Bu hafta vizyona giren Woody Allen filmi New York’ta Yağmurlu Bir Gün filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. iyi okumalar…
1-New York’ta Yağmurlu Bir Gün: Şehrin Karmaşası Rehberlik Ediyor

Zeynep Pınar Uçar’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Çeşitli tartışmaların odağında yer alan New York’ta Yağmurlu Bir Gün, caz müziğinin esintileri eşliğinde New York’a güzellemeler yapan klasik bir Woody Allen filmi. Film, güçlü bir kadroya sahip ve eğlenceli anlar yaşatmayı başarıyor ancak, kadın karakterlerine karşı edindiği tutumu ve hikâyesinin yüzeyselliği yüzünden klişe ve ortalama olmaktan öteye gidemiyor.”

2-Bizim de kafamız karışık Woody!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““New York’ta Yağmurlu Bir Gün”, Woody Allen’ın önceleri defalarca yaptığı bu kente dair güzellemelerden birisi. Yönetmen ne vakit bu kente dönse, sanki ev sahibi olarak maça çıkan bir takımın özgüveniyle hareket ediyor. Kentin mimarisine, dinamiklerine, kültürüne hâkimiyeti kendisini açıkça belli ediyor.”

3-Woody Allen’ın ABD’de gösterime çıkarılmayan filmi: New York’ta Yağmurlu Bir Gün

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Bu konu özetinden görüleceği üzere, New York’ta Yağmurlu Bir Gün ilk bakışta klasik dönem Woody Allen filmleri ekseninde dönüyor: konu, sarpa saran gönül ilişkileri; sosyal ortam, aydın/sanatçı camiası; mekan ise New York. Ancak temel bir fark var ki, o da baş karakterlerin, Allen’ın kendi kuşağından veya kendi kuşağına yakın, en azından çok uzak olmayan kuşaklardan değil, üniversite öğrenciliği yaşlarındaki gençlerden olmaları.”

4-84’ünde ve itibarı yerle bir…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Hikâyeye ‘mükemmel çift’ görüntüsünde başlayan ama yaşanılan süreçte asıl ruh ikizlerini bulan karakterler… Woody Allen sinemasının temel refleksleri ‘New York’ta Yağmurlu Bir Gün’de bir kez daha karşımıza çıkıyor. Aslında pek de ‘muhteşem’ olmayan Gatsby, şehrine bir kez daha vurulurken kalbinin de sesini dinliyor ve gerçek aşkı bulmaya çalışıyor.”

5-New York’ta Yağmurlu Bir Gün: Büyülü Bir Gençlik Filmi

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Genelde 30 yaş üzeri karakterleri ele alan Woody Allen, yeni filminde üniversite öğrencisi bir gencin hikayesini izliyor. “New York’ta Yağmurlu Bir Gün”, içinden aşk, New York, sinema ve sanat geçen entelektüel bir gençlik filmi ve Y kuşağı analizi.”

6-New York’ta Yağmurlu Bir Gün: Labirentin İçindeki Aşıklar

Halil Şimşek’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Klasik bir aşk hikayesi şeklinde başlayan fakat karakterlerin yollarının ayrılması ve maceraların absürt denebilecek şekilde ilerlemesiyle devam eden filmde romantik komedinin eğlendiren unsurları bariz şekilde hissediliyor.”

7-Vizyonda bu hafta: Ambargolu bir film; “New York’ta Yağmurlu Bir Gün”

Mehmet Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – Independent Türkiye

“Yönetmenin kendisiyle ilgili gündemdeki iddia ya da spekülasyonların etkisinde kalıp bu filmi görmezden gelmeyi tercih edenler olabilir. Ama belirtmeliyim ki; bu filmi es geçmek, Woody Allen’ın kendine özgü anlatımıyla ortaya çıkardığı böylesi bir sanatsal kompozisyona farklı bir dinamik kazandıran yeni nesil oyuncuların sürükleyen performanslarını ıskalamak, Amerikan edebiyatından beslenen modern ve entelektüel bir komediden mahrum kalmak demek.”

Comments

comments