Bu hafta vizyona giren ve Ryan Reynolds’ın başrolünde olduğu Free Guy / Gerçek Kahraman filmi, hayata fazlaca pozitif bakan banka memuru Guy’ın, rutin bir şekilde gerçekleşen banka soygunlarından biri esnasında, bir açık dünya video oyununda NPC (Oyuncular tarafından oynanmayan karakter) olduğunu keşfetmesiyle gelişen olayları konu ediniyor. Son günlerin en eğlenceli seyirliği olmayı başaran film hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Figüran olmayı reddetmek

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – EVRENSEL

“Öncelikle yakın dönemin birçok benzer filminde gördüğümüz üzere burada da birçok klasik yapıma göndermeler, saygı duruşları, ilhamlar, açıkça apartmalar artık ne derseniz hepsinden var. “Matrix”ten “They Live”e, Truman Show”dan “Assassin’s Creed”e birçok filmden açık/gizli izler taşıyan yapımın ana fikri yukarıdaki özetten de anlaşılacağı üzere “özgür iradenin” önemine dikkat çekmek. Aslında bu yönüyle popüler sinema vasatının üzerinde olduğu bile söylenebilir.”

2-Free Guy: Daha Fazlasını Ararken Klişelere Düşen Bir Hikâye

Zeynep Pınar Uçar’ın yazısı için tıklayın – FİLMLOVERSS

“Free Guy, varoluş, gerçeklik algısı, yaşam içerisinde amaç bulmak için süregelen arayışın verdiği rahatsızlık gibi önemli konuları incelemeye hevesleniyor ancak bunu, hikâyesini parıltılı bir gişe filminin ambalajına hapsederek yapıyor ve kendisini sınırlandırıyor.”

3-Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı!

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – HÜRRİYET

“Matt Lieberman ve Zak Penn ikilisinin kaleme aldıkları senaryonun açmazları kendisini gizleyemiyor: Guy’ın nasıl olup da sistem dışına çıktığına dair ikna edici bir açıklama yok. Ama Ryan Reynolds’ın sürüklediği ‘Gerçek Kahraman’ı sevimli bir film olarak nitelendirmek mümkün.”

4-Mavi ve beyaz bir sevgi

Emel Seçen’in yazısı için tıklayın – CUMHURİYET

“Şimdiye kadar X-Men Başlangıç, Teklif, Hayat Sana Güzel, Kaos Teorisi, Altınlı Kadın, Deadpool serileri ile ciddi hayran kitlesine sahip Ryan Reynolds, güzel, saf ve samimi bir oyun sunuyor. Bununla birlikte, böyle karakterlerde hepimizin sevdiği mizahı fark etme, inanılmaz derecede kök salabilen, savunduğumuz ve mücadelelerini içtenlikle hissettiğimiz, örtüşen yanlarımız ile nihai zaferlerini tutkuyla kutladığımız, özlenen bir kahramanı sunmakta.”

5-Bugün harika bir gün! Gerçekten mi?

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – BEYAZPERDE

“Tüm bu eleştirileri bir kenara koyduğumuzda teknik açıdan oldukça tatmin edici bir film var karşımızda; e sonuçta sanal gerçeklik kurgusundan bahsediyoruz; olsun o kadar. Teknik kadrodaki yüzlerce emekçinin ellerine sağlık. Filmin finaline doğru Inception’ın bazı sahnelerine ışınlandık bile diyebilirim. Filmin geçtiği suç şehri Free City, gerçekten piyasaya sürülen bir oyun olsa, ben oynamak isterdim açıkçası.”

6-Gerçekçi Bir Oyun – Free Guy İncelemesi

Selim Yılmaz’ın yazısı için tıklayın – frpnet.net

“Son dönemlerin en komik, eğlenceli filmi olmuş. Ready Player One’dan esinlenme çok fazla ve bir o kadar film ve oyunlara gönderme de; bu açıdan iyice içine alıyor film kendini. Sinemada kesinlikle izleminizi öneririm, film sadece fragmandan ibaret gibi düşünceler varsa kafanızdan kesinlikle çıkartın ve gidin keyifli güzel bir vakit geçirin efenim.”

7-Sanal dünyanın gerçek kahramanı

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – HABERTÜRK

“‘Gerçek Kahraman’ın, ekranları başında sanal hayatlara gömülü halde yaşayan milyonlarca video oyuncusunun haliyle ince ince dalga geçtiğini söylemek mümkün. Ekranlara esir olmanın dışında Free City oyunundaki şiddet kültürü de filmin kara mizahla öne çıkardığı ayrı bir konu. Antwan’ın siyasi doğruculuk ve meslek etiğini tümüyle bir yana bırakıp kötü olmanın, daha çok şiddet göstermenin ve çalıp çırpmanın kazandırdığı bir video oyunuyla zirveye çıkmış olması, filmin güçlü alt metinlerinden biri…”

8-Gerçek Kahraman – Free Guy (2021)

Murat Can Aşlak’ın yazısı için tıklayın – muratcanaslak.com

“Gerçek Karaman’ın; bir iki kişinin ve bu kişilerle ilintili eylem serilerinin, yaşadığımız dünyayı değiştirebileceğine dair bir inancı var. Buna bağlı olarak da muktedir kahramanlara inanıyor. Bu inancına paralel oalrak filmin, geleneksel-sinemanın kendini bugüne uzatabildiği ana yollardan olan Hollywood eğlence—aksiyon sinemasıyla göz ardı edilmesi mümkün olmayan bir ilişkisi var. Ancak filmin esas sanatsal – ve felsefi- kasları; bugünün sorunlarını ortaya seren, belgesel tavırlı bir zaman-imgesel anlatım kanalına yerleşmiş.”

Comments

comments