Beşiktaş’ın malzemecisi Süreyya Soner’in hayatını anlatan Güzel Adam Süreyya belgeseli hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Güzel Adam Süreyya: Beşiktaş’ın kalbi

Cüneyt Cebenoyan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Güzel İnsan Süreyya belgeseli, sinema tarihinde muhtemelen bir ilki gerçekleştirmiş; bir takımın futbolcusunu değil de malzemecisini, basit bir emekçisini merkezine oturtmuş. Beşiktaş’a da bu yakışırdı doğrusu. Bir Beşiktaşlı olarak gururlandım bu belgeseli izlerken. Ama belgeseli izlemek için Beşiktaşlı olmak şart değil.”

2-Bu bir Beşiktaş filmi değildir!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Beşiktaş Futbol Takımı ile özdeşleşen malzemeci Süreyya Soner’i anlatan “Güzel Adam Süreyya” etkili bir sözlü tarih anlatısı gibi. Film, bu özel adamın karakterini ‘Beşiktaşlılık’ ile izah etmeye çalışsa da alttan alta ‘Beşiktaşlılık’a karakterini veren şeyin Süreyya Soner olduğunu anlamak zor değil!”

3-Her şey değişip kötüleşirken güzel kalmayı başaran adam

Sinefesto’nun yazısı için tıklayın – Sinefesto

“Çocukluğu 1980’lerde geçen ve Beşiktaş’ın o dönemdeki kadrosunu ezbere bilen biri olarak benim için Güzel Adam Süreyya belgeseli hazine niteliğinde. Metin – Ali – Feyyazlar, Les Ferdinandlar, Gordon Milneler… 1980’lerden, 90’lardan çıkıp gelmişler. Ne iyi etmişler. Bu saydıklarımın dışında da önemli isimler var elbet, Deniz Tarafındaki Kale gibi güzel bir Beşiktaşlı şiir kitabı olan Vedat Özdemiroğlu, sesiyle Yılmaz Erdoğan, Beşiktaşlı güzel ablamız Itır Esen… Futbolcuları saymıyorum bile  ama Sergen yok.”

4-İnsan, en değerli varlık

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Futbolcuların bilinçsizliği üzüyor tabii, ister istemez, izledikçe. Sağlıkta ve hastalıkta Süreyya’yı arayıp soran (dil bilmeseler de “tarzanca” anlaştıkları halde) yabancı futbolcular olmuş. Bizim futbolcularımız, biraz palazlanınca herkesi küçümsüyorlar, film de bunun kanıtı. İstisnalar da var kuşkusuz, onları da izliyoruz zaten…”

5-Beşiktaş ruhunu taçlandıran belgesel

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“Sinemada daha ziyade kahramanların öykülerinin anlatılmasına alışıkken, “Güzel Adam Süreyya” sanki bizim futbol belgesellerimizin arasına cuk oturuyor. Fenerbahçe, Galatasaray ve Bursaspor’dan sonra bir başka ‘taraftar belgeseli’ bu. Ama bu kez onun resmi bir görevi de var, biraz fazla uzun ve klasik olsa da bu belgesel keyif veriyor ve Beşiktaş’ın ruhunu yansıtıyor.”

6-Kulübenin efendisi…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Anlatıcı sesi Yılmaz Erdoğan olan ‘Güzel Adam Süreyya’yı kuşkusuz Beşiktaş taraftarları daha fazla sevecek ama filmde Siyah-Beyazlı renklere gönül verenlerin dışındaki futbolseverlerin de hoşlanacağı anlar, ayrıntılar, hatıralar bulunuyor…”

7-Türkiye’nin güzelliği onun hayatında saklı

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Beşiktaş’ın efsaneleşen malzemecisini konu alan Güzel Adam Süreyya belgeseli, bir yandan Türkiye’de hayatın geçirdiği çok hızlı değişimi sorguluyor diğer yandan hayatta her şey değişirken kendi özünü muhafaza ederek kalabilen bir adamın portresini sunuyor”

Comments

comments