Todd Phillips’in yönetmenliğini yaptığı Joker filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-‘Joker’: Modern ve alternatif bir ‘Gülen Adam’ biyografisi gibi

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Hürriyet Kelebek

“Ama gerçekçi dokusuyla dikkat çeken, etkileyen bir film yaratmayı beceriyor. İzlandalı alternatif besteci filme ayrı bir hava katıyor. “Batman Başlıyor”da (“Batman Begins”, 2005) Bruce Wayne’in çocukluğuna gittikten sonra DC evreninde şimdi de Joker’in arka plan öyküsünü girme imkanı buluyoruz. “Joker”, öteki hikayesi benimserken Herzog kadar ileri gidiyor mu tartışılır, ama ‘Kara Şövalye’ filmlerini kolaylıkla ekarte ediyor.”

2-Joker: Bir Devrin Sonu, 70’lerin Dönüşü ve Şiddetin Doğasına Dair

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Popüler çizgiroman uyarlamalarından ve süper kahraman filmlerinden neredeyse ikrah getirdiğimiz son yıllarda, Joker’in, görece biçimde kendi kuyruğunu yemeye başlayan bir yılana dönen, giderek tükendiği açık bu tür filmlerin evrenine meteor gibi düşmesi muhtemel bir bakış açısı sunduğu kesin.”

3-Yakarsa dünyayı ‘Joker’ yakar

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Venedik’ten ‘Altın Aslan’ alarak dönen ve başarısız bir palyaçodan yaratılan kötülük ve karanlığı anlatan ‘Joker’ huzurlarımızda. Todd Phillips imzalı yapımda ana karaktere hayat veren Joaquin Phoenix ortaya koyduğu performansla şimdiden, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında Oscar’ın sahibi ilan edildi. Geçmişin klasiklerine çok sayıda gönderme içeren film müthiş bir seyir zevki sunsa da içerik anlamında bıçak sırtı sularda geziniyor.”

4-Joker: Kahkahanın Ucube Peygamberi

Aslı Ildır’ın yazısı için tıklayın – Altyazı

“Karaktere ne tam olarak acımamıza ve sempati duymamıza, ne de tam olarak mesafe alıp yabancılaşmamıza izin veren Joker, izleyiciyi ikircikli bir yerde konumlandırıyor. Dolayısıyla film, aslında bir anti-kahraman hikâyesi anlatmıyor.”

5-Joker: Ezilmişlerin isyanına gayri ihtiyari bir kıvılcım, sorunlu bir sembol

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Christopher Nolan imzalı Kara Şövalye’de Joker’in geçmişinin gündeme gelmemesi, onu kadim dinsel mitolojilerde Tanrı’nın Adem’i taltif etmesine isyan ederek insanları baştan çıkarıp insanların değersizliğini ispatlama çabasındaki Şeytan’ın misyonuna paralel biçimde doğruluk timsali insanların iç çelişkilerini teşhir edip, içlerindeki kötülük potansiyelini ateşlemeye, onları baştan çıkarmaya yönelik, zamandan ve mekandan münezzeh, kendinden menkul, ‘özsel’ bir katalizöre indirgiyordu. Phillips ve Silver ise Nolan’ın tarih-dışı, mitik niteliklere bütündürdüğü Joker’i tarihselleştirmişler, sosyo-politik bir bağlamına oturtmuşlar.”

6-Şiddete meyyal, her zaman dertten mi?

Oktay Ege Kozak’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Fakat en basitinden bakarsak aslında Philips ve Phoenix’in sunduğu iş, bu ikonik karakterin muazzam bir orjinallikle orijin hikayesini sunmak. Bu bakımdan Phoenix’in içten gelen stresi, dışa doğru yavaş yavaş büyüyen bir bombaya dönüştürdüğü Oscar’lık performansı çok önemli ve Robert DeNiro’nun Taxi Driver performansı ile karşılaştırılmayı hak ediyor.”

7-Joker: Bu işler şakaya gelmez!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“”Joker” alttan alta halkın umudunun bittiği, sisteme, adalete ve zenginlere güvenini kaybettiği bir Gotham evreni anlatıyor. Joker’in eylemlerinin onlar için bir umut haline gelmesi tepkinin sembolize edilmesi açısından anlamlı olabilir belki ama söz konusu kitlenin filmdeki temsilinin en azından ‘nötr’ olmaktan uzak, daha çok ‘tehlikeli’ olarak kodlandığını düşünüyorum.”

8-Joker: Cassandra Sendromu

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

“Sanırım senenin en iyi filmini izledik. Her şeyiyle harika bir film Joker; iyi yazılmış, harika çekilmiş ve oynanmış. Borges, Yedi Gece’de, La Divina Commedia’yı okumamakla insanın kendini büyük bir edebiyat şaheserinden mahrum bırakmış olacağını söyler, Joker izlememek de sinemanın verebileceği en büyük armağandan kişinin kendini mahrum bırakması olacaktır…”

9-Korkuyla Beklenen Film Gösterimde

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Joker, politik bir film. Bir toplumun en zayıf halkalarını güçlendirmesi gerektiğinin altını çiziyor. Ezilenlerin öfkesinin gün gelip patlayacağını söylüyor…”

10-Joker: Amerikan rüyasının sonu ve ezilenlerin öfkesi

Kaan Kavuşan’ın yazısı için tıklayın – Gazete Manifesto

“Joker filminde de sistem ilk kurşunu kendi bacağına sıkıyor. Şöyle ki, palyaçoluk yaparak hayatını kazanmaya çalışan bir adam olarak karşımıza çıkıyor, Arthur Fleck. Daha sonra Joker’e dönüşecek bu adam, filmin hemen başında öğreniyoruz ki zaman zaman sosyal hizmetler görevlisine gidip ilaçlarını alarak akıl sağlığını koruyor. Akıl sağlığı dört koldan tehdit ediliyor…”

11-Gotham’da bir hayalet dolaşıyor

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Felekten Bir Gece serisiyle tanıdığımız Todd Phillips, 1970’lerdeki yeni Amerikan sinemasının sinematografisini hatırlatan, tamamen karanlık bir atmosferde geçen, karakter odaklı bir film ortaya koyuyor. Ve bütün bunlara rağmen filmin kaderini göbeğinden Joker’i canlandıran Joaquin Phoenix’in performansına bağlıyor.”

12-Arthur Fleck’in Hikayesi

Güney Yurdakul’un yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Son derece incelikle yapılandırılan hikaye kurmacası bir yana film; yeşil ekranın hiç kullanılmaması ve dramatik yapıyı üst noktalara taşıyan renk-ses ilişkisiyle güçlü.”

13-Toplumun Kirli Yüzüne Bir Tokat: Joker

Nihat Yayalar’ın yazısı için tıklayın – Arakat Sanat

“Arthur Fleck ve ortaya çıkardığı karakteri, günümüz toplumlarının karanlık maskelerinin bir bir düşmesine sebebiyet veriyor. Komedinin subjektifliğinin unutulduğu ve toplumsal gelenek, görenek ve normlar sentezi sonucu oluşturulan karar mekanizması bireyleri metalaştırıyor.”

14-Amerikan Rüyası ölü ya da diri aranıyor: ‘Joker’

Tunca Arslan’ın yazısı için tıklayın – Aydınlık

” Sonuçta Joker, “devrimci” değil, bir tür Sahte Aziz ve filmin ilettiği mesaj, “Bu pislik temizlenmezse, bu çöpler kaldırılmazsa, en alttakiler de tekrar Amerikan Rüyası’nı görmek için uyutulmazsa, ortalığı fareler kaplayacak, kâbus başlayacak” şeklinde.”

15-Gülümsemeyin!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Todd Phillips, DC Comics evreninden aldığı mecburi karakter ve referanslar haricinde çizgi roman dünyasına tamamen mesafe koymuş filminde. Kopkoyu, loşluğu bile karanlık, derin bir dram ve incelikli, titiz bir karakter analizi ‘Joker’. Joaquin Phoenix’in hiç kimseye, hiçbir şeye benzemeyen üstün performansı ise kelimeleri kifayetsiz kılıyor!”

16-Sistemin delirttiği palyaço

Sungu Çapan’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Canlı yayından naklen, şoke edici bir finale bağlanan “Joker”ın derinlikli ve incelikli senaryosunu Scott Silver’la birlikte yazmış yönetmen Todd Phillips, gerilim, heyecan ve suç öğeleriyle harmanlanmış, yüksek bütçeli, 2 saatlik çarpıcı bir drama koymuş ortaya.”

17-Joker – Joaquin Phoenix’in çocuklarımıza çok güzel kötü örnek olması…

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung Sinema

“Joaquin Phoenix Oscarlık bir performanstan çok daha fazlasını sergiliyor. Joker, Phoenix’in oyunculuk kariyerindeki yalnız, ezilmiş ve azıcık psikopat olan birçok rolün devamı gibi duruyor ve zaten yönetmen de buna benzer bir şey söylüyor: “Amacım, Joaquin Phoenix’i alıp çizgi romanın evrenine koymak değildi. Amacım, çizgi romanı alıp Joaquin Phoenix evrenine koymaktı.”

18-Joker (2019)

Murat Can Aslak’ın yazısı için tıklayın – muratcanaslak.com

“Joker; bencil, kaba, fırsatsız ve sıkışık sistemin – bu “deliliğin” – içindeki yaşam ile başa çıkabilmek için bir yol bulamayıp sistemin onun gibi sıradan-küçük adamlara kıymaktan çekinmediğini fark eden Arthur’un yitip yerine Joker’in zuhur etmesi sürecini Batman evrenine ekliyor…”

19-Bir buzdağının görünmeyen tarafı; “Joker”

Mehmet Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – Independent Türkçe

“Ancak DC Comics’in, Marvel filmlerinin sinema olmadığını, bu tür yapımların insan dramından ziyade tema parklarındaki oyunlara benzediğini söyleyen Martin Scorsese’nin bu görüşünden bir ders çıkarmışlık var. ”

20-Kötülük ve Bir Gün

Tanju Baran’ın yazısı için tıklayın – Ters Ninja

“Yönetmen Todd Phillips’in defaatle vurguladığı üzere, Joker herhangi bir çizgi romandan uyarlanmış değil. Joker karakterinin doğuşuna esin kaynağı olan The Man Who Laughs (1928) ve Douglas Fairbanks’in Zorro’sundan 1970’lerin The King of Comedy ve Taxi Driver (Karşımızdaki Rupert Pupkin ile Travis Bickle’nin kırması bir kahraman) gibi önemli eserlerine, ve hatta Batman’in yaratıcısı Bob Kane ismi etrafında oluşan soru işaretlerine kadar uğrayan, bunlardan beslenen bir film.”

21-Kusurları ve Meziyatleriyle: Joker

Burak Göral’ın yazısı için tıklayın – Bir Film Sevdim

“Batman’in en şöhretli düşmanı Joker, büyük küçük herkesin ilgi odağı olan bir kötü karakter. Sinemanın diğer sevilen ‘kötü’leri gibi travmatik bir geçmişle donatılmış trajik bir karakter aynı zamanda… Bütün Batman külliyatından serbestçe uyarlanan “Joker” filmi bu sorunlu karakterin iç dünyasına en çok yaklaşan film şimdilik.”

22-Joker (2019) – Film Eleştirisi

Müge İbrikçi Baran’ın yazısı için tıklayın – Karanlık Sinema

“Komedi filmleriyle özellikle The Hangover (Felekten bir Gece) serisiyle tanınan Todd Phillips, biraz eski moda ama yine de şaşırtıcı bir suç/dram filmi ortaya çıkarmış. Demode olmasının sebebi “neden ve nasıl kötü insan oldum” soru kalıbının binlerce kez sorulduğu ortalamanın üstü yapımlara sıkça şahit olmamızdan ileri geliyor.”

23-Joker: Kara Şövalye’ye İhanet

Ayşe Başak Uçan’ın yazısı için tıklayın – Sinematopya

“Öte yandan, içeriği bana göre sorunlu olsa da yönetmenliğini Hangover serisinden hatırlayabileceğiniz Todd Phillips’in yaptığı Joker, teknik anlamda  çok şey vaad ediyor; sinematografisi, müzik kullanımı, kostüm ve makyaj çalışması ile göz dolduruyor. Karakter odaklı, sırtını aksiyona dayamayan bir film olarak yarattığı gerilimli atmosfer de taktire şayan doğrusu.”

24-Joker: Bir İnsan Enkazından Anarşi Güzellemesine

Emre Eminoğlu’nun yazısı için tıklayın – The Magger

“DC evreninin en popüler kötüsü Joker, alışık olmadığımız kadar dramatik bir filmde, Joaquin Phoenix’in muhteşem performansıyla bir insan enkazı olarak sunuluyor bize. Todd Phillips’in Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a uzanarak hepimizi şaşırtan filmi, dışlanmış, ciddiye alınmayan, güçsüz ve aciz bir insanın, kaybedecek hiçbir şeyi olmayışından aldığı güçle bir anarşi figürüne dönüşümünü olabilecek en ciddi ve en dramatik şekilde anlatıyor.”

25-Joker (2019): “Sizce Her Şey Zıvanadan Çıkmadı mı?”

Hürrem Celil Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Şu ana kadar gördüğümüz Joker’in geçtiği çizgi roman külliyatının dışına çıkacak bir Joker’in bizi beklediğini biliyorduk. Daha doğrusu açıklamalar o yöndeydi. Başrolde son dönemlerin en iyi oyuncusu olarak lanse edilen Joaquin Phoenix’in olacağı duyurulduğunda ortaya nasıl bir şey çıkacağı merak konusu idi. Üstüne Avrupa’nın sayılı festivallerinden biri olan Venedik Film Festivali’nde büyük ödül Altın Aslan’ı alan Joker (2019) merakı ikiye katladı.”

26-Joker: Uçtu, uçtu*!

Tarık Volkan Cengen’in yazısı için tıklayın – bakınız.com

“Detaya inmeden şunu belirtmekte fayda var. Bu bir Batman filmi değil. Bu bir süper kahraman ya da süper kötü filmi de değil. Bu tarz beklenti içinde olanlar büyük hayal kırıklığı yaşayabilirler.”

27-Şiddete Meyyalim, Vallahi Dertten

Ahmet Deydin’in yazısı için tıklayın – Film Arası

“Ürkütücü bir gerçeklikle ilerleyen filmin finalinde Joker’e tam geçiş ile birlikte bir nevi devam filminin de habercisi sayılabilecek bir kısa süreli ciddiyetsizlik, kapanıştaki vuruculuğu olumsuz yönde etkiliyor.”

28-Todd Phillips’in JOKER’ine Göstergebilimsel Bir Bakış

H. Necmi Öztürk’ün yazısı için tıklayın – dialmformovie.net

“Son olarak Joker’in kahkahasının geçirdiği dönüşümden de bahsetmek gerek çünkü yakından bakıldığında, karşımızda yine ustalıkla işlenen bir motif, şairane bir sinemasal dışavurum yer almakta. Fleck’in rahatsızlığından kaynaklanan ama aslında son derece varoluşsal bir yapısı olan kahkahası, filmin başından sonuna dek farklı biçimlerde karşımıza çıkıyor.”

Comments

comments