Ünlü oyuncu Robert Redford’un emeklilik filmi olan İhtiyar Adam ve Silah filmi hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-The Old Man & The Gun (2018) – Film Eleştirisi

Müge İbrikçi Baran’ın yazısı için tıklayın – Karanlık Sinema

““Neredeyse gerçek bir hikaye” yazısıyla başlayan film, banka soyguncusu ve onlarca kez hapishaneden kaçmayı başarmış Forrest Tucker’ın gerçek hikayesini işliyor. 13 yaşında hırsızlığa başlayan Forrest Tucker’ın 60 yaşlarındaki banka soygunlarına odaklanan film 80’li yıllarda geçiyor. The Old Man & The Gun, bildiğimiz soygun filmi aksiyonlarından uzak durarak ilginç bir kişiliği anlatmayı tercih ediyor. Bu da filmin muzip tarafını ortaya çıkarırken izleyiciyi gülümseterek keyifli bir 93 dakika geçirmesini sağlıyor.”

2-İhtiyar Adam ve Silah: Yaşlanmış değil, yaşamış iki insan…

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Robert Redford ve Sissy Spacek’in başrollerde olduğu “İhtiyar Adam ve Silah” adlı film vizyona girdi. Robert Redford’un kariyerine veda ettiği film, bize yaşlarının tamamen farkında olan, bu yaşlarının sorumluklarını ‘sindirmiş’, çok farklı uğraşları olsa da hayata bakış açısından bazı ortak noktalarda buluşan iki kişinin hikayesini anlatıyor…”

3-İhtiyar Adam ve Silah: Sakin Bir Soygun Filmi

Tayfun Bodur’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Soygun filmlerinde sıklıkla karşılaştığımız adrenalin duygusu, İhtiyar Adam ve Silah’ta bulunmuyor. Belki böyle sakin bir soygun filmi izlemek farklı bir deneyim olabilir, ancak Forrest’ın uzun kaçışlarla dolu olan yaşam hikâyesine en azından bir miktar kedi-fare oyunu katmak, filmin çıtasını yükseltebilirdi.”

4-Yollarımız burada ayrılıyor…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Butch Cassidy’ uzun süredir aramızda yok ama şükür ki ‘The Sundance Kid’ bizi hâlâ varlığıyla onurlandırıyordu. Lakin artık onu da perdede göremeyeceğiz… Evet, bu hafta salonlarımıza konuk olan ‘İhtiyar Adam ve Silah’ (‘The Old Man & the Gun’), Robert Redford’un veda sonatı niteliğinde… Sinema tarihinin bu büyük ikonu aramızdan ayrılırken tam da kariyerine uygun bir öyküyle perdeyi kapatıyor.”

5-Kibar ve cana yakın soyguncu: Forrest Tucker

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Daniel Hart’ın müziği sizi alıp bir yerlere götürüyor ama tam olarak nereye gittiğinizi dahi kestiremiyorsunuz. Hart’ın düzenlemelerinde caz motifleri de var, eski usul film müziklerinin havası da… Film 1981 yılında geçiyor ama izlerken sadece 1970’ler değil, 1960’ların sonlarında çekilen Amerikan filmleri bile geliyor akla. Emin olduğum tek şey, Daniel Hart’ın müziğinin “geçmiş”ten geldiği; fon müziği olmanın çok ötesine geçtiği, ana karakterin ruhunu hissettirdiği ve filme çok şey kattığı… ”

6-Böyle olur jübile filmi

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Jübile dediğin böyle olur. İhtiyar Adam ve Silah filminin jeneriği akarken insanın aklından böyle bir cümle geçiyor. Sinema tarihinin en iyi erkek oyuncularından biri olarak kabul edilen Robert Redford, beyazperdeye, sinemadaki personasına sağlam bir selam çakarak veda ediyor. Bu selam bilinçli, çünkü filmografisinde suç ve soygun filmlerinin baskınlığı bilenen oyuncu, usta işi bir soygun filmiyle gülümseyerek veda ediyor sinemaya.”

7-Gülümseyin, Soyuyorum: The Old Man and the Gun

Valerii Ege Deshevykh’in yazısı için tıklayın – Arakat Sanat

“A Ghost Story ile 2017’nin en güzide filmlerinden birine imza atan David Lowery’nin yeni filmi The Old Man and the Gun, hayaletler kadar etkileyici olmasa da damakta ilginç bir tat bırakın, sakin bir film. Yönetmen, zamanla kendine güzel bir tempo yakalayacak gibi görünüyor. Indie filmlerin yıldızı olacak bu gidişle. Yeni filmi; tempo olarak yavaş, kurgu bakımından enerjik ve senaryo açısından tatlı bir film. Çok abartmamaya çalışıyorum ama konu soygun olunca, sevmemem elde değil. Keza soygun hikayelerinde yeni tatları seviyorum. Ne yalan söyleyeyim. Bu filmin tadı bambaşka.”

8-‘İhtiyar Adam’ın vedası

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

“2003’te The New York Times gazetesinde çıkan bir makaleden yola çıkan David Lowery ve David Grann ikilisinin kaleme aldığı “İhtiyar Adam ve Silah” ömrünün son demini geçirecek kadar parası olmasına rağmen banka soymaya devam eden bir adamın hikayesini anlatıyor.”

9-Redford Usulü Hınzırlık

Fatih Yürür’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“İhtiyar Adam ve Silah, ilk bakışta pek çok açıdan alışılmışın dışında bir Bonnie & Clyde varyasyonu olarak değerlendirilebilir. Özellikle hayatlarının bu yıllarında, Tucker’ın zıpırca soygunu sayesinde bir araya geldiği Jewel ile karşılaşması ve aralarındaki naif ilişkinin şekillenişi; filmin anlatı estetiğini yeni dalgaya kadar yaklaştırıyor demek hiç de yanlış olmaz. Diğer yandan, 70 yaşlarındaki bu iki güzel insanı, Redford ve Spacek’i perdede karşı karşıya izlemek zaten başlı başına büyük ve tarifsiz bir keyif.”

10-Bütün işin gücün yaşamak olacak!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“ABD’nin efsaneleşmiş banka soyguncularından Forrest Tucker’ın gerçek hayat hikayesi, mizah da içeren fakat her şeyden önce elem yüklü ve bütün o eski güzel günlere özlem duyan ince bir sızı bırakıyor yürekte! Tucker, 70 yaşına kadar tam 18 kez hapishaneden kaçıp bir dizi banka soygununa imza atarak emniyet güçlerini şaşkına çeviren, karizmatik bir soyguncu.”

Comments

comments