Bir Ayrılık ve Satıcı filmleriyle Oscar kazanan İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin yeni filmi Herkes Biliyor hakkında yazılan eleştiri/inceleme yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Todos lo saben: Herkes Bilse Ne Olur!

Aynur Kulak’ın yazısı için tıklayın – Apartman Sineması

“Klasik bir Farhadi filmiyle karşı karşıya olmamıza rağmen (aile, çocuklar, kan bağı) karşımızda neden tatmin etmeyen bir Farhadi filmi var sorusu önem kazanmakta. Tüm aile yapısı (Feodal yapı içinde toprak, çalışmak, aile, aile içi sırlar, bozulan düzen) çocuklar unsuru olmasına rağmen, kaçırılma olayı üzerinden oluşturulmak istenen merak düzeneği o kadar ‘basit’ bir baskınlık da kalmış ki, tipik bir polisiye-gerilim filmi olmanın ötesine geçememişTodos lo saben.”

2-Herkesin bildiği sırlar!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

““Herkes Biliyor”, yine küçük ayrıntıların, önemsiz görünen bencilliklerin, geçmişte ‘normal’ algılanan bazı şeylerin ailede çatlaklar yarattığı; bir sırrın başka bir sırrın, bir öfkenin başka bir öfkenin kapısını araladığı tanıdık Farhadi hikayesi. Diğer filmlerinde olduğu gibi meseleyi yalnızca bir aile dramasına sıkıştırmadan ‘polisiye’ bir katman da ekleyerek seyircinin ilgisini diri tutmayı başarıyor. Ancak bu kez en güçlü olduğu yerden açık veriyor Farhadi, senaryodan.”

3-Herkes biliyor ama çözemiyor…

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Film her Farhadi filminde olduğu gibi gizemli ve basit diyebileceğimiz bir tarzda başlıyor ve olaylar katmanlı bir şekilde sonuca ulaşıyor. Yine karakterlerin geçmişlerinden taşıp gelen arzular, şu anki hayatlarında olan kopukluklar ve kalabalık bir grubun karmaşası var. Filmi ilgiyle izliyorsunuz ama Farhadi’nin diğer filmlerindeki tadı bulmak neredeyse imkansız. İzlerken bir yandan da bunu düşündüm, niye diye…”

4-Farhadi’yi herkes biliyor!

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“‘Everybody Knows’ herkesin bildiği ama dillendiremediği, dillendirdiğinde de ağır bedeller ödediğini sözlere işaret eden, yönetmenin fetiş temalarını ve ahlaki sorgulamalarını sağlam bir senaryo eşliğinde sunan, büyük bir film… Farhadi’nin önceki başyapıtlarını tercih edenler tabii ki çıkacaktır ancak bizce bir filmde kamera arkasında onun gibi bir yetenek varsa, orta derecede başarılı bir filmi bile her has sinemasever için kaçırılmaz bir fırsattır.”

5-Herkes Biliyor: Kafası Karışık Bir Farhadi

Burak Sen’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Asghar Farhadi’nin en sevilen yönü filmlerinde ki atmosferin gerçekçiliği. Meseleleri olan insanların arasına saldığı kamerası ile izleyiciyi de direk o ortamın içine bırakıyor. Ama şu an konuşacağımız film gerçeklikten bir hayli uzak; amacını gram yerine getiremeyen bir film.”

6-Herkes Biliyor: Geçmişin Polisiyesi

Sezen Sayınalp’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Geçmişle kurulan bağlarla ilgili yerele dair bir bakış yaratmak isteyen ama bunu senaryoda kuramayan Farhadi’nin doğruluk kavramı üzerinden yaratmak istediği sorgulama hâli inceliksiz ve kolaycı bir polisiye hikâyeye dönüşmeye başlıyor böylece. Ailenin kutsallığına getirilen eleştirel bakış filmin anlatısına dair olumlu bir ilerleme ortaya çıkarırken, aile meselelerinin konu edildiği sahneler yapay temsillerden öteye gidemiyor.”

7-Ayrılık sevdaya dahil…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“İlk kez yolları 1992 yapımı ‘Jamón Jamón’da kesişen ve sonraki yıllarda defalarca birlikte çalışan çift Penélope Cruz ve Javier Bardem’in eski sevgilileri, Ricardo Darín’in de Arjantinli eski alkolik kocayı canlandırdığı filmin en kırılgan yanı polisiye vakanın adresindeki kişiler. Senaryo entrikanın bütün yükünü taşıyan bu kanatta yeterince sağlam durmuyor.”

8-Everybody Knows: Suçluyu Herkes Bilecek Mi?

Ayşe Nur Fidan’ın yazısı için tıklayın – Arakat Sanat

“Filmin senaryosunun yer yer Yeşilçam’a yaklaştığı söylense de Farhadi’nin senaryoyu aile bağları, değerler, adalet gibi olguları, üzerinde yeşertebileceği bir zemin olarak ele aldığını söyleyebiliriz.”

9-İran’ı bitiren Asghar Farhadi’nin İspanyol çekirdek ailesinin huzurunu da bozması…

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung Sinema

“Niyeyse bazılarının Asger Ferhadi diye de yazdığı İran bağımsız sinemasının en meşhur yönetmenlerinden Asghar Farhadi, 8. uzun metraj filmiyle vizyonumuza geliyor. Geçen Cannes’ın açılış filmi olan bu yapım, Farhadi’nin Fransa’da çektiği Geçmiş filminden sonra Avrupa’daki ikinci filmi ve bu filmi İspanya’da çektiğini duyunca “Oğlum bu adam İspanyolca da mı biliyor laan” diye düşündürme özelliğine sahip.”

10-Aşk, aile ve sırlar

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Penélope Cruz ve Javier Bardem’in başrolleri paylaştığı Farhadi filminde Arjantinli usta aktör Ricardo Darín de rol alıyor. Yürekten silinmesi, unutulması zor bir aşk öyküsü etrafında, geçmişin ve ailenin sırları üzerinden farklı bir suç öyküsü yaratmaya çalışmış usta İranlı sinemacı yazıp yönettiği yeni filminde. Başarılı olamamış fakat! Kendi ülkesinde, kültüründe ve kendi dilinde anlattığı hikayeler, deştiği meseleler bu kez ortada yok. Yüzeyde gezinen bir takım zorlama oluşlar, hisler çıkıyor karşımıza bazı anlar. Farhadi’nin bildik hakikiliği ve bilgeliği, İspanya’da, İspanyolca geçen öyküde bir hayli yara almış.”

11-Farhadi Kendine Meydan Okuyor

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Farhadi yine derinlikli ve incelikli bir senaryo ile seyirciyi filmin içine almayı başarıyor. Bir kayıp vakası sonrasında yaşanan gerilimden ustaca yararlanarak sarmal bir olay örgüsü kuruyor ve belli başlı karakterlere karşı ikircikli bir durum yaratıyor. Böylece hem karakterlerini hem de seyirciyi adeta bir önyargı testine sokuyor. Ama böylesi bir senaryoyu Farhadi’den zaten bekliyorsunuz. Bu filmde şaşırtıcı olan Farhadi’nin bütün bunları pek de bilmediği sularda yapabilmesi.”

 

Comments

comments