Paolo Sorrentino’nun Silvio Berlusconi’nin hayatını anlattığı filmi “Loro” hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. iyi okumalar…

1-Loro: İhtişamlı, Politik ve İkna Edici

Ecem Şen’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“İhtişamlı görselliğiyle, grotestk anlatısıyla, politik söylemler üzerinden insan olmak ile ilgili geliştirdiği tespitlerle Loro, oldukça doyurucu ve keyifli bir seyirlik sunuyor ancak fazlalıklar ve eksiklikler anlatının yer yer dengesiz bir yapıda ilerlemesine sebep oluyor.”

2-Görünen ve Görünenin Ardındaki: Loro

Gönül Durmaz’ın yazısı için tıklayın – Arakat Sanat

“Film yönetmenin diğer iki filmi olan hem Youth hem de La grande belleza’dan bazı izler taşıyor. Sinematografik açıdan onlar kadar güçlü olmasa da benzerlikler söz konusu. Anlatı bakımından Youth’a biraz daha yakın bulduğum Loro, hiç şüphesiz ki Paolo Sorrentino’nun filmografisinde bir düşüşe sebebiyet veriyor.”

3-‘Loro’: Bir öfke ve tepki filmi

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Koyunun ölümü, filmi yazıp yöneten, “Il Divo” (2008), “This Must Be Place” (2011), “Muhteşem Güzellik” (La grande bellezza – 2013), “Gençlik” (Youth – 2015) gibi filmleriyle tanıdığımız İtalyan sinemacı Paolo Sorrentino’nun saklayamadığı öfkesinin dışavurumlarından biri. Öfkesi hiç kuşkusuz bir dönem İtalya’yı yöneten Silvio Berlusconi’ye… Öfke kadar intikam da geliyor akla. “Senin paran, iktidarın varsa, benim de sinemam var” diyor sanki Sorrentino.”

4-Sex, drugs ve politika!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““Loro”, Sorrentino’nun en iyi filmi değil kuşkusuz ama bütün sinema maharetini döktürdüğü önceki filmlerine referanslarla dolu filmi olarak kayıtlara geçecektir. Belki de bu kadar çok gösterme çabasıdır filmin yaşadığı dağınıklığın, politik dilindeki odak sorununun kaynağı. Yine de bir Sorrentino filmi olarak görülmeyi hak ediyor hiç kuşku yok ki.”

5-‘Çizme’yi sürekli aşmak…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Loro’, ‘politik satir’ tanımlamasının çizgileri dahilinde dolaşıyor. Senaryosunu Sorrentino’yla birlikte Umberto Contarello’nun kaleme aldığı film, lüksün ve eğlencenin ön planda olduğu zevk ve sefa görüntülerinde dolaşırken geleneksel değerlerin ötelendiği, ahlaki ve sosyal çürümenin her tarafı sarıp sarmaladığı bir tasvire soyunuyor.”

6-Berlusconi ve onlar!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Usta sinemacı Sorrentino, bildik biçim ve diliyle, görkemli şekilde yansıtmış perdeye ülkesinin siyasi, sosyal ve ekonomik tarihinin bu en ilginç karakterini! Öfke dolu bir film ‘Loro’ her şeyden önce! Sadece Berlusconi özelinde değil, İtalya’nın bir dönem, ahlaki bakımdan çürümüş toplumsal yapısına ve fırsatçı karakterlere sert bir bakış atıyor ‘rengarenk’ dram!”

7-İtalya’daki Onlar: Loro

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“İtalyan Başbakanı, bir dönemin en popüler kişisi Berlusconi’yi merkezde tutan yönetmen Paolo Sorrentino, hareketli kamerası, keskin senaryoları, kullandığı müziklerle (“Amerikalı Papa” filmi unutulmaz) kazınmıştı belleğimize… Bu kez medya patronu, siyasetçi, hemen her gün siyasetten çok başka bir skandalla karşımıza çıkan Berlusconi’yi hicvediyor.”

8-Dünyadaki en çatlak liderin Berlusconi olduğu kadim zamanlar…

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung  Sinema

“İki film, yeni bir kurguyla birleştirilince yer yer esnemiş, yer yer sıkıştırılmış gibi duruyor. Örneğin partileme sahneleri fazla uzarken Berlusconi’nin sansasyonlarına, onunla ilgili entrikalara çok değinilememiş. Yönetmen sanki “Amaaan boşver muhalefet partisini, biz dans-seks partisiyle eleştirelim adamı” demiş gibi, “Herif kocaman göbüşüyle dans bile edemiyor, hayvana bak” demiş gibi… Filmi bu şekilde izleyince, elektronik müzik kliplerinin arasına haber bülteni sıkıştırılmış gibi duruyor.”

Comments

comments