Bong Joon Ho’nun yönettiği Netflix yapımı “Okja” hakkında yazılmış olan eleştirileri sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Okja’yı sevmekle başlayacak her şey

Zeynep Gönenli’nin yazısı için tıklayın – Ranini.tv

“Netflix yapımı Okja’yı biraz gecikmeyle de olsa sonunda izleyebildim ve ben geç kaldım, başkaları kalmasın diye bu yazıyı yazmayı kendime bir görev bildim. Dev Mirando Holding’in genetiği ile oynanmış süper domuz projesinin sonuçlarından biri olan Okja ile Kore dağlarında dedesi ile mutlu mesut yaşayan Mija’nın hikâyesi en taş kalpleri bile yumuşatmaya aday.”

2-Görülmeye değer, vegan bir Netflix yapımı: Okja

Ayşegül Çıklakarslı’nın yazısı için tıklayın – Gaia Dergi

“Güçlü mesaja sahip filmler düşündürücü ve büyük değişim için ilham verici olabiliyor, ama bunlar çekilirken eğlenceli de olabilir. James Cameron’ın Titanik filmini eğitim yönünden düşünün. Kendi mesajı var ancak böylesine canlı bir hikayeyle anlatılıyor ki izleyiciyi içine çekiyor ve bu karakterlere özdeşleşmenizi sağlıyor. Kimse eğitileceği için film izlemez, ama bir şekilde öğrenirler. Aynı şeyi bu film de vaat ediyor.”

3-Cannes, Netflix ve Endüstri – Okja İncelemesi

Ömer Şentürk’ün yazısı için tıklayın – Frp.net

“Yönetmeni Bong Joon Ho’nun gerek kendi filmografisindeki gerekse yakın dönem dünya sinemasındaki öne çıkan kavramları bir araya getiren film, oldukça başarılı bir sentez ortaya çıkarıyor. Yönetmenin filmografisinde daha önceleri de karşımıza çıkan aile kavramı Okja, Mija ve dedesi aracılığıyla bir kez daha karşımıza çıkıyor ve Ho bu sefer bu kavramı distopya sineması ile birleştiriyor.”

4-Herkes Okja’nın peşinde!

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Türden türe atlayan, bazı sahnelerinde hapishane ve soykırım filmlerini dahi hatırlatan “Okja,” Joon-Ho Bong’un önceki filmlerine göre Batı sinemasına daha yakın. Öte yandan, inatçı karakterleriyle tam bir Bong filmi. Kaldı ki Bong, Seo-Hyun Ahn’ın performansının da katkısıyla Mija’nın Okja’yı kurtarma konusundaki akıl dışı inatçılığına odaklanıyor. Saf ve güçlü bir hayvan sevgisine sahip Mija’nın ileri teknoloji, halkla ilişkiler ve küresel kapitalizme meydan okuması, Jay (Paul Dano) gibi hayvan hakları aktivistlerini adeta büyülüyor… ”

5-Vahşi kapitalizmi iğneleyen bir masal

Mehmet Basutçu’nun yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Güney Koreli yönetmen Bong Joon Ho’nun Tilda Swinton’lu filmi “Okja”, Netflix’in önderliğinde kotarılmış uluslararası bir ortak yapım. Çevre ve hayvansever eksende seyreden içeriğiyle küresel vahşi kapitalizmi iğneleyici bir dille, acımasızca eleştiren Hollywood soslu, yarı ciddi güzel bir masal…”

6-Okja (2017)

Hürrem Celil Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – birdünyafilm.co

“Okja, yönetmenin diğer filmlerine nazaran daha yumuşak fakat verdiği mesaj bakımından ise bir o kadar keskin ve nettir. Film insanlar için telef edilen tüm hayvanlara ithaf edilen bir yapım. Bir nevi vejetaryenlığa ve veganlığa teşvik ediyor. Hatta filmin içinde bu başlık altında bir topluluk bile var. Hayvanların özgürlükleri ve katledilmemeleri için savaşıyorlar.”

7-Okja

Metin Kaçar’ın yazısı için tıklayın – fikrisinema

“Ciddi konulara temas etse de ciddi bir film olduğunu söylemenin yanlış olduğu Okja’yı beklentilerinizi ve yönetmeninin diğer filmlerindeki başarısını göz ardı ederseniz muhakkak beğenirsiniz. Ama dahası yok. Üstün bir film beklemek yanlış olacaktır.”

8-Okja: Netflix İçin Büyük, Joon-ho Bong İçin Küçük Bir Adım

Halil İbrahim Sağlam’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Okja, artılarına baktığımızda kapitalizme ve et endüstrisine karşı getirdiği eleştirilerle doğru mesajlar veriyor. Aile dostu bir bilimkurgu macerası çerçevesinde insan-hayvan dostluğunu, naifliğini ve doğayı kutsayan bir görüntü çizen Joon-ho Bong, fast food endüstrisini, mezbahaları ve hayvana karşı şiddeti bazen hiciv yoluyla bazen kabus gibi bir gerçeklik hissiyatıyla akılda kalıcı sekanslarla eleştiriyor.”

9-En iyi arkadaşım bir domuz..

Hande Kara’nın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Bong filminde birden fazla meseleyi ele alarak, konuyu hem evrensel bir zemine taşıyor, hem de bu evrene küçük bir kız çocuğu yerleştirerek kalpleri yumuşatıyor. Bir Netflix yapımı olan film, prömiyerini geçtiğimiz aylarda Cannes’da yapmış ve karışık eleştiriler almıştı. Okja’yı izledikten sonra, bu filmin perdeye de gayet yakışacağını düşüneceğinize şüphem yok. Çünkü hak ediyor..”

10-Okja: Rahatsız edici gerçekler

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

“Güney Kore’nin dağlarından New Jersey’nin sınai et üretim fabrikalarına uzanan hikayesiyle Okja filmi, mükemmel bir taşlama yeteneğine sahip. Günümüz modern kapitalist yemek zincirinin karanlık yüzünü gözler önüne sermekle kalmayan film seyirciyi, doğruculuğu ile hem rahatsız etmeyi yürekleri ısıtan hikayesiyle de gözyaşlarına boğmayı başarıyor.”

11-Okja: Beklentilerin Gölgesinde

İbrahim Tosyalı’nın yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Önemli bir söyleme sahip olsa da Mija – Okja arasındaki naif dostluğun bu denli ön planda olması, filmi uzunca bir süre The Jungle Book’daki Mowgli’nin yaşantısını anımsatan aile draması atmosferinden sıyıramıyor. Bong-Joon ho‘nun Snowpiercer’da tutturduğu denge, bu sefer damakta garip bir tat bırakan karışım şeklinde.”

12-Hayvanların Erken Distopyasına Bir Bakış: Okja

Erçin Işık’ın yazısı için tıklayın – Artful Living

“Netflix’in 50 Milyon dolar bütçeyle başarılı bir CGI tasarımı sunduğu ve şimdiye kadar yaptığı en iyi yapımlardan biri olan Okja, alışık olduğumuz kalıpların biraz dışında, kendi stilini yaratmış bir film. Yönetmenin daha önce de kendi yazıp yönettiği Snowpiercer (2013) filminde gördüğümüz sinematografinin tadını bu filmde de yakalıyoruz.”

13-Beş Adımda Okja: Kafası Karışık Bir Masumiyet Güzellemesi

Kubilay Kulik’in yazısı için tıklayın – Wannart

“Bu güzel olaylar silsilesi halihazırda durgunken hiçbir sorun yok. CGI teknolojisiyle yaratılan Okja’nın gerçekçi görünümü de takdire şayan. Yönetmen Joon-ho Bong bize daha ilk anlardan itibaren acımasız bir dünyada masum kalmayı başarmış Okja-Mija ilişkisiyle empati kurdurmayı başarıyor.”

14-Okja: Film Eleştirisi

Ayşe Başak Uçan’ın yazısı için tıklayın – Filmlerin Sesi

“Filmografisinde Snowpiercer(2013), Yaratık(2006) gibi oldukça dikkat çekici filmler bulunan Bong Joon-ho tarafından yönetilen Okja başrolüne Güney Koreli bir kız çocuğu yerleştirse de Jake Gyllenhaal, Tilda Swinton, Paul Dano gibi günümüzün prestijli aktörlerini oldukça sıra dışı yan rollerde izleme fırsatı sunuyor.”

Comments

comments