Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz filmi hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-10 Yıl Sonra Tekrar Mamma Mia!

Burak Göral’ın yazısı için tıklayın – Sözcü

“İlk filmin atmosfer ve renkleri tamamen korunmuş. Cher’in hikayeye dahil oluşu ve assolist gibi sahneye sürülmesi ise çok şık olmuş. Açılıştaki “When I Kissed The Teacher”dan “Dancing Queen”e kadar pek çok müzikal sahnesi tekrar izleme isteği uyandırabiliyor. Ama özellikle Meryl Streep Amanda Seyfried ve Lily James’in birlikte söyledikleri “My Love, My Life” sahnesi çok duygulandırıyor. Hikaye yer yer zorlama hissi vermiyor değil ama ikinci bir “Mamma Mia!” filmine niye itiraz edelim ki şu vahşi zamanlarda? Rengarenk, yaşam enerjisi, aşkla ve insana dair güzel duygularla dolu bir müzikal insana gerçekten de iki saatliğine de olsa doping etkisi yapıyor.”

2-Neşelenmek için bir başka taze nefes

Burçin Aygün’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Aslında İsveçli müzik grubu ABBA’nın eserleri ile yaratılmış, uzun yıllar boyunca seyircilerin karşısında o muazzam enerjisiyle dikilmiş  bir müzikalden bahsediyoruz. Broadway’in en meşhur müzikallerinden biri haline gelen Mamma Mia!,  ABBA’nın en bilinen şarkılarından birinin adını taşıyor. 2008 senesinde başrolünde Meryl Streep, Amanda Seyfried, Colin Firth, Julie Waters, Dominic Cooper ve Colin Firth isimlerin yer aldığı beyazperde uyarlaması da beklendiği gibi büyük bir başarı yakalamıştı. 600 milyon doların üstünde gişe elde eden film, aradan geçen yıllarda da akıllardan çıkmadı.”

3-Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz: Müzik ve Dansın Antik Kökeni

Tayfun Bodur’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Sophie’nin eylemleriyle annesinin gençlik hikâyesinin paralel olarak anlatıldığı film, hemen her yönden çıkış noktası olan müzikale ve ilk filme sadık davranıyor. Ancak, özellikle bu filmin şarkılarının ilk filme kıyasla çok daha sönük kalması ve yine ilk filme yapılan fazla sayıdaki göndermeyle biraz yerinde saydığını düşünüyorum.”

4-Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz: Eskilerden Esen Bir Rüzgâr

Berna Kuleli’nin yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Mamma Mia filmleri, 2008’de gösterime giren ilki ve bugünlerde vizyonda olan ikincisi tam da bu duygularla yapılmış, izleyiciye bu duygularla gel, izle ve aşkla, sevgiyle devam et hayatına diyen filmlerden. Filmin süresi boyunca günlük dertlerden uzaklaşıp şarkılarla anılara dalmak, geleceğe dair umutlara sarılmak, gelmiş geçmiş aşkları anmak, biraz duygulanıp sonra hareketli bir şarkı ile eğlenmek mümkün. Hele bir de 70’lerde popüler olan ABBA hayranıysanız fazlaları, eksikleri de olsa bu sıcak günlerde filmi izlemek iyi bir seçim olabilir.”

5-Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz Film Eleştirisi

Ayşe Başak Uçan’ın yazısı için tıklayın – Filmlerin Sesi

“2008 yılında İsveçli  meşhur pop grubu ABBA’nın şarkıları ile kotarılan, Catherine Johnson’ın yazdığı
aynı adlı Broadway müzikalinden uyarlanan Mamma Mia, Meryl Streep, Amanda Seyfried, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgård, Dominic Cooper, Julie Walters ve Christine Baranski’den oluşan efsane oyuncu kadrosu  ile  oldukça ilgi çekmiş ve kendi hayran kitlesini oluşturmuş  eğlenceli bir müzikal filmdi. On yıl sonra ilk filmin izinden giderek neredeyse aynı oyuncu kadrosunu hatta fazlasını biraraya getiren devam filmi Mamma Mia: Yeniden Başlıyoruz bu hafta vizyonda.”

6-‘ABBA’ gibisi var mı?

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“İlk adımı Phyllida Lloyd atmıştı, bu kez yönetmen koltuğunda Ol Parker oturuyor. ‘Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz’ zarif göndermeler içeren bir senaryo eşliğinde (ilk hamlede olduğu gibi) ABBA’ya yeni bir saygı duruşu olmuş. İsveçli grubun enfes şarkıları eşliğinde film bizi unutulmaz bir nostaljik tura çıkarıyor. Kadro zaten son derece pırıltılı isimlerden oluşuyor. Cher’in varlığı da ayrı bir incelik olmuş…”

7-Müziklerle büyüyen bir hayat

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Abba’nın hayatın her anına her alanına uyan -tabii, film için yeniden düzenlendiği gibi bazı sözleri de değiştirilmiş, ister istemez- şarkıları zaten hemen herkesin belleğinde ve daha ilk tınısıyla siz de oturduğunuz koltuğa sığmıyorsunuz. Tam bir seyirlik Mamma Mia! “Düşlerinde özgür dünya” olan insanların keyifle, heyecanla ve umutla izleyeceği bir film.”

8-‘ABD’ni yeniden harika yap’

Aslı Selçuk’un yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Genç kadro deneyimlilerin karşısında yetkin yorumlar sunuyor. Şarkılar, danslar, koreografi, kostüm ve mekan tasarımları çok başarılı. Eğlenmek, dans etmek, gülmek, neşelenmek, havanızı değiştirmek istiyorsanız 1970’leri selamlayan bu müzikalkomediyi kaçırmayın. Hemen salondan çıkmayın,finaldeki yeni ve eski kadronun şarkı söyleyip dans ettiği sahnenin tadını çıkarın.”

9-Bazı şeyler ilkiyle güzel

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Yüzü gülen yapımcının eldekiyle yetinmemesi ve bir kere daha aynı derede yıkanmak istemesi Hollywood’un kötü geleneklerinden biri işte… O kötü gelenek, 10 yıl sonra bizim karşımıza ikinci bir Mamma Mia filmi getiriyor. Fakat ne yazık ki ilk filmi keyifli kılan unsurların birçoğundan vazgeçilmiş filmde. Öncelikle yönetmen ve senarist değiştirilmiş, ilk filmi sürükleyen Meryl Streep kısacık rolüyle adeta konuk oyuncu olmuş, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skasgard’ın rolleri tırpanlanmış ve zorlama bir hikayeyle yola çıkılmış.”

 

Comments

comments