Cem Yılmaz’ın yeni projesi olan Karakomik Filmler serisinin ilk filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-‘2 Arada’ bir derede…

Şenay Aydemir’İn yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Cem Yılmaz’ın önceki filmlerinde genellikle ‘fazlalıklar’ bulurduk. Bu kez özellikle bu hikaye açısından biraz ‘eksik’ olduğunu, başka bir finale ve biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu söylemek gerek. Bu açıdan adının hakkını vererek “2 Arada” kalmış bir film, biraz da kaçmış bir fırsat olarak değerlendirebiliriz.”

2-Karakomik Filmler 1

Barış Saydam’ın yazısı için tıklayın – Avrupa Sineması

Hokkabaz (2006) haricindeki filmlerinde Cem Yılmaz’ın Türklük, erkeklik, popüler kültür ve Yeşilçam gibi unsurları alaycı, hicveden ve yer yer duygusal bağ kuran biçimde ele aldığını görmüştük. Karakomik Filmler’in ilk bölümünde ise bu resme Cem Yılmaz bir de tersinden bakmayı deniyor. Toplumsal arka planı içerisinde ayakta tutunmaya çalışan sıradan insanların hayatlarına Yeşilçam’ın klişeleri dışında bir bakış atıp sonrasında yeniden aşina olduğu sulara geri dönüyor.”

3-Karakomik Filmler: Ne Kara, Ne Komik

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Türkiye’de fazla örneğini görmediğimiz orta metraj formunun bu anlatılar özelinde işlevsel olmadığını da gördükten sonra söyleyebiliriz ki; Karakomik Filmler, seyirciye tek biletle iki film izleme şansı sunmak dışında hemen hemen her unsuruyla sınıfta kalan bir proje.”

4-‘Küçük adam’ ne oldu sana?

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Bu iki ayrı bölümden oluşan yapımın ilk adımı olan ‘2 Arada’yı ben kendi adıma çok beğendim… Bunun başlıca nedeni, anlattığı dünyayı, yarattığı atmosferi ve nostaljik göndermeleri belki de kuşak itibariyle olsa gerek, kendime daha yakın bulmam sanırım. Ama onun ötesinde koşulların yanı sıra çevrenin de etkisiyle ‘Joker’leşme yolunda hızla ilerleyen ‘Ayzek’ Metin karakteri, çok sağlam çizilmiş.”

5-İki arada bir gemide..

Hande Kara’nın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Ezcümle, 2019 başında belki de öyle sessiz sedasız vizyona girmesi planlanan bir deneme serisi, mısır/bilet krizinin ardından aylarca vizyon bekleyince beklentiler de büyüdü. Son olarak Arif v. 216’dan çok büyük keyif almış biri olarak, Karakomik Filmler’in ilk filmine geçer not verebiliyorum, ancak Kaçamak ortalamayı düşürüyor.”

6-Karakomik Filmler: O Kadar da “Karakomik” Değil

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Ticari ürün olarak görülebilecek ‘Karakomik Filmler’ Cem Yılmaz’ın ne güldürebildiği, ne düşündürebildiği, aksine yaptıklarını tekrar ettiği bir ‘yıllar önce sakladığım fikirler vardı’ projesi gibi… ‘Kara komedi’ yaratmayı hedeflediği noktada bu melez türde, uluslararası piyasadaki yetkin örnekleri bırakın etrafta üretilen belli bir seviyedeki güncel yerli filmlerle dahi rekabete giremiyor. Bu sebeple de yola çıktığı yerde kalıp, köşeye sıkışıyor ve fena halde tökezliyor ünlü komedyen.”

7-Zor iş ‘kara komedi’!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Cem Yılmaz, ilk öyküde daha başarılı. Filmimiz karadır abiler derken daha inandırıcı yani! Belki de bundan böyle, kendisinden alışageldiğimiz mizah yanını, beyazperdede kurduğu yoğun dramatik yapıyla zenginleştirebilir. İkinci öykü, daha ziyade geniş kitleye seslenen, daha ‘ticari’ bir proje olmuş. Biraz daha alelade, günlük mizahla süslü memleketim insanı hikâyesi, inceliklerden arınmış kaba bir halde servis ediliyor.”

8-Karakomik Filmler: 2 Arada ve Kaçamak

Burak Sen’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“2 Arada’nın giderek karanlıklaşan tonu, o tona finale kadar eşlik eden müzikleri başarılıyken, Kaçamak’ta görsel efekt-makyaj anlamında prodüksiyonunun hakkını veriyor.”

9-Tek Bilete İki -Karakomik- Film Birden

Korkut Akının yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Bayramlarda üç film birden izlerdik, ama çoğunlukla gündüz seanslarında iki film birden oynardı. Yıllar geçti, koşullar değişti, sinema yapmak sanat oluşunu sürdürüyor, ama salon işletmeciliği ticaret oldu iyiden iyiye. Son günlerde Filmekimi ile gündeme gelen bu sorunu, Cem Yılmaz aşmanın yolunu bulmuş.”

10-İki Arada Kalan Cem Yılmaz Sineması

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Karakomik Filmler’e, Cem Yılmaz’ın kendisi ile ilgili bu önyargıya teslim olduğu proje olarak bakmak mümkün… Fragmanlardan da anlaşılacağı üzere “İki Arada”, “Hokkabaz”; “Kaçamak” ise “Gora” damarından geliyor. İlki komik, duygusal ve hüzünlü; Diğeri, sadece komik.

Comments

comments