Jessica Hausner’in Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan filmi Küçük Joe hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Kim Korkar Küçük Joe’dan

Coşkun Liktor’un yazısı için tıklayın – Altyazı

Öyküsünü mutluluk veren gizemli bir çiçek etrafında kuran Küçük Joe’da Jessica Hausner psikolojik gerilim ve bilimkurgu gibi türleri içe içe geçiriyor. Başroldeki Emily Beecham’a Cannes’da ödül getiren film aynı zamanda, günümüz toplumunu mizahi bir dille eleştiren bir toplumsal taşlama.”

2-Antidepresanların istilası

Ali Ercivan’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Kült korku filmi Invasion of the Body Snatchers’ı hatırlatan, insanların bu çiçek yüzünden tanımsız başka bir şeye dönüştükleri, bir tür dış faktör tarafından kontrol edildikleri ve bitkiyi korumak uğruna her şeyi göze alabildikleri Küçük Joe, tuhaf ama yaratıcı, ana akımdan ziyade sanat sineması kalıpları içinde bir korku filmi.”

3-İnsanın umutsuz mutluluk arayışından, koşulsuz bağlanmalara…

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Cine Dergi

“Bu anlamda senarist Bajard ve Hausner ikilisinin çarpıcı bir karakter yarattığını ve başrol oyuncusu Emily Beecham’ın da bu karakteri ustaca sırtladığını ifade edebiliriz. 2019 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan film, Beecham’a da bileğinin hakkıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirdiğini küçük bir not olarak ekleyelim.”

4-‘Little Joe’: Zeki bir kapitalizm eleştirisi

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Film, büyük oranda DNA’ya dair bir şeyler söyleme derdinde. Bunu yaparken de korku öğelerini ‘klonlanma’ düşüncesiyle kurcalamaya çabalıyor. Ve ‘Frankenstein’ öyküsünü farklılaştırıyor. Çevreci bir doğa-insan ilişkisi tanımının arayışına çıkıyor.”

5-Küçük Joe: Genetiğimle Oynama

Halil Şimşek’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Son derece farklı bir konuyu kimi zaman ilgi çekici ve diken üstünde kimi zaman da düşük tempoda izletmeyi başaran film, hikayesinin potansiyelini tam olarak vurucu bir şekilde kullanamasa da görsel anlamda müthiş bir iş sunuyor.”

6-Kurgulanmış Ebeveynlik ve Little Joe

Haydar Ali Albayrak’ın yazısı için tıklayın – Ek Dergi

Little Joe konusu ve işlenişi itibariyle psikolojik gerilim filmi olma iddiasında. Bunu ne denli başardığı, seyirciyi ne denli gerdiği ise tartışılır. Filmin müzik ve mekân kullanımının gerilim hissini artırması beklenirken aksine seyrelttiği görülüyor.”

7-Küçük Joe: Mutluluk Dediğin Nedir ki?

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

Hausner, anlatısını derinleştirmesinde kendisine güçlükler çıkartan steril, duygusuz atmosferine uygun biçimde hareket eden başrol oyuncusu Emily Beecham’dan mükemmel bir performans alıyor. Beecham, zor bir rolün altından, senaryonun, Hausner’in zorlayıcı tercihlerinin handikaplarına rağmen minimalist, incelikli bir oyunla kalkmayı başarıyor.”

8-Küçük Joe  – Little Joe (2019)

Murat Can Aslak’ın yazısı için tıklayın – muratcanaslak.com

“Küçük Joe, bilim kurgu  türünü aile dramasıyla çaprazlamış, içine yeni nesil korku ögelerinden serpiştirmiş, biraz da South Park S17E4 “Gotik Çocuklar 3: Özentilerin Şafağı”ndan öykünmüş. Küçük Joe’nun, kötü karakteri (villain’ı) eğer varsa bu bir çiçek…”

9-Bir sektör olarak mutluluk

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik

“1960’da Roger Corman ve 1986’da Frank Oz’un yönettikleri ‘The Little Shop of Horrors / Küçük Korku Dükkânı’ ile Philip Kaufman imzalı 1978 tarihli ‘Invasion of the Body Snatchers’ esintileri taşıyan Hausner filmi, yaratılan ‘canlı’ üzerinden süregelen, sınırsız genetik ve bilimsel gelişmeleri sorgulamaya açıyor.”

10-Mutluluk veren çiçek

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

“Hausner, mekan tasarımından, sanat yönetmenliğine çok belli ve kontrollü tercihlerle ilerliyor. Filmin renk paleti, mekanların düzenlenmesi “Küçük Joe”yu yakın dönemde stil açısından en iddialı filmlerden biri haline getiriyor. Ancak bu kontrol, hikayenin izleyiciyi sürüklemesi konusunda işlemiyor.”

Comments

comments