Teona Strugar Mitevska’nın son filmi Onun Adı Petrunya hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Onun Adı Petrunia: Benim Kararım

Sezen Sayınalp’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Teona Strugar Mitevska’nın son filmi Onun Adı Petrunia, patriyarkanın tüm detaylarını gözler önüne seren bir seyir deneyimi sunuyor. Mitevska’nın başkarakter Petrunia ekseninde kurduğu anlatı, ufak bir kasabadan tüm dünyaya ve tüm politikalara dair tarihi bir geçmiş/gelecek cetveli de çıkarıyor önümüze.”

2-Haçı çıkaran kadın!

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Onun Adı Petrunya, kemikleşmiş sistemlerin kilidini çözecek olan şeyin dik duruş, dayanışma ve kararlılık olduğunu gösteriyor. Çünkü sorgulanan ve yargılanan şey bir kadının nasıl olup da bir erkeğin önüne geçtiği!”

3-Kadının adı var…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Makedonya’nın küçük bir kasabasında çıkışsız bir genç kadının, nehirden haç çıkarma gününde sahne almasıyla başlayan olaylar zincirini anlatan ‘Onun Adı Petrunya’, erkek egemen geleneklere ve cinsiyetçi rollere karşı verilen mücadeleyi anlatıyor.”

4-Petrunya’nın bozduğu ezberler

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

“Senaryoya da imza atan Teona Strugar Mitevska, hınzırca bir buluşla ülkesinin kamusal düzeninin işleyişindeki foyaları çıkarıyor ortaya. Petrunya’nın kadınların katılmasının yasak olduğu bir ritüele katılmasıyla bozulan bu düzen, birbiri ardına mantıksız kararlar alan ama bunların hiçbirinin dini/ hukuki karşılığını bulamayan bürokratik aygıtın ortaya çıkışına vesile oluyor.”

5-Onun Adı Petrunya

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Kitapeki

“Yönetmen Teona Strugar Mitevska alabildiğine sakin bir dille yansıtıyor düşüncesini beyaz perdeye. Oyuncular da başarılı. Mekanlar ise gerçekten çok iyi düzenlenmiş, ışıklar da konuyu destekleyecek şekilde kullanılmış. Senaristin hatta yönetmenin elinde olmayan ise mahalle baskısı. Yılların çöreklenmiş köhne ve bir o kadar da aşağılayıcı kuralları her şeyin üstüne çıkıyor bir anda.”

6-Makedon Sinemasının Yükselen Değerinden

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Beşinci uzunu “Onun için Petrunya”da (“Gospod Postoi, imeto i’ e Petrunija”, 2019), yönetmen sürekli çalıştığı görüntü yönetmeninden ayrılmıyor. Ölçekleri bilinçli kesik göstermesi bir yana, karaltıları da öne çıkararak, ters ışık ile Rembrandt ışığını çarpıştırıyor. Kaydırmalı uzun planlar isyana gerçekçilik, sakin kamera açıları ise anlam katıyor işin doğrusu. Dar odak kullanımı bile derslik bir sıkışmışlık servis ediyor.”

7-Herkese karşı tek başına!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Makedonya’nın sancılı dönüşümü, kilise etkisi, medya, yargı ve ikiyüzlü, acımasız erkek egemen düzen. Derdini bağırmadan, usul usul fakat inatçı bir kararlılıkla anlatan ‘düzgün’ film, yürekli bir dram her şeyden önce. Küçük bireyin korunaksız varoluşunu okşayarak, var olan bütün kurum ve kuruluşlara, otoriteye ve ayrımcılığa uçan tekme girişiyor yönetmen.”

8-Kendi Çözümünü Kendisi Bulan… Onun Adı Petrunya

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Petrunya’nın çözümü yeterli mi, filmi izleyince görebileceksiniz. Tabii, bir nokta daha var: Din ve dinin yaşama bakıştaki belirleyiciliği. Bu da mahalle baskısını getiriyor beraberinde… Tanıyan tanımayan, ilgili ilgisiz, hak ve hukuka dayalı olup olmamasına bakmaksızın başkasının dediğinden dışarı çıkmıyor. Haçı suya atan papaz en büyük örneği…”

Comments

comments