Greta Gerwig’in yönetmenliğini yaptığı Küçük Kadınlar filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Kız kardeşlik aşkına!

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Lady Bird, ödüllere boğulan orijinal bir hikayeydi; Küçük Kadınlar ise çok tanıdık bir uyarlama. Fakat, fark etmez Gerwig’in kadını, kadınları resmedişi, Frances Ha’da doya doya yaşattığı, kendi ayakları üzerinde duran kadın imgesini beyaz perdeye taşıma hedefi değişmiyor.”

2-Her dönemin kadınları

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““Küçük Kadınlar”, içinde savaşın, hastalıkların, aşk açısının, kimlik sorunlarının, kıskançlık ve ölümün olduğu bir metin. Ama aynı zamanda dayanışma ve güvenin, sevgi ve dostluğunda hüküm sürdüğü bir anlatı. Gerwig bütün bunları dengeli bir biçimde dönem atmosferi içinde anlatmayı başarıyor kanımca. Yani bu açıdan bakınca tam bir dönem film.”

3-Greta Gerwig’den 4 kız kardeş

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

” Greta Gerwig’in yönetmenliğini yaptığı bu son uyarlamada Greta bir yandan romanın klasik ruhuna sadık kalırken bir yandan günümüz kadını için bazı kapıları da aralayabilmiş. Filmin kattığı en büyük yenilik ise kurgu dilinde. İki farklı zaman diliminde ilerletilen hikâye kimilerine güzel bir fikir gibi gelebilir ama bana kalırsa hikâyenin duygusuna ne bir şey eklemiş ne de ondan bir şey eksiltmiş.”

4-Amerikan Klasiğine Feminist Yorum

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Gerwig’in senaryo yazarı olarak gerçekten incelikli bir iş çıkardığını düşünüyorum. “Küçük Kadınlar”, görüntü yönetimi, kurgusu, prodüksiyon tasarımıyla da övgüyü hak eden bir iş. Özellikle Jasqueline Durran imzalı kostümler, önceki uyarlamaların üstüne çıkan özenli bir işçiliğin ve emeğin ürünü. Bu dalda verilen Oscar’ın nokta atışı çok doğru bir yere gittiğini düşünüyorum.”

5-Küçük Kadınlar: Kendi Sesinle Konuşmak

Sezen Sayınalp’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Little Women artık izleyicilerle buluştuğuna göre, filmin tüm gücüyle ve tüm kararlarıyla koşmayı seçen kahramanının sesini taşıdığını söyleyebilirim. Jo’nun hikâyesindeki “kendi hayatının anlatıcısı olma” meselesini filmin tonu olarak belirleyen Gerwig bu cümlenin zamansızlığına da vurgu yapıyor Little Women’la. 1860’ların 1870’lerin Amerika’sında geçen hikâyenin devam eden, değişmeyen meselelerini anlatının merkezinde daha da belirginleştirip hem metnin zamansızlığına hem de meselelerin değişmeyen şartlarına odaklanıyor.”

6-‘Küçük Kadınlar’ın büyük mücadelesi!

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Kendi aile ortamından, kız kardeşleriyle ilişkilerinden ve yazma tutkusundan beslenen bu kitabın sinemadaki her uyarlaması ve de son olarak Greta Gerwig imzalı film, bizi hep şu noktaya taşıyor: Biz bu metne şimdiki zamandan bakmıyoruz, asıl olarak ‘Küçük Kadınlar’ o zamanlardan bu zamanlara bakmış. Ve adeta kadın hareketinin ancak uygarlığın bu aşamasında gelebildiği noktalara ve farkına vardığı meselelere çoktan ulaşırken 1800’lerin ikinci yarısından uyarılarda bulunmuş.”

7-‘Küçük Kadınlar’: Capcanlı bir dönem filmi

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“Sinemacı, 2008’de Joe Swanberg’le beraber kamera arkasına geçtiği, lineer akışı bozan gerçekçi ilişki filmi “Geceler ve Haftasonları” (“Nights and Weekends”), 2017’de “Uğur Böceği” (“Lady Bird”) derken üçüncü yönetmenlik denemesine imza atıyor. Yine bir ‘tazelik’, ‘güncellik’ ve ‘canlılık’ katıyor dönem filmine. Açıkçası modern/postmodern bir gençlik incelemesi sunuluyor. “Kefaret”teki Knightley’nin ana karakterinin kardeşini canlandıran Saoirse Ronan, yine Gerwig’in elinde parlamış.”

8-Savaşın Ortasında Güçlü Kadınların Biyografisi

Burcu Meltem Tohum’un yazısı için tıklayın – Dial M for Movie

“Birbirini takip eden hızlı flashback ve flashforward sorunsalını takiben filmin en yenilikçi yanlarından biri de karakterlerin ruh hallerine göre sekanslarda renk değişimlerinin bulunması. Hatta bu renk geçişlerini yılın dört mevsimi şeklinde de yorumlayabilmek mümkün.”

9-Modern ve hafif

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

“Filmi önemli bir uyarlama kılan, Gerwig’in karakterleri, eseri benimsemesindeki adanmışlık ve kamerayı dönem filmlerinin ağırlığından kurtaran yaklaşımı. Filmin oyuncu performansları açısından da çok iyi işlemesi bir yana özellikle “Midsommer”ın Pugh’unun performansı öne çıkıyor.”

10-Dört yapraklı yonca; “Küçük Kadınlar”

Mehmet Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – Independent Türkçe

“Amerikalı yazar Louisa May Alcott’un 1868 ve 1869 yılları arasında iki bölüm halinde yayınlanan romanından esinlenerek çekilen bu film, Amerikan İç Savaşı’na katılan babalarının yokluğunda kendi potansiyellerini sonuna kadar yaşamaya çalışan dört genç kızın anneleriyle birlikte verdikleri yaşam mücadelesini anlatıyor.”

11-Küçük kadınların büyük dünyası

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Açıkçası Küçük Kadınlar için senarist Gerwig’in en iyi işi denilebilir. Yönetmen olaraksa Uğur Böceği ile kıyaslandığında Gerwig dev bir adım atmış gibi görünüyor. Bir dönem filmini gayet iyi bir sinematografiyle çekmiş. Ama genel olarak bu filmin senarist Gerwig’in filmi olduğu söylenebilir.”

12-Küçük Kadınlar

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Küçük Kadınlar romanının başkarakteri Jo, Gerwig’in imzasını taşıyan filmlerdeki bağımsız ruhlu, başına buyruk ve sosyal çevreleri içinde biraz aykırı olan kadın karakterlerin 19. yüzyıl bağlamındaki öncüllerinden sayılabilir. Ancak Gerwig bu romanı uyarlarken günümüze dair de geçerli olan vurgular serpiştirmekle birlikte anlatının ana yapısına sadık kaldığından kanımca ortaya özgün değil, esasen bir hayli ‘Hollywood-vari’ bir iş çıkarmış.”

13-Little Women Film Eleştirisi

Ayşe Başak Uçan’ın yazısı için tıklayın – Sinematopya

“Aslında Gerwig benzer bir tercihi Lady Bird’de de yapmıştı. Orada da ana karakterinin önündeki engel maddi sorunlar ve aileye karşı yükümlülüklerdi. Özgürlüğünü dişiyle tırnağıyla söküp alan karakterinin mücadelesini anlatırken akıcı ve özgün olan Gerwig, filmin sonunda ne yazık ki onu annesinin bir cümlesi ile kandırmıştı. Bu orta yolu seçme alışkanlığı devam ettiği taktirde Gerwig’in üzerine yapışan feminist imajın altını doldurabilmesi oldukça zor görünüyor.”

14-Kendi öykünü yaratmak üzerine

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Gerwig, belli bir dönemde, olgun, ayakları üzerinde duran, kendi ‘sesi’ olan, sorumluluk sahibi birer kadın olmuş dört kız kardeşin ‘klasik’ öyküsüne, kendi bağımsızlıklarını kazanıp, bilinçlenen ve kendi öykülerinin kahramanı olan çağdaş bireyler olarak bakmış. Sevgi, dostluk, fedakârlık, aşk, dayanışma, kıskançlık, seçimlerimiz ve belki de en zoru olan bir arada kalabilmek.”

15-Küçük Kadınlar…

Gül Yaşartürk’ün yazısı için tıklayın – Cine Dergi

“Greta Gerwig’in Little Women yorumu, kadınlara erkeklerin dünyasının içinde yer veren, komşu ev ve küçük kadınların evi arasındaki sınırı kaldıran bir film. Kadınlar, erkeklerin yalnız monoton ve ruhsuz hayatlarını aydınlatıyor. Gerwig gibi yönetmenlerin filmleri kadınların patriyarka altındaki öznel deneyimlerini ve hayatlarının yapısal belirlenimlerini ifade ettiği için oldukça önemli.”

Comments

comments