Norveçli Joachim Ronning’in yönettiği Malefiz: Kaötülüğün Gücü filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Angelina Jolie, Michelle Pfeiffer’e Karşı

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Tam da burada, “Malefiz: Kötülüğün Gücü”nün, özü itibariyle savaş ve barış üzerine bir masal olduğunu söylemem gerek. Sadece çocuklara değil, yetişkin seyircilere de doğru mesajlar verdiğini düşünüyorum…”

2-Kötülük el değiştiriyor!

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Film iyiyle kötünün çatışma atmosferini kurarken yine çok başarılı! İlk filmde bir detay olan demir, burada perileri yok etmek için gece gündüz üretilen bir sanayiye dönüşmüş durumda! Ve kötülük el değiştiriyor, yani Malefiz’e mal edilen ve ondan beklenen her kötülük Prens Phillip’in annesi olan Kraliçe Ingrith’ın ellerinde şekilleniyor.”

3-Şiddetin masalla telafisi; Malefiz: Kötülüğün Gücü

Bülent Vardar’ın yazısı için tıklayın – T24

“Malefiz: Kötülüğün Gücü, çocukların dünyasına yakın duran bir film imajı oluştursa da, aslında mesajları büyüklere yönelik. Bu bağlamda çocuk dünyasının önde giden masalcısı Disney, Malefiz’in ikinci versiyonunu büyüklere yapmış görünüyor.”

4-Malefiz: Kötülüğün Gücü: Masaldan Ayrılan Hikâye Dağılıyor

Zeynep Pınar Uçar’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Michelle Pfeiffer’ın kötü kraliçesini tanıtırken Angelina Jolie’yi geri plana iten film, tüm odağını sonunda yaşanacak büyük savaşa verirken görsel efektleriyle kurduğu mistik dünyasının hikayelerini anlatmayı bırakıyor ve güçlü kadrosuna rağmen izleyicisi üzerinde kalıcı bir duygusal etki yaratamıyor.”

5-Büyüklere masallar…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Norveçli Joachim Ronning’in yönettiği yapım, genel çerçevesiyle miniklerden çok yetişkinlere seslenen mesajlara sahip. Kötü Kraliçe Ingrith, hırsları nedeniyle toplumunu felâkete sürükleyen lider portresinden bir demet sunuyor. Angelina Jolie’nin yanı sıra Michelle Pfeiffer’ın (ona kötülük de yakışıyor!) da sürüklediği bu atmosferi ve görselliği (görsel efektler ve yaratık tasarımları çok başarılı) etkileyici ‘politik masal’ı kaçırmayın derim…”

6-Kıssadan hisse çıkarmak isteyene

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

“Bu kez “Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı” ile dev bütçeli yapımlara geçiş yapan Joachim Rønning’in yönetmen koltuğunda yer aldığı film fantastik yaratıkların, perilerin, yürüyen ağaçların birbirine geçtiği büyülü bir evren inşa ederken; diğer yandan da bugünün dünyasına dair sözler sarf etmekten geri durmuyor.”

7-Malefiz Kötülüğün Gücü: Malefiz Fantazi-Epiği Yaratma Çabası

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

““Malefiz: Kötülüğün Gücü” (“Maleficent: Mistress of Evil”, 2019), Pfeiffer-Jolie ya da Kraliçe Ingrith-Malefiz çekişmesinden de güç alan bir fantastik masal. Prodüksiyon kalitesinin üzerine koyarken görsel efektleri anlamlı hale getiriyor. Belki de “Pamuk Prenses ve Avcı”nın (“Snow White & The Huntsman”, 2012) ‘masalsı fantezi-epik’ formülünün ardılına dönüşüyor.”

8-Aile bağları ve iyilik üzerine

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Peri masalı, titiz yapım tasarımı ve gelişmiş efektlerle sürüyor. Yüreği ihmal etmeden, akılcı bir masal anlatılmış yine. İncelikli, nüansları fazla, tempolu, duygusal, keyifli bir seyirlik.”

9-Masallar diyarında kaynanalar savaşı

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Angelina Jolie’nin tekrar Malefiz olduğu, Malefiz: Kötülüğün Gücü, perilerle insanların savaşını odaklanırken dünür olan iki kraliçenin mücadelesini de anlatıyor. Hiçbir şey göründüğü gibi değildir uyarısı yapan yapım ilk filme göre daha başarılı…”

10-Farklılığın gücü

Aslı Selçuk’un yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Joachim Ronning, birlik ve dayanışmayla çözüme ulaşmanın, dönüşüm ve değişimin önemini vurguluyor. Nereden geldiğinizi, kim olduğunuzu hatırlayın diyor. Ne denli farklı olursa olsun herkes birbirini olduğu gibi kabul ederse barış ve huzur içinde yaşanabilir diyor.”

Comments

comments