İnsanlık tarihinde önemli izler bırakmış olaylar, kişiler ve direnişlere ilişkin yüzlerce film yapıldı. “Politik Filmler” başlığıyla ele aldığımız bu türe ilişkin her yıl vizyona giren filmler içerisinden bir seçki ile katkı yapmaya çalışıyoruz. (2018’de vizyona giren 10 politik film) Bu sefer ise, bu filmler içerisinden mutlaka görülmesi gerektiğini düşündüğümüz filmlerden hazırladığımız bir seçkinin ilkini sizlerle paylaşıyoruz.
Demir Çeneli Melekler

Amerika’da kadınların oy hakkı kazanmak için verdikleri mücadeleyi anlatan 2004 yapımı film; Hilary Swank’ın canlandırdığı cesur, başarılı ve genç eylemci Alice Paul ve Frances O’Connor tarafından canlandırılan Lucy Burns’ün gerçek yaşam hikayelerini perdeye aktarıyordu.

Bu filmi sevenlere öneri: Diren!

Milk

Eşcinsel olduğunu gizlemeden, tüm azınlıklar için mücadele eden Harvey Milk’in hikayesini anlatan film, En İyi Erkek Oyuncu dalında Sean Penn’e ikinci oscarını kazandırmıştı. Bireylerin eşit haklara sahip olması için savaşan Harvey Milk, 1977 yılında San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilerek, dönemin farklı figürlerinden biri olmayı başarmıştı.

Bu filmi sevenlere öneri: Vice

Açlık

Steve McQueen’in ilk filmi olan Açlık, cezaevlerindeki insanlık dışı muamelelere karşı, IRA militanlarının direnişini ve Bobby Sands’in açlık grevine girdiği son günleri sarsıcı bir şekilde anlatıyordu.

Bu filmi sevenlere öneri: O da Bir Ana!

Ülke ve Özgürlük

Ken Loach’ın yönetmenliğini yaptığı Ülke ve Özgürlük, İspanya İç Savaşı’nda faşizme karşı direnenlerin destansı hikayesini duygusal ve gerçekçi bir şekilde anlatıyordu. Ken Loach’ın en önemli filmlerinden biri olan Ülke ve Özgürlük, Liverpool’dan İspanya’ya savaşmak için giden genç bir komünistin yaşadıklarından yola çıkarak dönemin resmini çekiyordu.

Bu filmi sevenlere öneri: Libertarias

1900

5 saat 25 dakika süren filmde; usta yönetmen Bernardo Bertolucci, 1900 yılında aynı gün içerisinde biri toprak sahibi bir aileden, diğeri ise bir çiftçi aileden dünyaya gelen iki çocuğun uzun yıllara yayılan ilişkisini konu alıyordu. Robert De Niro, Gérard Depardieu, Dominique Sanda, Donald Sutherland gibi usta oyuncuları bünyesinde barındıran film; ekonomik sorunlar çerçevesinde yükselen toplumsal hareketi ve bunun karşısına inşa edilen faşizmin yükseliş hikayesini, İtalya’nın kırsal bir bölgesinde geçen hikayeyle başarılı bir şekilde harmanlıyordu.

Bu filmi sevenlere öneri: Konformist

Z – Ölümsüz

Costa Gavras’ın 1969 yılında En İyi Yabancı Film oskarını kazanan filmi, Yunanistan’da gerçekleştirilen siyasi bir suikasttan sonra cinayetin soruşturulmasını anlatıyor. Otoritenin ve onun maşası haline gelmiş askeri gücün tüm engellemelerine rağmen, bir avuç cesur kişinin gerçeğe ulaşma çabasını anlatan Z – Ölümsüz, Gavras’ın Kayıp ve Sıkıyönetim filmleriyle birlikte en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bu filmi sevenlere öneri: Kayıp

Schindler’in Listesi

’in Listesi

Oskar Schindler’in İkinci Dünya Savaşı esnasında fabrikasında çalışan 1100 yahudinin hayatını kurtarmasını anlatan film, En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması dahil tam 7 dalda oscar kazanmıştı.

Bu filmi sevenlere öneri: Piyanist

Gel ve Gör

Nazilerin 1943 yılında Beyaz Rusya’daki kıyımını anlatan film, faşizmin yıkıcılığına ve insanlık dışılığını etkileyici bir şekilde anlatıyordu. Savaş filmleri içerisinde özel bir yeri olan Gel ve Gör, Mozart’ın etkileyici müziklerinin eşliğinde izleyenler üzerinde derin bir etki bırakmayı başarıyordu.

Bu filmi sevenlere öneri: Askerin Türküsü

Cezayir Savaşı

Fransa’nın sömürgesi olan Cezayir’in bağımsızlığını kazanış hikayesini anlatan film 50’li yıllardaki mücadele döneminde geçiyor. İtalyan yönetmen Gillo Pontecorvo insanlık tarihindeki en önemli bağımsızlık mücadelelerinden birine imza atıyor.

Bu filmi sevenlere öneri: Viva Zapata!

Olimpo Garajı

Arjantin’deki dikta rejiminde yaşananların anlatıldığı film, özellikle finali ile insanı şoka uğratır. Barındırdığı işkence sahneleri ile izlenmesi zor bir film olan Olimpo Garajı, tamamen gerçek olaylara dayanan hikayesi ile o günlerde hayatını kaybeden tüm muhalifler için bir saygı duruşudur.

Bu filmi sevenlere öneri: Resmi Tarih

Comments

comments