Synecdoche, New York (2008) ve Anomalisa’dan (2015) sonra üçüncü filmine imza atan Charlie Kaufman’ın Netflix’te yayınlanan yeni filmi I’m Thinking of Ending Things (Her Şeyi Bitirmek İstiyorum) hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-I’m Thinking of Ending Things: Girdap ve Örümcek Ağları

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Kaufman, I’m Thinking of Ending Things filminde bu büyük vazgeçişi; şimdiyi, geçmişi, travmaları, hayal kırıklıklarını kapsayacak büyük bir paranteze alıyor. Klasik anlatı sinemasının konvansiyonlarını kendine has oyunbazlıkla eğip bükerken bu parantezin içini neredeyse bir korku tüneline dönüştürüyor. Fakat bu korku tünelini ürpertici kılan hayaletler, hortlaklar, yaratıklar vs. değil; hayatın ta kendisi.”

2-I’m Thinking of Ending Things

Levent Tanıl’ın yazısı için tıklayın – Episode

“Charlie Kaufman, Reid’in romanındaki anlatım biçimini benimsemekle yetinmeyip, mevcut gerilimi kaygı yüklü bir zemin üzerine yayarak beslemeyi çok iyi başarmış. Lynch’vari anlatım türüne kapı aralayacak tarzda bir sinema görselliğine dönüşen bu üslup, gittikçe karmaşıklaşmaya başlayan gizemli bir ruh halinin derinliklerini kazımaya başlıyor.”

3-Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum: Otobiyografik bellek

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

“Haklısınız, Her şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum (I’m Thinking of Ending Things) filmi oldukça kafa karıştırıcı, ama en sonunda kavramsal hatta manen anlaşılır bir hal kazanmıyor mu sizce de? Kazanıyor ve tam da bu sebeple farklı, yaratıcı yepyeni bir film olarak hafızamıza ekleniyor.”

4-‘Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum’: Yaratıcı eslerin gerçeküstücü hazzı

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“Stephen King’in korku-gerilim romanlarındaki şüphe ve gizeme, serbest ve yapıbozucu yaklaşımıyla hatırlanacak bir film yaratıyor her şeyden önce. “Her Şeyi Bitirmek İstiyorum”, bu açıdan da ters köşeleri ve tasarımlarıyla değerli, içine alıyor, cezbediyor, sanatsal ve gerçeküstücü dokunuşlarına bağlıyor. ”

5-Bir Domuzun Peşinden…

Tuba Büdüş’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Korku, gerilim, animasyon, dram, müzikal ve daha nice alt türlerin arasında kaybolmamızı diğer yandan da, yaşlanma, yalnızlık, veganizm, izolasyon, hafıza, güzellik algısı, aile olgusu ve daha nice mevzuyu onunla birlikte sırtlanmamızı istiyor film. Üstelik yol boyunca ve yemek masasında hiç susmayan karakterlerimiz sayesinde sonu gelmez bir entelektüel sohbeti takip etmek için çırpınıyoruz.”

6-Her şeyi bitirmeyi düşünüyorum!

Kadir Kaymakçı’nın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Charlie Kaufman’ın insanın içini acıtan filminin sonuna geldiğimde yalnızlık, yaşlılık, yaşadığımız, yaşadığımızı düşlediğimiz anılara ait düşünceler ve yanı başımda hiç kıpırdamadan duran bir hüzünle birlikte koltukta yan yana oturuyordum. Yine evdeydim işte…”

7-Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum – I’m Thinking of Ending Things (2020)

Murat Can Aslak’ın yazısı için tıklayın – muratcanaslak.com

“Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum, solup giden hayallerle ve yitip giden olasılıkları  perdeye taşımasıyla Lynch’in Mulholland Çıkmazı’nı ve yalnız, yaşlı bir entelektüelin varoluşçu hesaplaşmasını gösteren yol hikayesi Bergman’ın Vahşi Çilekler’ini hatırlatıyor.”

8-I’m Thinking of Ending Things İncelemesi: Cesur ve Beklenmedik

Ömer Faruk Avcı’nın yazısı için tıklayın – Kayıp Rıhtım

“Kaufman bu filmde bizim bilinmeyen bir hikâye karşısındaki arayış ve sorgularımızı beklemiyor. O, korkunç ve gerici bir şekilde etkileme işini üstleniyor. Ne hissettiğimizi bildiğimiz ancak neden bu şekilde hissettiğimizi bilmediğimiz bu ürpertici eserde sanki kapana kısılmış gibiyiz. Ana kahramanlarımızdan birinin ta kendisi gibi.”

9-I’m Thinking of Ending Things (2020): Bin Parçalık Bilinç Seti

Salih Alp Gökçek’in yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Kaynak materyal üzerinden bakıldığında, filmin büyük anlamda kitap kurgusuna sadık kaldığını söylemek mümkün. Fakat Kaufman’ın özellikle roller üzerinden anlatıyı çok daha muğlak hale getirip, farklı alanlara ait kavramsal ögeleri daha cömertçe kullanması; kitaba göre oldukça girift bir yekûna vesile oluyor.”

10-I’m Thinking of Ending Things: Düşünüyorum ve Üşüyorum!

Fırat Türkoğlu’nun yazısı için tıklayın – bakiniz.com

“Charlie Kaufman, nasıl düşündüğümüzü, nasıl rüyalar gördüğümüzü, nasıl hayaller kurduğumuzu çok iyi bilen bir insan… Duygularımızın ve düşüncelerimizin kodları varsa çoktan çözmüş. Hissettiklerimizi, hissedebileceklerimizi, hayal kırıklıklarımızı, kızgınlıklarımızı, krizlerimizi ve bazen de mutluluklarımızı kağıda dökme yeteneği en üst düzeyde… Yazdığı ama kendi çekmediği filmlerden sonra yönetmenliğe geçince, yazdığını sinemaya yansıtma yeteneklerinin de en üst düzeyde olduğunu gördük.”

11-Bulmaca gibi film

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Kaufman ‘Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum’a, Fransız Yeni Dalga filmlerini hatırlatan, fazlasıyla edebi bir havada başlıyor. Uzun süredir ‘her şeyi bitirmek istediğini’söyleyen ‘anlatıcı genç kadını’ dinlerken kameranın dolaştığı insansız mekânları izliyoruz. Bunlar, filmin ilerleyen kısımlarında karşımıza çıkacak, anlatıcının henüz görmediği mekânlar… Filmdeki zaman akışının lineer olmadığını en baştan sezdiren bir sahne bu aslında…”

12-I’m Thinking of Ending Things (2020): Charlie Kaufman ve Var Olmak

İpek Ömercikli’nin yazısı için tıklayın – filmhafizasi.com

“Son derece başarılı olan bu film, aynı zamanda da alışılagelenin dışında ve fazlasıyla sürrealisttir. Filmin metafiziksel temaları Kaufman’ın gelecekte yönettiği filmleri de tanımlayacak, ve yönetmenin kendi hayatına ve kaygılarına da ışık tutarcasına şekillenecektir.”

13-Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum: Netflix’in İddialı Yapımı

Erkin Kırkpınar’ın yazısı için tıklayın – The Magger

“Zihnin son koridoru, demansif (bunamış) bir beyindeki, bilinçle bilinçaltının hesaplaşmaları ve adli tıp biliminde geçen “Hide and Die” Sendromu… Hepsi “I’m Thinking of Ending Things” (Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum)da mevcut. 2019’da nasıl “Marriage Story” Netflix’in premium yapımı olduysa, 2020’de de “Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum” zirveye oynayacak!”

14-I’m Thinking of Ending Things: Kalıpları Yıkmayı Düşünmek

Burak Alıcı’nın yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Kaufman kendine has üslubuyla geleceğin sineması neye evrilecekse orayı işaret ediyor. Kalıplaşmış sinema dilini bozarak yepyeni bir dil yaratma peşinde olan Kaufman, her yeni filmiyle biraz daha bunu başaracağını kanıtlıyor.”

15-Kasvetli, kırgın bir güzellik

Gökçe Duman’ın yazısı için tıklayın – obicimsinema.com

“Synecdoche, New York (2008) ve Anomalisa’dan (2015) sonra 3. kez yönetmen koltuğuna oturuşunu özlediğimiz yazar, yönetmen Charlie Kaufman, bu kez I’m Thinking of Ending Things (2020) ile zihin kırıntılarımızdan set inşa ediyor.”

Comments

comments