Stephen King’in romanından uyarlanan ve 1989 filmin yeniden çevrimi olan Hayvan Mezarlığı hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-¨ölenleri mutlaka gömün çünkü asla eskisi gibi dönmezler¨

Murat Tolga Şen’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Yeniden çevrimin hatası, romanın ve orijinal filmin izlediği yolu bir noktada terk etmesinden kaynaklanıyor. Ailenin dizilimi ve komşular aynı ama evin küçük erkek çocuğunun ölmesini beklerken, senaristler o sekansta adeta görsel bir nanik yaparak evin kızını öldürüyorlar. Yani hayvan mezarlığına gömülerek ölümden dönecek ve dehşet saçacak olan kişiyi değiştiriyorlar.”

2-Pet Sematary: Toplumsaldan Aileviye

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Yenilikçi ama riskli bakışını nostalji duygusuyla dengeleyen yeni Pet Sematary’nin korku sinemasına bir yenilik getirdiğini söyleyemeyiz belki ama eski usul korku pratiklerini güncelleyerek kalburüstü bir film olmayı başardığı da gerçek.”

3-Mezarda bile rahat yok

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“İlk filmi seven ve beğenen nadir eleştirmenlerden biriydim. Yeni uyarlamayı ise sevdiğimi söyleyemem. Öncelikle bir korku gerilim filmi olarak baktığımda çok çarpıcı gelmedi bana. Sahnelerin etkisi anlık. Filmden çıkınca çoğunu unutuyorsunuz.”

4-Hayvan Mezarlığı: Kötü ikizler, yeniden

Cüneyt Cebenoyan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Yeraltından çıkıp gelen kötü ikiz hikâyesi deyince akla şu sıralarda bir tek Jordan Peele’in ‘Biz’i geliyor. Oysa (Uğur Vardan’ın yorumuyla fark ettim benzerliği) bu hikâye çok önceden anlatılmıştı Hayvan Mezarlığı’nda. Filmin yeni çevriminde de tabii aynı şey var. Gömülen ölüler yeraltından çıkıp geri geliyorlar.”

5-Hayvan Mezarlığı: Evdeki Hesap ve Çarşı Meselesi

Burak Sen’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Bununla beraber King’in sadece iyi fikirlerinin olmadığını, üstüne bu fikirleri akılalmaz bir kabiliyet ve beyinle kitaba taşıdığını söylemekte de yarar var. Her iki Hayvan Mezarlığı’da kitabının derinliğinden ve mantığından uzak slasher kafasında filmler. It’in 2017’de başardığı şey tam olarak buydu. It önceki filmini değil doğrudan kitabı baz alarak ilerliyordu. Hoş; yine kitabın derinliğinden bir hayli uzaktı ama o uzaklıkta bile ne denli iyi bir film çıktığını gördük. Hayvan Mezarlığı filmleri ise işi salt korku ögelerine dökme peşinde gibi. Hatta en azından ilk uyarlamada dramatik bir çatı varken bu uyarlamada her şey acele biçimde geçiştirilmiş gibi.”

6-‘Ölüm bazen daha iyidir’

Aslı Selçuk’un yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

““İzleyiciyi korkutmak için filmin temelinin gerçekle bağlantısı olmalı ” diyor yönetmen Kevin Kölsch. Dennis Widmayer ise yeni versiyonun bir yeniden çevirim olmadığını vurguluyor. İki versiyon arasında yaratıcılık ve ileti açısından farklılık var. Hayvan Mezarlığı 2019, ebeveynler çocuklarına kavuşmak için ne kadar ileri gidebilir, neleri göze alabilir sorusunu soruyor.”

7-Geri dönenler!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

” ‘Dünyayı terk edenler, aynen geri dönmezler’ diyen ve ölümden sonrasına dair zihinde ciddi soru işaretlerine ve disiplinler arası farklı başlıklara yol açan orijinal öykü, yeni uyarlamada; iki bağımsız ruhlu yönetmenin; büyük prodüksiyonla baş başa kalmasından ortaya çıkan bir doku uyuşmazlığı yaşasa da; eli ayağı düzgün, iyi çekilmiş bir tür denemesi olarak duruyor karşımızda!”

8-Kolaya Kaçılmış Anlık Korku Filmi – Pet Sematary Film Eleştirisi

Özay Şen’in yazısı için tıklayın – frpnet.net

“Kevin Kölsch ve Dennis Widmyer, sinema konusunda kendilerini kanıtlamış iki yönetmen ama daha çok pişmeleri gerekiyor. Kitabı biraz yanlış anladıklarını düşünüyorum. Evet, King bu romanında korku ögelerini çok iyi kullanmış olmasına karşın kitap baştan aşağıya bir korku romanı olarak adlandırılamaz. Daha çok gerilim ve gizem üzerine kurulu. Fakat nedense bu yapımda, öcürtmeli böcürtmeli korku temasından bir an bile vazgeçilmemiş.”

9-Korku Filmleri ve Sıradanlık Üzerine

Siyar Şahin’in yazısı için tıklayın – Saklı Kumanda

“Filmin genel iyi yönlerini saymak gerekirse; kedi faktörü. Kedi aşığı bir adam olan ben bile ‘awww’ modundan ciddi anlamda tiksinç moda geçtim. Ölümden dönen kedi ciddi anlamda bir şeytan figürü resmen. Aşırı ürkütücü yapmışlar. Aslında normal kedi işte. Oyunculuklar çok iyi ki Jason Clarke’ı ben çok seviyorum. Eşi Amy Seimetz de iyiydi. Omurgasal dezenformasyonları olan ablasını canlandıran Suzi Stingl da çok ürkütücüydü. Yönetmenlik güzeldi.”

Comments

comments