Noah Baumbach’ın yönettiği ve başrollerinde Scarlett Johansson, Adam Driver, Laura Dern, Alan Alda ile Ray Liotta’nın yer aldığı Marriage Story hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik.

1-Marriage Story: Hatırladıklarımız ve hissettiklerimiz

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““Marriage Story”, açılış sahnesinden başlayarak, hikayeye avukat olarak Laura Dern- Alan Alda- Ray Liotta üçlüsünün dâhil olduğu ve boşanmanın bir savaşa dönüştüğü anlara; oradan Adam Driver ile Scarlett Johansson’un döktürdüğü kavga sahnesine ve nihayet dinginleştikleri finale kadar çok iyi yazılmış bir metin.”

2-Marriage Story: Ona Dair Sevdiğim Şeyler

Abbas Bozkurt’un yazısı için tıklayın – Altyazı

“Baumbach çıkış yaptığı filmi Mürekkep Balığı ve Balina’da (The Squid and the Whale, 2005) olduğu gibi yine bir ayrılığın öyküsünü, duygusal sakınımlara, kariyer ve ilişki dengelerine, şehrin karakterler üzerindeki etkisine vurguyla anlatıyor. Bir çocuğun gözünden izlediğimiz o New York filmi, hayatının ilerleyen safhalarında, ayrılan iki yetişkinin gözünden iki ayrı perspektiften izlediğimiz bir -mecburi- Los Angeles filmine dönüşmüş.”

3-Marriage Story: Bir Ayrılıktan Manzaralar

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Merkezindeki iki karakterin birbirlerini neden sevdiklerini uzun uzun anlattıkları bir sekansla açılan Marriage Story, bu nedenleri doğuran detaylar üzerinden kuruyor anlatısını. Hatta bunu birkaç adım öteye taşıyarak, detayların hakikiliği ışığında devasa bir duygu yoğunluğu yarattığı modern bir başyapıta dönüşüyor.”

4-“Kim boşanmak için evlenir ki?”

Murat Tolga Şen’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Film iki saat boyunca bu iki kişilik savaşı ve istikhamcılarını gösterirken aslında temel sorunumuz olan doğru iletişim kuramama felaketimize odaklanıyor. Charlie ve Nicole’ün avukatlardan kurtulup bir odada konuşmaya başladıklarında yaşadıkları tartışma, itiraflar, sinir krizi ve ardından gelen af dileme duygusu, evliliğin biterken bile sadece iki kişi arasında olması gerektiğinin altını çiziyor.”

5-Marriage Story (2019): Bitmiş Bir Evliliğin Anatomisi

Sesil Yersu Uncu’nun yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Baumbach’ın asla gerçekçilikten uzaklaşmayan hikayesi, samimiyetini de bir an olsun kaybetmiyor. Komik, duygu yüklü ve içten diyaloglarıyla sizi kendine bağlayan film, Baumbach filmografisine inanılmaz birkaç monolog daha ekliyor. Laura Dern ve Scarlett Johansson’ın bu filmdeki monologlarını Frances Ha’da Greta Gerwig’in muazzam “What I Want? (Ne İstiyorum?)” monoloğunun yanına koymak mümkün.”

6-Marriage Story (2019)

Murat Can Aslak’ın yazısı için tıklayın – muratcanaslak.com

“Baumbach boşanmayı cinsiyetler arası bir çatışma alanı olarak görüyor ve bu kavgada net bir biçimde taraf tutuyor. Marriage Story, bana bizim diyarda Twitter’da ağlaşan “Erkeklerin boşanma zulmü bitsin. Nafaka vermeyiz! Fikirlerimiz iktidarda biz darda.” adamlarını hatırlattı. Noah Baumbach’ın erkek taraftarı anlatı perspektifi tüm filme yayılmış; kendini aklamak ve soruna dengeli bir perspektiften bakıyormuş gibi yapabilmek için bir iki mizahla şekerlenmiş sahne sokuşturmuş.”

7-Marriage Story: Sevgim Acıyor

Zeynep Sarhan’ın yazısı için tıklayın – Sinefesto

“Baumbach, Wes Anderson’un bazı filmlerinin de senaryosunda adı geçen bir yönetmen. İki yönetmenin filmlerini yan yana düşündüğümüzde seyir zevki açısından birbirlerine benzediklerini söyleyebiliriz.”

8-Marriage Story: Yılın en iyi filmlerinden

Burçin B. Bilgin’İn yazısı için tıklayın – SineKafe

“Aslında yönetmen Baumbach, boşanmanın üç aktörü Charlie, Nicole ve Henry’nin durumlarını hüzünlü ve ağdalı olarak değil son derece doğal ve gerçekçi bir sinema diliyle anlatıyor.”

9-Aşkın gözü kördür ama evliliğin değil

Murat Tırpan’ın yazısı için tıklayın – Birgün Pazar

“Baumbach filmde boşanmış bir çiftin çatışmalarını acı veren uç noktalara kadar yükseltirken, meseleyi kolayca bir kahraman ve düşman eksenine dönüştürebilirdi. Ancak o zaten kariyerini (Mürekkep Balığı ve Balina, Frances Ha, Meyerowitz Hikâyeleri) kişisel yüzleşmelerde iyi ve kötü taraflar arasındaki gri alanları keşfetmek üzerine kuran bir yönetmen.”

10-Kaybedilmiş Evliliğe Matem

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Tam da bu noktada, Baumbach’ın Nicole’ün özgürlük talebini haklı bulmakla birlikte duygusal olarak hep Charlie’nin yanında duran bir film çektiğini düşünüyorum…”

11-Marriage Story – (Biten) Bir Aşk Hikâyesi

Şebnem Baran’ın yazısı için tıklayın – Manifold

Marriage Story, tıpkı Abbas Kiarostami’nin Certified Copy filmi ile Gabrielle Zevin’in yazıp Hans Canosa’nın yönettiği Conversations with Other Women gibi ilişkinin taraflarının aynı deneyime nasıl da farklı baktıklarını gösteren bir film. Bence Certified Copy ile yarışacak nitelikte olmamasına karşın film iki tarafın farklı gerçekliklerde yaşadığını güzel anlatmış.

12-Marriage Story Eleştirisi

Ayşe Başak Uçan’ın yazısı için tıklayın – Filmlerin Sesi

“Filmin uzun sayılabilecek süresine rağmen son derece akıcı olmasının en önemli sebebi incelikli ve dinamik senaryosu ve müthiş oyunculukları. Scarlett Johansson, Ray Liotta, , Alan Alda çok iyi performanslar sunuyor ama  Adam Driver ve dişli, acımasız  avukat rolüyle Laura Dern sanki  bir nebze daha öne çıkıyorlar. Bu durum yüksek olasılıkla ödül sezonuna da  yansıyacak.”

13-İletişimsizlik: Marriage Story

Pırıl Tatari’nin yazısı için tıklayın – Cine Dergi

“Ancak Marriage Story, boşanma sürecini anlatırken izleyicinin herhangi bir taraf tutması adına çaba sarf etmiyor. Gündelik hayatta karşılaşabileceğimiz herhangi bir çiftten hareketle tüm ilişkilerin temelinde yer alan iletişim faktörünün önemini ortaya koyuyor.”

 

Comments

comments