Beyazperdenin vazgeçilmez fenomenlerinden biri olan Godzilla’nın yeni filmi Godzilla II: Canavarlar Kralı hakkında yazılan eleştirileri sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Gönüllerin canavarı Godzilla

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“İki canavarın karşı karşıya geldiği sahneler, kuşkusuz filmin bel kemiğini oluşturuyor. Kaldı ki, belirli bir noktadan sonra beklentileri karşılayan müthiş bir “Godzilla, Ghidorah Kapışması” seyrediyoruz. Ama bütün hikâye elbette bundan ibaret değil. Hollywood canavar ve felaket filmlerinin vazgeçilmez klişesi “parçalanmış aile hikâyesi”, bir kez daha ısıtılıp önümüze sunuluyor.”

2-Godzilla II: Canavarlar Kralı: Benim Canavarım İyi, Senin Canavarın Kötü

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Godzilla II: Canavarlar Kralı orijinal bir canavar filmi olmaya çabalamıyor, türü ya da Godzilla kültünü yenilemek gibi bir derdi olduğunu da söylemek güç. Bir tek şeyle ilgileniyor film: Bu pahalı ve devasa filmden birkaç tane daha nasıl yaparız?”

3-Yine bir ‘Devler Ligi’ arenası…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Japon sinema miti Godzilla’nın modern zamanlardaki maceraları sürüyor. ‘Godzilla II: Canavarlar Kralı’, dünya sathını tarihöncesi devasa yaratıklarla dolu bir ringe çevirirken ekolojik mesajlar peşine de düşüyor. Ne var ki film zorlama konusu ve göndermeleriyle vasatı aşamayan bir çalışma olmuş.”

4-İnsanlığın son umudu

Aslı Selçuk’un yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Godzilla 2’nin özel efektleri, müzik ve ses tasarımları çok başarılı. Film süresince Hiroşima ve Nagazaki travmalarından sonra ortaya çıkan, yılların yorgunluğunu omuzlarında taşıyan, sempatik Godzilla’nın ünlü bağırmasını sık sık işitiyoruz. Salondan ayrılmadan final jeneriğini sonuna dek izleyin, üçüncü filmin (Godzilla versus King Kong) 2020’de gösterime gireceğini haber veren bir sahne var.”

5-Canavarlık için!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Michael Dougherty’in yönetmen koltuğunda oturduğu “Godzilla: Canavarlar Kralı”, beş yıl önceki ilk filmin bıraktığı yerden başlıyor denilebilir. Bu kez, dünyanın dört bir yanına dağılmış mitolojik yaratıkların dünya devletlerinin kurduğu ortak bir organizasyon tarafından kontrol altında tutulduğunu öğreniyoruz.”

6-“devlerin aşkı büyük olur”

Murat Tolga Şen’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Biri bana, “gün gelecek Roland Emmerich’in çektiği Godzilla filmine methiyeler düzeceksin dese” ona, “kalk git yerine yat” derdim ama gün o gündür arkadaşlar… Büyük beklentinin yarattığı hayal kırıklığı dağından sesleniyorum; fil-aslan karışımı böğürtüsüyle gişeyi yıkmaya gelen Godzilla maalesef kuru gürültüden ibaret!”

7-Godzilla II: Canavarlar Kralı

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

Godzilla II: Canavarlar Kralı, bu “umudumuz Godzilla, dehşetengiz canavarlara karşı” izleğini Holywood yapımı yeni Godzilla serisine taşıyan film niteliğinde (hatta spesifik olarak, Japon yapımı serinin zamanında bizde Gidorah Canavarlar Canavarı adıyla oynamış olan 1964 tarihli halkasını çıkış noktası aldığı söylenebilir). Öte yandan bu yeni film, Japon yapımı orijinal serinin devam filmlerindeki bu izleği yeniden üretirken ilk Japon Godzilla filmindeki önemli bir olay örgüsünü de içeriyor ancak oradaki nükleer-karşıtı yönelimin içini boşaltarak veya muğlaklaştırarak!”

8-Çok yaşa kral!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Mesele, öykünün dağınık ve fazla savruk olmasında. Zeminsiz gelişmeler, belirli bir aynılık duygusu tattırıyor ister istemez! Yoksa en ‘kral’ canavara laf yok tabii! Gezegeni her geçen gün son noktaya götürmek için elinden geleni ardında koymayan canavarlar canavarı insan türünü ve yeryüzünü korumak adına, gariban Godzilla, her türlü zorluğa göğüs gerip, kendi türünün en sıkı ve vahşi örnekleriyle dişe diş bir mücadele veriyor!”

9-Canavarlar kralı…

Sungu Çapan’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Monarch’ın, uçan, dalan, yüzen, parçalayan, tanrı boyutlarındaki canavarlarla, çok güçlü Godzilla’yla Mothra, Rodan ve 3 başlı kral Ghidorah gibi korkunç yaratıklarla büyük mücadeleye giriştiği (canavarların da kendi aralarında kapıştığı), temposunun da hiç düşmediği film, baştan sona nerdeyse hipnotize edici bir özel görsel efekt ve ses bombardımanı halinde seyreden, hayli gösterişli, büyük bütçeli bir fantastik, aksiyon, macera üstünyapımı izlenimi veriyor ışıklar yandığında.”

Comments

comments