatsukoi

Usta yönetmen Takashi Miike‘nin Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterilen son filmi, yine seyirciyi sarsmayı başaracak. Manga, samuray filmleri gibi türler arasında gezinen film, eğlenceli olduğu kadar şaşırtıcı bir film olmayı başarıyor.

Islıkçılar / La Gomera

Yapımcılığını Toni Erdmann‘ın yönetmeni Maren Ade‘nin üstlendiği film, sıra dışı bir soygunun hikayesini anlatıyor. Son yıllarda iyi filmler ile karşımıza çıkan Romanya sinemasını bu yılki Oscar adayı olan Islıkçılar, Işık Açık Kalsın filminin yönetmeni olarak tanıdığımız Ira Sachs‘ın yeni filmi.

Comments

comments