37. İstanbul Film Festivali’nde En İyi İlk Film ve En İyi Özgün Müzik ödüllerinin sahibi olan “Güvercin” hakkında yazılmış eleştirileri sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Güvercin: İç ve Dış Dünyanın Çatışması

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Küçük insanların dünyasına girme gayesindeki Güvercin’in derli toplu, yapmak istediğinin farkında ve bunu büyük ölçüde yapabilen bir film olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktadan bakınca Banu Sıvacı, başarılı bir ilk filme imza atarak, sonraki işleri için merak uyandırıyor. Ama yine de Güvercin’in yeni bir dil oluşturmak ya da özgün bir hikâye anlatmak noktasında çok parlak bir film olmadığı da aşikâr.”

2-Yılın en iyi yerli filmlerinden Güvercin

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Istanbul Film Festivali’ne ilişkin bu köşedeki genel, toplu değerlendirme yazımda “gösterişsiz, yalın ama yavan olmayan, ve finali itibariyle son derece zarif bir sinema diline sahip olan Güvercin, sinemamızda önceki yıl Babamın Kanatları ile (yeniden) başlayıp geçen yıl Sarı Sıcak’la süren yeni gerçekçiliğin izinden gitme çizgisinin son derece yetkin yeni halkası” ifadelerini kullanmıştım.”

3-Güvercin: İnsanlar ve hayvanlara dair

Cüneyt Cebenoyan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Güvercin, yan karakterleri, daha ayrıntılandırsa, mesela kaportacı karakterini derinleştirse çok daha iyi bir film olacakmış. Fakat bir ilk film olarak başarılı bir iş çıkarmış Banu Sıvacı. Zaten filmin festivallerde aldığı ödüller bunu gösteriyor: 37. İstanbul Film Festivali’nde ‘En İyi İlk Film’ ve En İyi Özgün Müzik’ ,Sofya’da ‘En İyi Yönetmen’ , Ankara Film Festivali’nde ‘Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülleri kazandı şu ana kadar Güvercin.”

4-Umut veren bir genç sinemacı

Ali Ercivan’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Banu Sıvacı’nın çok umut veren bir ilk filmle karşımıza çıktığını söylemek lazım. Güvercin şaşırtıcı derecede iyi çekilmiş, zanaat anlamda potansiyelini hep en uç noktalara kadar zorlayan bir film. Başarılı kamera çalışmasının, İstanbul Film Festivali’nden ödülle dönen müziklerinin ve müthiş sinematografik yüzüyle başrol oyuncusu Kemal Burak Alper’in de burada payı büyük.”

5-Adana’nın Tüm “Öteki” Güvercinleri Adına

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Popüler Sinema

“Filmin sosyolojik açıdan, günübirlik işçi sömürüsü, güvercin/kuş pazarları gibi daha derinlemesine incelemeye değer katmanları da var şüphesiz. Ama Sıvacı’nın rejisi işçi sömürülerini eleştirilecek başlı başına bir konu olarak değil de, Yusuf ve kuşları arasına giren kara bir perde gibi kullanmayı tercih ediyor. Kimbilir mevsimlik işçileri de gelecek filmlerde seyrederiz belki de…”

6-Güvercin: Sıra Dışı Tutkuların Gökyüzüne Doğru Uçma Hayali

Berna Kuleli’nin yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Banu Sıvacı’nın ilk uzun metraj filmi Güvercin bu yılın dikkat çeken yapımlarından. Dünya prömiyerini 68. Berlin Film Festivali’nin Generation 14plus bölümünde yaptı. Aynı zamanda en iyi ilk filme de aday gösterildi. Sofya Film Festivali’nden ise en iyi yönetmen ödülü ile döndü. Güvercin filminin dünyada festival yolculuğu devam ederken bu hafta Başka Sinema programında ülkemizde de izleyici ile buluşuyor.”

7-Güvercin uçuverdi

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Yusuf ve en sevdiği güvercini Maverdi, Ken Loach’un 1969 tarihli başyapıtı ‘Kes / Kerkenez’i getiriyor akla hemen. Ülke gerçekleri, Yusuf’un dünyasını yok etmekle kalmıyor, bütün canlılar için bir tehdit de oluşturuyor. Sıcak, samimi ve ufak hikaye, sadece bir karakter üzerine yoğunlaşıp, büyük resmin gerisinin üzerine çok fazla gitmeden; tek çatı üzerine bir anlatı benimsiyor.”

8-Güvercin (2018)

Serkan Çelik’in yazısı için tıklayın – Ters Ninja

“Banu Sıvacı’nın yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı film olan Güvercin, yakında “Yeni Adana Gerçekçiliği” başlığı altında toplayabileceğimiz kadar çoğalan işlerden biri. Şehrin kenar mahallelerinde yoksullukla boğuşan insanların öykülerini anlatan bu filmler Adana’ya özgü çekicilikleri ve doğallıklarıyla öne çıkıyor fakat Güvercin bu bağlamda, şehri filme dahil etme konusunda yetersiz kalıyor.

9-Güvercin: Şuncacık Şeyden Çıkan Sinema

Barış Saydam’ın yazısı için tıklayın – Türk Sineması Araştırmalar

Güvercin, elbette bir Kasaba değil. Ama Kasaba olabilecek bir kumaşı var. Usta bir nakkaşı müjdeliyor. Maverdi isimli güverciniyle çatı katında yaşayan bir gencin hikâyesinde olağanüstü hiçbir şey yok. Günümüzde film yapmanın olmazsa olmazlarından sunum (pitching) toplantılarında dikkatinizi çekecek bir unsura da sahip değil. Kâğıt üzerinde okuduğunuzda demode de bulabilirsiniz. Ama filme dikkatli bakarsanız çok değerli anlara sahip. Esas hazine belki de buralarda. Yani film olamayacak malzemelerden film yapma işinde…”

Comments

comments