Türkiye havacılık tarihinin önemli figürlerinden Vecihi Hürkuş’un hayatını beyazperdeye aktaran “Hürkuş: Göklerdeki Kahraman” filmi hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Vecihi böyle mi anlatılmalıydı?

Burak Göral’ın yazısı için tıklayın – Sözcü

“Filmde hatırı sayılır yer tutan Vecihi’nin yılan adasındaki kaçış serüveninde de, sonrasında işgalci İngiliz askerlerinden uçak kaçırma hikayesinde de sahneler sündükçe sünüyor. Aşk hikayesi ise olsun diye konmuş hissiyatını bir türlü aşamıyor. Ana akım filmlerimizin düştüğü en büyük zaaflardan biri olan, neredeyse her sahnede hiç susmayan müzik kullanımı bu filme de damgasını vurmuş üstelik… Sergio Leone filmlerinin müziklerini andıran western müzikler, ilk başta ilgi çekiyor ama sonra durmak bilmiyor.”

2-Hürkuş: Göklerdeki Kahraman, Belki de Yanlış Zaman!

Haktan Kaan İçel’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Filmin senaryosu, zengin olan içeriği iki saate sığdırmakla yükümlü. Ancak bu sorumluluk senaristlere ağır gelmiş olacak ki, çok şey sığdıracağız derken senaryoya pek az şeyi layıkıyla yedirebilmişler. Örneğin film, Vecihi Hürkuş’un biyografik filmi olarak pazarlansa da karakterin aile ilişkilerine nedense dahil olamıyoruz. Vecihi’nin sadece silah arkadaşları ve komutanının kızıyla olan ilişkilerine bir nebze tanıklık ediyoruz.”

3-Göklerdeki çılgın!

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Film bol bol havada geçen uçak sahneleri, savaş, kaçma ve kovalamaca şeklinde karşımıza çıkıyor. Ve nispeten teknik olarak başarılmış gibi duruyor, açıkçası daha kötüsünü beklediğim için gördüklerim bana yetti. Çünkü bu tarz uğraş gerektiren teknik konularda olduğu kadar kafası hakim biraz bizim sinemamızda.”

4-Vecihi Hürkuş daha iyisini hak ediyor

Serdar Akbıyık’ın yazısı için tıklayın – Star

“Yönetmen Kudret Sabancı en az üç, dört film çıkacak hikayeyi sıkıştırmış ve iki saatlik bir film çıkarmış. Bu sıkışıklık yapımda belli oluyor. Son dönemlerde sinema oyuncusu anlamında Türk sinemasının bir darboğaza girdiğini söylüyorum. Çünkü diziler yüzünden bütün genç isimler tecrübelerini televizyonlarda ediniyor. Belki bu yüzden filmde Vecihi’yi canlandıran isim, oyunculuk tecrübesi olmayan Survivor şampiyonu Hilmi Cem İntepe olmuş.”

5-Hamasi bir avantüre kurban edilen ciddilik

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Ülke tarihinin en önemli müteşebbis ve kahramanlarından biri olan Vecihi Hürkuş’un hikayesi, çok başka bir senaryo ile yansıyabilirmiş perdeye. Çok önemli, ciddi bir karakter ve öykü, hamasi bir avantüre kurban gitmiş! Neredeyse çizgi roman estetiği ve özü içinde, bir aksiyon kahramanı gibi geçiştirilmiş bu son derece değerli tarihi şahsiyetin öyküsü. Ortadaki emek ise, vasat altı bir avantür denemede heba olup gitmiş.”

6-İstikbal göklerdedir…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Kudret Sabancı, görselliğe hâkim, özellikle de çizgi roman tutkusuyla bildiğimiz bir yönetmen. Bu genel üslupsal çizgilerini ‘Hürkuş: Göklerdeki Kahraman’a da taşımış. Ama filmin meselesi görsellik ya da reji değil; ortada ciddi bir senaryo problemi var. Öncelikle öykü çok dağıtılmış ve sonrasında toplanma aşamasında zorlanılmış izlenimi veriyor.”

Comments

comments