Usta yönetmen Ang Lee’nin son filmi Gemini Man/İkizler Projesi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-İkizler Projesi: Çarpıcı Görsellik, Zayıf Hikâyeye Karşı

Zeynep Pınar Uçar’ın yazısı için tıklayın- FilmLoverss

“İkizler Projesi, başarılı aksiyon sahneleri ve yenilikçi görsel efektlerine rağmen, hikâyesindeki yetersizlikleri kapatamıyor. Tekrara düşen, klişeler içeren yüzeysel diyaloglarının, modası geçmiş, tahmin edilmesi kolay hikâyesinin gölgesinde kalıyor.”

2-Gençlik başımda duman, ilk düşman ilk heyecan!

Murat Tolga Şen’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Gemini Man, Hollywood’un yaşlanan ve yerleri doldurulamayan aksiyon yıldızlarını yeniden piyasaya sürme deneyi gibi bir şey aslında. Bu deney tutarsa yakında çok acayip şeyler izleyebiliriz. 30’lu yaşlardaki Harrison Ford’un oynadığı bir Han Solo macerasına ya da yine genç bir Mel Gibson’ı barındıran Lethal Weapon’a hayır der misiniz? Ben demem, hele de son Han Solo filmini izledikten sonra…”

3-Bunun yapılmışı var

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayı – Evrensel

““Pi’nin Yaşamı” ve “Kaplan ve Ejderha” gibi yapımlara imza atan Ang Lee’nin yönetmen koltuğunda oturduğu filmin en büyük kozu Will Smith gibi usta bir oyuncunun varlığı kuşkusuz. Ancak, bu iki önemli ismin bir araya gelmesi, hikayenin orijinal bir içeriğe sahip olmaması ve yönetmen tercihleri nedeniyle pek işe yaramış görünmüyor.”

4-Post-Obama Döneminin Siyahi Klonlama Bilimkurgusu

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

““İkizler Projesi”nde yönetmen kendi memuriyetini yapıp aksiyon sahnelerini iyi çekmiş. Kurgusundan sinematografisine her şeyi doğru yapan bir dekupaj var, ritim yerli yerinde. Ama niyetinde Smith’in “Ben, Robot”u (“I, Robot”, 2004) ile “Dünya – Yeni Bir Başlangıç”ı (“After Earth”, 2013) buluşturmaya yarayan ‘sahne kimliği hesapçılığı’ göze batıyor.”

5-Dağ fare doğurdu

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Yıllardır çekilmek istenen İkizler Projesi filmi nihayet hayata geçirildi. Ang Lee’nin yönettiği, Will Smith’in başrolde oynadığı filmde ünlü aktöre 23 yaşındaki hali eşlik ediyor. Bir klon hikayesi anlatan yapım, teknik açıdan iyi olmasına rağmen hikaye olarak bir hayal kırıklığı.”

6-Will Smith, Dijital Will Smith’e Karşı

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“”Game of Thrones”dan tanıdığımız David Benioff’un yanı sıra Billy Ray ve Darren Lemke’nin imzasını taşıyan senaryonun aksiyon sahnelerini peş peşe sıralamanın ötesinde bir özelliği yok ne yazık ki. Aksyion sahneleri de teknik bir gösteri olmanın ötesine geçemiyor; dram ve duygu yanları zayıf kalıyor. Kaldı ki, bunlar senaryo aşamasında filme eklenebilecek değerler… Senaryoda yoksa, dünyanın en iyi yönetmeni dahil çekimde bu eksikliği kapatamaz…”

Comments

comments