Zamanda Tutsak, tatil için gittikleri bir plajda zamanın farklı işlediğini fark eden bir grup insanın başından geçen olayları anlatıyor. Yaptığı işlerle her zaman ses getirmeyi başaran M. Night Shyamalan bu sefer bir çizgi romandan uyarladığı hikayesi ile seyircinin tüylerini diken diken etmeyi amaçlıyor. Film hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-OLD: Transcendental Ufkun Geleneksel Tatil Kıyısı

Burcu Meltem Tohum’un yazısı için tıklayın – dialmformovie.net

“Sinemanın da genel olarak içimizde en özgür ve özgün duyguları uyandırmak için önemli bir mekân olduğunu düşünecek olursak Old için de kendine özgü özgürlüğünü bu mekâna yerleştirmiş diyebiliriz. Son dönemlerde yaptığı filmlerde yapımcılığı da üzerine alan M. Night Shyamalan, özgürce film yapabilmenin önemini her zaman vurgular. Old da bu özgürlüğü izleyici üzerinde hissettirmeyi başaran filmlerden.”

2-Ölümü kandırmaya çalışmak

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“M. Night Shyamalan’ın “Sandcastle” adlı çizgi romanından uyarladığı “Zamanda Tutsak” bir noktaya kadar seyircinin ilgisini diri tutan gizemin gücünü kaybettikçe yerini ‘korku’ya bıraktığı, finalde ise tuhaf bir “bakın şimdi aslında şöyle oldu” bölümüyle her şeyin berbat edildiği bir film.”

3-Beklentilerde Tutsak!

Onur Çakmak’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Shyamalan’ın Old’da da olduğu gibi kendi filmlerinde görünme (Cameo) geleneği dışında, Hitchcock sinemasına ne derece öykündüğü ve başardığı tartışılır fakat o seviye bir sürükleyiciliği Old özelinde yakalayamadığı aşikar, çünkü buna ulaşmak için denediği yollar ziyadesiyle özensiz. Yer yer hikayenin neredeyse kara mizaha doğru evrildiği anlar dahi vardı.”
4-“Tutamıyorum Zamanı…”

Gizem Şimşek Kaya’nın yazısı için tıklayın – gizemsimsekkaya.com

“Genellikle gizem, bilimkurgu, fantastik gibi türleri gerilimle harmanlamayı tercih eden yönetmen Shyamalan son filmi Old ile izleyicileri tiksindirmekten uzak durmaya dikkat ederek herkesin en büyük korkusu olan ölüm ve çeşitli hastalıkların izini sürüyor. 6th Sense ve The Visit dışındaki filmlerde korkuya çok da yaklaşmayan Shyamalan, bu filmde de korku unsurunu göstererek vermek yerine hastalık ve ölüm konusundaki korkuları izleyicilerin içlerinde yaşamalarına olanak sağlıyor.”

5-Komedi de olabilirmiş…

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Shyamalan bence yazar olarak bu işin altından tam olarak kalkamıyor. Yaşlanma sürecine verdikleri tepkiler açısından karakterleri siyah – beyaz gibi keskin çizgilerle ikiye ayırması da filmin aleyhine çalışıyor. Ameliyat ve benzeri biyolojik korku sahneleri etkili oluyor ama sonuçta bir dram olarak inandırıcılık seviyesini biraz düşürüyor. Belki de bu yüzden, duygusal bağ kuramadan, ‘Keşke komedi olarak çekilseymiş, o zaman daha iyi işlermiş’ diye seyrettiğim, hiçbir karakterle özdeşleşemediğim bir film oldu ‘Zamanda Tutsak’.”

6-‘Bu sahilde, bu sahilde’…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Hitchcockvari’ bir gerilimle örülü bu adım Shyamalan’ın son dönemde çektiği belki de en iyi film ama yaşananları tane tane açıklayan, bol tekrarlı final, belli açılardan başarıyla kurduğu atmosferi yıkıyor ve geriye ortalama bir yapım kalıyor. Oysa yönetmenin alameti farikası çarpıcı finalleriydi.”

7-Ömür dediğin iki günlük bir şey

Emrah Kolukısa’nın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“İzlerken akla “Sineklerin Tanrısı”ndan Bunuel’in unutulmaz şaheseri “El Angel Exterminator”a kadar çeşitli başka filmleri getiren “Old” tüm o gerilimli anlarının gerisinde hayata dair ilginç felsefi zihin alıştırmalarını da beraberinde getiriyor. Gerçekten de insan hayatı ortalama 48 saatte bitse ne olurdu mesela?”

8-Pandemi zamanı

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Artılara gelince, pandemik çaresizlikten akla gelen hastalık + tedavi + insan formülü, çıkışı iyi bir fikre dönüşmüş. Görüntü yönetimi, ışık ve makyaj da tatmin edici! Oyuncu kadrosu da dengeli biçimde, yerli yerinde kullanılmış. Özellikle İsveçli aktör Gustaf Hammarsten, ‘fazla alakadar otel müdürü’ rolünde gayet iyi! Son tahlilde, pandemi vahasının kurak günlerinde kendini izleten bir Shyamalan masalı bekliyor sizi salonlarda.”

9-Saat İşliyor: Zamanda Tutsak

Sadi Çilingir’in yazısı için tıklayın – sadibey.com

“leyici olarak, bir şey olacak ama ne olacak diye kurmaya başlıyorsunuz hemen. Gerçekten de merak düzeyi her geçen dakika (yıl mı demeliyim) artıyor. Nedeni niçini bilinmeyen olaylar sıralanıyor arka arkaya. Her olay, adadakilerin sinirini biraz daha bozuyor ve çözümsüzlük öne çıkıyor. Bu kez de, izleyici olarak nasıl çözümlenebilir sorusuna odaklanıyorsunuz.”

10-Old

Seher Kavut’un yazısı için tıklayın – Sinefesto

“Elbette diğer pek çok çalışmasından farklı olarak Shyamalan, Vremya‘nın ana düşüncelerini birkaç kez dile getiriyor ve doğrudan diyaloglar ve renkli, yoğun aksiyon ile izleyicinin bilincine tam anlamıyla tanıtıyor. Böylece yönetmen aslında izleyiciyi analitik fırsatlardan mahrum bırakıyor, kendi başına sonuçlar çıkarıyor ve fikirleriyle herhangi bir tartışmaya tolerans göstermiyor.”

11-Zaman ve doğa karşısındaki insan

Aslı Selçuk’un yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“M.Night Shyamalan fantastik, deneysel gerilimi Old’da (Zamanda Tutsak/ 2021), zaman, yaşam, ölüm, fanilik, pişmanlık, sevgi, aşk, bağlılık kavramlarını sorguluyor, dünya pandemi salgınıyla mücadele ederken bize verilen her özgürlüğün kıymetini bilmemizi, ailemize sıkıca sarılmamızı, zamanın ve anın değerinin farkına varmamız gerektiğini vurguluyor.”

Comments

comments