Spike Lee’nin Cannes Film Festivali Büyük Ödülünü kazandığı filmi BlacKkKlansman (Karanlıkla Karşı Karşıya) filmi hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-BlacKkKlansman: Suçlu, Başkasıdır

Ecem Şen’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“BlacKkKlansman, geçmişi şimdiye ışık tutacak biçimde anlatmayı tercih eden bir film. Bugünün sebebi olarak geçmişi göstermiyor aksine bugün ile dün arasında düşündüğümüz kadar büyük çapta değişikliğin yaşanmadığını vurguluyor. Cannes Film Festivali Büyük Ödülü’nün sahibi BlacKkKlansman, Spike Lee’nin 2013 yapımı Oldboy’dan sonra selüloit filme döndüğü ilk film olma özelliği taşıyor. 35 mm çekilen BlacKkKlansman, Ron Stallworth’un anılarına dayanan kitabı Black Klansman’den sinemaya uyarlanmış bir yapım. Get Out filminin yapımcı kadrosunun da arkasında olduğu filmin fikri ise yine Jordan Peele’nin Spike Lee’ye kitabı getirmesiyle ortaya çıkmış.”

2-Bir ulusun problemli doğuşu…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“İnsanlığın bitmeyen derdi; ırkçılık… Doğadaki canlılar içinde sadece türümüze ait, tarihten devralınan ve halihazırda halledilemeyen bir ayıp, utanç… Siyahi yönetmen Spike Lee, son filmi ‘Karanlıkla Karşı Karşıya’da (‘BlacKkKlansman’) meseleye kendince el atıyor ve 70’lerden hareket ederek Colorado Springs Polis Merkezi’nde çalışan ilk Afro-Amerikan Ron Stallworth’un mücadelesini anlatıyor. ”

3-BlacKkKlansman (2018): Geçmişteki Gelecek

Hürrem Celil Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

BlacKkKlansman için geçmişle beraber geleceğini inşa eden Amerika desek yanlış bir tabir kullanmayız sanırım. Uzun zaman geçmesine rağmen hiçbir şeyin değişmediğini görüyoruz. Biografi ve suç filmi ifadesi biraz geride kalıyor. Bir karakterin bir dönem yaşadıklarına ışık tutuyor tutmasına ama daha çok bir olayı aydınlatmasından ötürü belgesel türüne daha yatkın duruyor. Filmin sonlarına doğru D. W. Griffith’in  1915 yapımı The Birth of a Nation’ı hakkında da dipnot düşüyor.”

4-Karanlık her yerde

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Spike Lee, meselenin üç farklı cephesini getiriyor karşımıza. Irkçılığa karşı devrimi ve gerektiğinde silahlı mücadeleyi öneren Kara Panterler (Black Panthers), hikâyenin üç ayağından biri. İkinci ayağında, siyahları şiddet kullanarak sindirmek isteyen Ku Klux Klan; üçüncü ayağında ise polis örgütü, yani devlet duruyor…”

5-BlacKkKlansman: Herkese Özgürlük

İrem Zeynep Karakaya’nın yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Film, 70’li yıllarda Colorado Springs’de Ku Klux Klan örgütüyle yaptığı telefon görüşmeleri yoluyla kendini örgüte bir beyaz üstünlükçü olarak tanıtarak sızmayı başaran zenci polis Ron Stallworth (John Davis Washington) ile Yahudi meslektaşı Flip Zimmerman’ın (Adam Driver) beş ay süren inanılmaz macerasını anlatıyor. Film, Ron Stallwort’un 2014 yılında yayınladığı otobiyografik romandan uyarlanmış.”

6-Siz ırkçılığınızı nasıl alırdınız?

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Hem sinemaseverler hem eleştirmenler mumla 1990’ların Lee’sini ararken, mutfağında usul usul pişirdiği yeni bir biyografik uyarlama olan Blackkklansman 2018 Cannes Film Festivali’nde arz-ı endam etti. Salonların ayakta alkışladığı dünya prömiyerinden sonra (hem gala hem basın gösterimleri) kucağında 2 Palmiye heykelciği (Ekümenik Jüri Special Mention ve Grand Prix) ile birlikte eve döndü Blackkklansman. Peki Spike Lee aramıza geri döndü mü?”

7-Irkçılığın geçmişten günümüze uzanan kirli öyküsü

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – T24

“Bu karmaşık film biraz ıskaladığı gerçeklik duygusuna belki finaliyle erişiyor: çağdaş Amerika’da hala süregelen ve de giderek artan ırkçılık belasına, ülkede yakın dönemde  yaşanan önemli olaylardan verdiği iyi seçilmiş belgesel kesitler sayesinde. Arada en kaba haliyle gösterilen Donald Trump’ın da yer aldığı bu bölümler, filme kaçırır gibi olduğu gücü veriyor.”

8-BlacKkKlansman: Spike Lee’den mizah dolu politik bir polisiye

Mert Tanöz’ün yazısı için tıklayın – ranini.tv

“Komediden belgesele, romance’ten biyografiye her türden yapımda imzası bulunan Spike Lee’nin vazgeçemediği tek şey, Amerika’nın hala çözülemeyen sorunları. Hemen her yapımında bir şekilde ülkedeki eşitsizliklere, çatışmalar değiniyor. Görüşlerini esirgemediği gibi yeri geldiğinde ele aldığı nefret temelli meselelerin tarihsel süreçte nasıl evrilip kendini koruduğunu, günümüze nasıl adapte olduğunu da göstermeye çalışıyor. Lee oldukça politik bir hikayesi olan BlacKkKlansman gibi bir fırsatı es geçmiyor haliyle.”

9-BlackKkKlasman

AFK Sinemada’nın yazısı için tıklayın – afksinemada.com

“Lee’nin tüm bu çekişme ve anlaşmazlıklara yaptığı ironik komedi tefsiri ise anlatıda bilinçli bir uyumsuzluk sağlamanın ötesinde muhteşem bir tokat saklıyor. 2018 sineması güldürürken düşündüren BlanKkKlasman’ın finalindeki karına yumruktan daha çok acıtan bir şey ile karşılaşmayabilir.”

10-Spike Lee’den tarih dersleri

Emrah Kolukısa’nın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Irk meselesine, özellikle de siyahilerin ABD’de uğradığı haksızlıklara, zulme filmlerinde sık sık yer veren, hatta bu uğurda bir hayli militanca bir tavır geliştiren Spike Lee kurmaca ve belgesel sinemada gitgide artan üretkenliğinde politik bir çizgide işler vermeye devam ediyor.”

11-İsyankar S. Lee Hala Kızgın

Viktor Apalaçi’nin yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Spike Lee, Büyük Ödülü kazanan Karanlıkla Karşı Karşıya (BlacKkKlansman) ile Cannes’a 27 yıl aradan sonra görkemli bir dönüş yaptı. Ku Klux Klan’ın içine girmeyi başaran biri zenci, diğeri Yahudi iki polisin öyküsü, zenci haklarının sinemadaki savunucusu S. Lee’ye Amerika’daki ırkçılığı gözler önüne sermek için yeni bir fırsat yaratmış. Bilinen militan tavrıyla yönetmen, Michael Moore’un belgeselleriyle, Tarantino’nun ‘Jackie Brown’ filmi tadında bir yapıta imzasını atmış.”

12-Irkçılığa Karşı İki Polis -BlacKkKlansman

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – sadibey

“Her ne kadar öne çıkmasa da farklı bir polisiye örneği film. Polis teşkilatında bile süren ırkçı yaklaşıma rağmen sabır ve dirençle mücadele eden Ron Stallworth (John David Washington), ilk fırsatı değerlendirerek örgüte sızar, tabii ki, bir beyaz olarak. Kendisinin yerine geçen, Yahudi polis Flip Zimmerman (Adam Driver) Stallworth’un telefonla edindiği bilgiler eşiğinde örgütün iç ilişkilerini öğrenmeye çalışır.”

13-Film İnceleme: BlacKkKlansman

www.sallanuvarlan.com’un yazısı için tıklayın – sallanyuvarlan.com

“Bugüne kadar hep Stan Lee sinemasının temelini oluşturan o azınlık merkezci sineması yine güçlü kadın karakterler ve farklı sınıfların mensubu olan karakterler ile desteklenmiş. Bunun yanında daha önce zaman zaman bunlara odaklanmaktan unutmuş olduğu hikayecilikteki hünerlerini de en üst seviyede sergilediği bir yapım olmuş “BlacKkKlansman”.”

Comments

comments