Stephen King’in romanından uyarlanan “O Bölüm 2” filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için deledik. İyi okumalar…
1-Kaçan balık ‘yetişkin’ oldu!

Fırat Ataç’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“İlk filmin çekiciliği tescilli oyuncu kadrosunu olabildiğine kullanmak için dahiyane bir fikir olan paralel anlatım, karakterlerin çocuk ve yetişkin hallerini aynı korku sekansı içinde birbirine yediriyor. Kimi zaman ‘ilk filmde kullanılmayan çıkarılmış sahneler ikinci filme eklenmiş’ hissiyatı dört bir yanı sarsa da genel anlamda başarılı bir tercih bu.”

2-‘O’nun balonları vardı…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Flatliners’da olduğu gibi kendi günahlarıyla buluşması (ki bu tek tek anlatıldığı için yine külliyatlı bir süre tutuyor) derken huzurlarımızda iki saat 49 dakikalık bir yapım var. Lakin ‘Bölüm Bir’deki üçlü senaryo ekibinden sadece Gary Dauberman’ın kaleme aldığı metin, bir noktadan sonra sıkıcı bir hal alıyor. İşin korkutma-germe bölümü de ilk adım kadar etkileyici değil, zamane gerilimlerinin özel efekt yardımlı imajları, istenilen sonucu sağlamaktan uzak.”

3-O Bölüm 2: Senaryonun Boşluğunda

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Yönetmen Muschietti, iyi tasarlanmış korku ya da dehşet sekanslarına daha çok ağırlık vermiş gibi görünüyor. Ama senaryonun bu sahnelerle aynı seviyede olmaması ve -söylemeden geçemeyeceğim- neye hizmet ettiği anlaşılamayan komedi anları, O Bölüm 2’yi vasat bir korku filmi seviyesine çekiyor.”

4-Karnaval Gibi Korku: IT Bölüm 2

Valerii Ege Deshevykh’in yazısı için tıklayın – Arakat Sanat

“Film bir noktadan sonra korkutmayı bırakıp sizi karnaval tadında bir eğlenceye çıkarıyor. Korkmaktan çok eğlenmeye başlıyorsunuz. Pennywise’ın korkutmak için seçtiği tercihler gerçekten ilginç; yer yer de keyifli. Andy Muschietti’yi bu konuda tebrik etmek gerek. Guillermo del Toro sonrası sinemada yaratık kullanımını en iyi yapan yönetmenlerden biri oldu. IT Bölüm 2, bu konuda tam bir cümbüş.”

5-‘O’lmayınca olmuyor!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Karakterlerin yetişkin halleri 80’lerde yaşıyormuş ama bir biçimde 2017’ye ışınlanmışlar gibi duruyorlar. Belki de bu yüzen Mike dışındaki bütün karakterlerin geçmişte yaşadıkları travmayı unutmuş olmaları gibi ikna edicilikten uzak bir formül bulmaya çalışıyor yaratıcılar.”

6-Palyaçonun bilinçdışı politikaları

Uğur Kutay’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Romanda ve ilk uyarlamada 1957-1984 kuşaklarının yaşadığı dehşet anlatılıyordu. İlk bölümü 2017’de, ikincisi geçen hafta gösterime giren film serisinde ise 1988-2016 kuşaklarına düşen dehşet payını görüyoruz. Kitaba epey sadık kalan ilk bölümde cinsel, dinsel ve ırkçı şiddetin dünyayı nasıl biçimlendirdiği görülebiliyordu. Oysa ikinci bölümde romandaki bazı karakterler yeterince işlevselleştirilemediği için -Pennywise’ın yardımcısı haline gelen psikopat zorba Henry Bowers ve Beverly’nin şiddet manyağı kocası bunların başında geliyor- tarihselleştirme unsuru zayıflıyor.”

7-It Chapter Two: Korkuyla Yüzleşmek

Güzin Tekeş’in yazısı için tıklayın – Ters Ninja

“Karakterlerin çocukluk travmalarıyla yüzleşmelerini konu alan sahneler ilk filmi izlemeyenler için her ne kadar tamamlayıcı olsa da filmin yer yer tekrara düşmesine ve süresinin bir korku filmi için alışıldığın çok ötesinde olan iki saat kırk dokuz dakikaya kadar uzamasına sebep oluyor. Ancak filmin uzun süresine ve bolca flashback kullanımına rağmen hikayenin kötü adamlarından Henry Bowers karakteri özellikle ilk filmi izlememiş olanlar için bir miktar havada kalıyor.”

8- O Bölüm 2: Pennywise’a Bu Kadar Cila Yakışıyor Mu?

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Stephen King’in ‘Pennywise’ı daha ziyade bir H.P. Lovecraft uyarlamasından kopmuş bir kozmik korku kötü adamı olarak daha önce belirseydi, bu kadar ciddiye alınıp, yüksek bütçeli bir filme malzeme edilmeyebilirdi. Şimdilerde ise aslında bu taktiğin fazla kasıntı durduğuna tanıklık ediyoruz. Özellikle filmin son 30 dakikası çok zorlama duruyor. Neredeyse karakterlerimizi kendi inine alarak ‘dev bir örümcek’ konumuna geçen, ama esasen ‘Elm Sokağı Kabusu’nun (‘Nightmare on Elm Street’) Freddy’sinin türevi olarak ‘kabusların efendisi’ olması gereken bir tiplemeden bahsediyoruz.”

9-It Chapter Two: Korkuyla Beslenen Pennywise Geri Döndü

Seza Köreken Yalçınkaya’nın yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Aradan yirmi yedi sene geçtiği için ve karakterlerin başlarına gelen olayları unutmalarından dolayı hatırlama sekanslarında oldukça fazla zaman geçişi var. Bir anlatımda bu kadar fazla zaman geçişi olması kopukluk yaratabilecek bir durumken iyi planlanmış çekimlerle oldukça akıcı bir film çıkmış ortaya.”

10-Bir Korku Şovu: O Bölüm 2

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“İşin oyunculuk cephesine gelirsek… James McAvoy ve Jessica Chastain gibi oyucular kuşkusuz filme katkıda bulunuyorlar ama “O Bölüm 2″nin bence en etkili oyuncusu Richie karakterindeki Bill Hader… Hader, hem filmin mizah tarafını ayakta tutuyor hem karakterin duygusal portresini derinlemesine ortaya çıkarabiliyor. Son olarak, Stephen King’in eskici dükkanı sahibi olarak karşımıza geldiği filmde, Bill’in Hollywood setinde konuştuğu yönetmeni usta sinemacı Peter Bogdanovich’in oynadığını belirtelim.”

11-O’nun karanlık dünyası

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

“Yeni korku filmlerine giden seyirci filmden bir alt metin, toplumla, bireyle, insanlıkla, ırkla, aile kavramı ile ilgili büyük yorumlar beklemeye başlar oldu. Bu perspektifte bu filmi açıkçası ben bu tür sevdasına oturtamam. Bu yaratığın bireylerin korkularından beslendiği, bu sayede daha güçlendiğini biliyoruz. Taciz, zorbalık, cinsiyet konusunda korku yaşayan bir grup da var elimizde. Ama buralardan bir türlü güçlü şerh koyamıyor film.”

12-It Chapter Two / O Bölüm 2

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Kanadalı yaman yönetmen-aktör Xavier Dolan, oyuncu kadrosunun sürpriz ismi olarak çıkıyor karşımıza! Aradan geçen yirmi yedi yılın ardından gelen gizemli bir çağrıyla yeniden bir araya gelen ‘kaybedenler kulübü’ üyelerinin korkularla süren hikâyesi izleyeceğimiz. Korkmaya ve koltuğunuzdan sıçramaya hazır olun!

Comments

comments