Yönetmenliğini Todd Haynes’in (‘Velvet Goldmine’, ‘Far from Heaven’, ‘Carol’) yaptığı Karanlık Sular / Dark Waters hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Hep karanlık

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Karanlık Sular’, insan sağlığını hiçe sayarak kimi deneylere imza atan, kullandığı bileşimlerde bulunan yüksek oranlardaki zararlı maddelerle çevredeki birçok canlıya zarar veren, genetik yapılarıyla oynayan ve kimi ölümcül hastalıklara ortam hazırlan kimya devi DuPont’a karşı verilen 20 yıllık mücadeleyi anlatıyor. Film, hukukun ve vicdanının sesini dinleyen avukat Robert Bilott’un gerçek hikâyesinin izlerini sürüyor.”

2-Yatağını bulamayan sular

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

“Bu işin gerçek tarafı. Peki, işin kurmaca yani film tarafı nasıl? Geniş bir zamana yayılmış olması, hikâyeyi en çok zorlayan unsur kuşkusuz. Başta Rob’u canlandıran Mark Ruffalo olmak üzere oyuncuların fiziki değişimini aktarmak biraz zor olmuş gibi görünüyor. Aynı şekilde dünyanın çok hızlı değiştiği bir dönem hikâyede geçen yirmi yıl. Dolayısıyla bu da biraz sıkıntılı. Onun dışında oldukça etkileyici bir yapım var karşımızda.”

3-Karanlık Sular: DuPont’un Günahları

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Dark Waters’ı izlerken yer yer Carol kadrajlarına, Far From Heaven’dakine benzer kompozisyonlara, Haynes’in imzasına dönüşen grenli, geniş perde görüntülerine denk gelmek de mümkün. Lakin filmin dünyasında Haynes’in dünyasından çıkıp gelen bu anlatım öğelerinin hiçbir karşılığı yok.”

4-Karanlık Sular: ‘Sistem, hileli!’

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“İşin özü şu ki, teflonun mucidi olan DuPont, teflon tavalar başta olmak üzere çok sayıda günlük kullanım ürününde yalıtım amaçlı kullanılan teflonun temel bileşimi olan sentetik bir maddenin sağlığa zararlı olduğunu kendi araştırmaları sonucu yıllar önce tespit etmiş olmasına karşın, bu gerçeği göz ardı etmiş. Bu noktada not etmeliyim ki, teflonlu ürünlerin kullanımının ne ölçüde sağlığa zararlı olduğu konuyla bağlantılı ama farklı bir tartışma konusu; Karanlık Sular’a konu olan süreç ise, teflonun bileşimindeki sentetik maddenin de üretildiği bir tesiste çalışanların ve yöre halkının maruz kaldığı sağlık sorunlarıyla ilgili.”

5-Karanlık Sular: Bizi ancak biz koruruz

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

“Bir çiftçinin avukat Rob Bilott’a DuPont’a dava açması için gelmesiyle hikâye yavaş ve sisli bir şekilde başlıyor filmde. Ve yavaş bir şekilde yeni bilgiler eşliğinde film hikâyesini ısıtarak, olayın gerçekliğini netleştirerek, tehlike boyutunun artırıyor. Bana kalırsa film adeta bir korku filmine dönüşüyor. Korku filmleri beni güldürürken esas korkutan filmler her zaman gerçek hayat hikâyeleri olmuştur.”

6-Karanlık Sular: Her Şey “Teflon” İçin

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Elbette Dupont’a karşı gelen Mark Ruffalo’nun varlığı ilgi çekici. Ama onun da filmi alıp götürdüğü söylenemez. Daha ziyade bizle olabilecek ‘fabrikanın yarattığı yan sorunlar/çevre kirliliği’ne dair bir şeyler söyleme konusunda değerli bir yapıt ortaya çıkıyor. Bu da Steve Zaillian’ın başarılı mahkeme filmi “Dava”sı (“A Civil Action”, 1998) kadar etkili değil.”

7-At o teflonları at, at, at,!

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Baş karakter Rob Billot’a hayat veren Mark Ruffalo, filmin ilk yarısında kucağına düşen toplumsal bir davaya kendini vakfeden bir avukat portresi çizerken, temposu özellikle düşürülen ikinci yarıda bir dünya devine kafa tutma cesaretini gösteren ama bu süreçte yanında neredeyse kimse kalmayan, yalnız bir şövalyeyi, psikolojisi çökmek üzere olan bir Don Kişot’u oynuyor adeta.”

8-Bu filme haksızlık yaptılar

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Özetle “Karanlık Sular”, moral bozucu olsa bile izleyen herkesi çevre konusunda daha duyarlı olmaya zorlayacak bir film… Seyrettikten sonra mutfak gereçlerinizi de yeniden düzenlemek isteyebilirsiniz. Ödül sezonunda hak ettiği değeri görmemesi, Amerikan jürilerinin utancı olsun… Siz kaçırmayın.”

9-Kanser neden bu kadar yaygın bir de ondan dinleyin!

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Oscar’lı Spotlight filmi dahil birçok hak mücadelesi filmlerini hatırlatan, Mark Ruffalo’nun oynamanın dışında yapımcısı da olduğu Karanlık Sular, gerçeğin peşinden giden yapımlardan. Aynı zamanda günümüz dünyasının şirketler eliyle nasıl daha yaşanılamaz bir yer haline getirdiğinin de beyazperdedeki önemli yansımalarından biri.”

10-Şirketler dünyayı zehirliyor

Aslı Selçuk’un yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Karanlık Sular’da klasik kahraman temasını işleyen Haynes filmini sinemaya kişisel katkısı olarak tanımlar, 1970-80’lerin Amerikan Sineması’ndaki gerçek olaylara dayanan All the President’s Men (Başkanın Bütün Adamları /Alan J.Pakula), The China Syndrome (Dünyanın Kaderi/ James Bridges), Silkwood (Mike Nichols), Network (Şebeke/Sidney Lumet) gibi yetkin filmlere gönderme yapar.”

11-Küçük insan ve sistem

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Hemen her izleyicinin kendi ülkesi, kendi toprakları, çevre kirliliği ve canlı sağlığı üzerine ciddi sorular soracağı ‘hakiki’ öykü, sarsıcı ve önemli! Önemi, ardına politik otoriteyi de alan vahşi kapitalist mantığın, sıradan insan ve doğa üzerindeki olumsuz etkisi. Yalnız mıyız sorusu ardı sıra zorluyor zihni! İnsana iyi gelen, yürekli, zeki, güçlü filmlerden biri duruyor perdede.”

Comments

comments