Renée Zelweeger’in başarılı performansıyla öne çıktığı ve Judy Garland’ın hüzünlü hayat hikayesini anlatan Judy hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Judy: Bir Star Ölüyor

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

“Judy filminde en büyük sorun, stüdyo sistemi, hırslı anne, uyuşturucu ve alkol kıskacında yaşayan Amerika’nın sevgilisi Judy Garland ile ilgili en önemli şeyin eksik oluşu. O da Judy Garland’ın hüznü. En olması gereken olmayınca geriye kalan orta standartlıktaki film sıkıcı, düz ve yüzeysel olmuş.”

2-Yeryüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“”Judy”yi çok beğendiğimi söylemem mümkün değil ama sadece Renée Zellweger’in performansı için bile önerebilirim. Zellweger kuşkusuz filme çok şey katıyor ve tek tek bütün sahnelerde çok iyi… Karakterin acılarını, hislerini, içindeki karmaşayı, ruhundaki o kapanmayan yaraları çok duyarlı, içten bir yorumla getiriyor karşımıza. Kendi adıma Zellweger’i oyuncu olarak daha önce hiçbir filmde bu kadar beğendiğimi hatırlamıyorum. Oscar ödülünün de en güçlü adaylarından biri olduğu kesin.”

3-Judy: Başrolün Ele Geçirdiği Aktris Biyografisi

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“‘Somewhere Over the Rainbow’ şarkısını içimizden tekrar ederek noktaladığımız bir film. “Judy”, yönetmeninin beceriksizliğinin zararını görse de Renée Zelweeger’in üstün performansıyla akılda kalacak.”

4-Hollywood klasiği: Judy

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Rupert Goold, dönemin dışa dönük atmosferini anlatırken eksik, ancak hikayenin ana karakterlerine odaklandığında dikkat çekici bir iş çıkarmış ortaya. Judy Garland’ın yalnızca kariyerinin değil, hayatının da son demlerine doğru gittiği hissinin film ilerledikçe atmosfere hâkim olduğu bir yapım var karşımızda.”

5-Bu performans Oscar’a gider

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Peter Quilter’ın ‘End of the Rainbow’ adlı oyununun uyarlaması olan filmde Judy Garland rolündeki Renee Zellweger, performansıyla Oscar’larda ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalının en büyük favorisi olacak gibi. ‘Judy’ klasik biyografi çizgileri pek aşamıyor ve bence en önemlisi Garland’ın büyük kızı Liza Minnelli’yle olan ilişkilerine bir sahne dışında hiç değinmeden küçük çocuklarıyla ilgileniyor.”

6-Judy: Gökkuşağının Ötesinde Bir Yerlerde

Sezen Sayınalp’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Bu noktada Renée Zellweger’in oyunculuğunu tekrar anmak gerekiyor. Hem görünüş hem de hâl ve tavır olarak oldukça titiz çalışılmış bir rol olduğu su götürmez bir gerçek; ama Judy’nin hislerini ve adımlarını benimseyerek kendi yorumunu ortaya koyan Zellweger, Judy’nin yolculuğunu içselleştirmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor.”

7-Çocukluktan kalan hayatlar!

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Tabii filmde ona hayat veren Renee Zellweger’i unutmamak lazım. Çok mimik yapıp arada dikkatimizi dağıtsa da bu ufak tefek, hatta fazlasıyla nüktedan ve dengesini kurmaya çalışan kadına iyi sahip çıktığını düşünüyorum. Ödül şansı bir hayli yüksek bu yıl! Tabii bu tarz filmlerin bir hayat hikayesini getirip önümüze sunmasından başka misyonları da olmalı.”

8-Stüdyonun kurbanı olarak Judy Garland

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

“Film, Goold’un tiyatro kökenli olması nedeniyle de en geniş alanı, oyunculuğa, yani Zellweger’a açıyor ve film bu performansın dinamiği üzerinden akıyor. Ancak klişeler nedeniyle tahmin edilebilir ilerleyen senaryo, karakteri bilindik sınırlardan daha derine indirip stüdyo sistemi dönemiyle tam bir hesaplaşma sağlayamıyor, akıldan çıkmayacak bir etki yaratamıyor.”

9-Yıldızın Söndüğü Anlar

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Gazete Kadıköy

“Öte yandan filmi taşıyan ve adeta kademe atlamasını sağlayan en önemli unsur ise Judy Garland rolünde izlediğimiz Renee Zellweger’in olağanüstü performansı. 2004 yılında ‘Cold Mountain’daki rolüyle ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında Oscar kazanan Zellweger’in bu yıl da ‘En İyi Kadın Oyuncu’ kategorisinde heykele uzanması şaşırtıcı olmayacak sanırım.”

Comments

comments