En İyi Yabancı Dilde Film ve En İyi Belgesel Film kategorilerinde Oscar’a aday gösterilen Bal Ülkesi / Honeyland belgeseli hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Honeyland: İnsan Olmak Üzerine Bir Bal Hikayesi

Ece Mercan Yüksel’in yazısı için tıklayın – dialmformovie.net

“Belgeselin en vurucu sahnelerinden birisi Hatice’nin arılarla çalışırken bir ritüel yapıyormuşçasına şarkı söylediği an kuşkusuz. Belgesel bu gibi sahneleriyle izleyeni kaotik ve ince düşüncelere yer veremeyen hayatından çıkarıp, 1.5 saat gibi kısa bir süreliğine de olsa filmin “yavaşlığıyla” ve hayatın doğal akışıyla bir olmaya çağırıyor.”

2-Oscar’ın ezberbozan belgeseli..

Onur Çakmak’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Makedon yönetmenler Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov bu bağlamda Honeyland (Bal Ülkesi) ile bizlere, en zor şartlarda bile uyum gösterebilen insanın yakaladığı ritmi ve yine insanın tür içi rekabete girip temel kurallara riayet etmediğinde ahengin nasıl bozulabileceğini gösteriyor.”

3-Bal Ülkesi: Angelopoulos’un “Arıcı”sına Makedonya’nın Feminist Cevabı

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Bu durum zaman zaman modern belgesele açılsa da temelde Angelopoulos’un saf minimalizm adına sömürüye kaysa da en azından tatmin eden dünyasıyla bile aynı seviyeyi sunamıyor büyük oranda. Aksine boş egzotik yürüyüşlerin turistik geziye dönüştüğüne tanıklık ediyoruz.”

4-Bal Ülkesi: Baharı Beklerken

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Bal Ülkesi, çok güçlü bir kadın karakterin, ziyadesiyle zorlu hayatına geniş bir perspektiften bakarken sinemanın gücünü sonuna kadar zorlamak yerine, olabildiğine minimal bir sinema dili yakalamayı başarıyor. Tam da bu noktadan gerçeğe, hayata oldukça yakın bir tat tutturuyor.”

5-‘Tabiat ana’nın dengeleri bozulunca…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov ikilisinin imzasını taşıyan ‘Bal Ülkesi’ (‘Honeyland’), bir tür ‘tabiat ana’ kimliğine sahip Hatice’nin izole ama kendi içinde dört başı mamur hayatının komşularıyla birlikte tarumar edilmesini ve piyasa ekonomisinin dayattığı hırsın dönüştürdüğü insanları anlatıyor.”

6-Hatice, Oscar’a Çok Yakın

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Filmin bu kadar başarılı olmasının nedenlerinden bir hiç kuşkusuz Hatice’nin kişiliği… Bilgi birikimini seve seve paylaştığı, ıssızlığın ortasında can yoldaşlığı yaptığı komşularının bir anda ona zarar vermeye başlaması, çarpıcı bir dramatik açmaz sunuyor bize. Kendisini yalnızlıktan kurtaran insanlar bir anda geçimini tehdit etmeye başlıyorlar. Gerçi yoruma açık bir konu ama Hüseyin’in Hatice’ye karşı duyduğu utancı unutmayalım. Sonuçta Hatice’ye zarar verdiğinin farkında… Tüm bunlar gerçekten ilgiye değer noktalar.”

7-Hatice’nin bal ülkesi….

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Cine Dergi

“Ben Honeyland’ı çok naif buldum. Kendisi En İyi Yabancı Dilde Film” ve “En İyi Belgesel Film” kategorilerinde Oscar’a aday. Kuzey Makedonya yapımı bir yaşam öyküsü. Hatice annesi öldükten sonra belgesel ekibinin kendisine şehre daha yakın bir yerde tahsis ettiği daha iyi koşullarda bir evde yaşıyor.”

8-Honeyland: Arı Kovanına Yolculuk

Seza Köreken Yalçınkaya’nın yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Honeyland/Bal Ülkesi, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti yapımı 2019 tarihli bir belgesel. Adından da anlaşılabileceği gibi arıcılıkla uğraşan bir köylümüm hayatını konu alıyor. Honeyland bir belgesel olsa da anlatımı kurmacaya daha yakın. Filmde dış sesin ya da röportajların olmayışı izleyicinin gerçek bir karakterle bağ kurmasını kolaylaştırıyor.”

9-Bal Ülkesi – Honeyland (2019)

Murat Can Aslak’ın yazısı için tıklayın – muratcanaslak.com

“Filmin zaman zaman kullandığı western estetiği Sam’ların sömürgeci ve fethetmeye gelmiş kaba tavrı ile örtüşüyor. Bal Ülkesi yerlilerin gözünden bakan ve yerlilerden yana taraf olan bir western olarak görülebilir.”

10-Bal Ülkesi: Gözlemciliğin Gücü

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Film, bir yanıyla içtenliğin, doğayla uyumun ve zamana yayılan yaşamın karşısına çıkan bencilliğin, uyumsuzluğun, çıkarcılığın çatışmasını belgeliyor. Kimseye, yani izleyiciye bir şey demiyor, onun algısına müdahale etmiyor, ne varsa, ne alacaksa o.”

11-Doğa, insan, süreç

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“İyi çekilmiş, emek yoğun belgesel iyi kesinlikle fakat kapitalist ve acımasız batılı insandan gelen bu denli çok övgü ve ödül, ciddi kuşkular bırakıyor finalde. Danis Tanovic’in mükemmel filmi ‘Epizoda u zivotu beraca zeljeza / Bir Hurdacının Hayatı’nda olmayıp, bu filmde olan ne, orası bir miktar soru işareti bırakıyor bünyede.”

Comments

comments