Javier Bardem ve Penelope Cruz’un başrolünde oynadığı “Pablo Escobar’ı Sevmek” filmi, Escobar’ın gazeteci sevgilisi Virginia Vallejo’nun otobiyografik romanından beyazperdeye uyarlanırken, Escobar’ın hayatından kesitler filmde anlatılıyor.

Eleştirmenler tarafından vasatın altında bulunan filmin yönetmenliğini “Güneşli Pazartesiler” filmiyle tanıdığımız Fernando León de Aranoa yapıyor. Film hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-‘Narcos’u düşük bir film…

Uğur Vardan’ın yazısını okumak için tıklayın – Hürriyet

“Onca dizi ve belgesele rağmen Pablo Escobar’ın hayatına hâlâ vâkıf olmayanlar için yeni bir seçenek var huzurlarımızda: Ünlü uyuşturucu baronuyla gazeteci sevgilisinin yaşadıklarını anlatan ‘Pablo Escobar’ı Sevmek’… Vasatı aşamayan filmde iki ana karakteri gerçek hayatta evli bir çift olan Javier Bardem ve Penélope Cruz canlandırıyor…”

2-Pablo Escobar’ı Sevmek: Sevgi ve Nefretin İç İçeliği

Ecem Şen’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“1970’li yıllarda uyuşturucu kaçakçılığına başlayan Pablo Escobar, öyle bir karakter ki onu nasıl anlatırsanız anlatın muhakkak yapılan tasvirlerden memnun kalmayacak kesimler olacaktır. Ancak Pablo Escobar’ı Sevmek, genel itibarıyla kimseyi memnun edemeyecek tercihlerde bulunuyor.”

3-Ne Pablo ne de Escobar!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Escobar gibi dünya tarihinin gördüğü en büyük, en şiddetli suç örgütlerinden birisinin başındaki adamla bu kadar yakın olmuş birisinin hatıralarının çok önemi var hiç kuşku yok ki. Ancak, Vallejo’nun otobiyografik bir roman olarak kaleme aldığı bu hatıralardan dramatik yapısı güçlü, “Narcos”un altında ezilmeyecek bir film çıkarmak da o kadar zor.”

4-Narcos’un Zayıf Bir Özeti

Burak Göral’ın yazısı için tıklayın – Sözcü

“Elbette usta aktör Javier Bardem yoğun bir makyaj altında Escobar’a epey de benzetilmiş, ama çoğu sahnede şov yapıyor. “Narcos”un Escobar’ı Wagner Moura’nın sonradan öğrendiği İspanyolcasıyla gösterdiği olağanüstü performansı aşmak pek de mümkün değil artık bu saatten sonra. Zaten “Pablo Escobar’ı Sevmek”in en büyük handilaplarından biri de filmin ‘ispanyol aksanlı ingilizce’ çekilmiş olması. Madem böyle bir karar alındı, neden sadece küfürler ispanyolca o da bir garip! Kolombiyalı karakterler ingilizce konuşurlarken sinirlenince bir anda ispanyolca küfür etmeye başlıyorlar!”

5-Karanlık Hikaye

Uğur Hakan Hacıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Popüler Sinema

“Film bir yandan Escobar ve Vallejo ilişkisini aktarmaya çalışırken bir yanda da Escobar’ın yükselişini ve çöküşünü de anlatmaya çalışıyor. Fakat karmaşık bir hayatın bir sinema filminin süre sınırları içerisinde birçok noktadan aktarılmaya çalışılması da doğal olarak derinlik boşluğu yaratıyor. Javier Bardem, Penelope Cruz, Peter Sarsgaard gibi kaliteli isimler rollerinin gerekliliklerini fazlasıyla yerine getirmiş.”

6-Bir Escobar filmi daha

Ali Ercivan’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“İyi ki bir Narcos tuttu! Son senelerde izlediğimiz Escobar filmlerinin haddi hesabı yok. “Güneşli Pazartesiler” (Los lunes al sol) filmiyle tanıyıp sevdiğimiz, bağrımıza bastığımız sinemacı Fernando León de Aranoa’yı bu projelerden bir diğerine imza atmaya ne itmiştir, belki kariyerinde şu aşamada popüler bir film yapma ihtiyacı duymuştur, olabilir. Ancak sonuç öylesine fena ki üzülmeden edemiyoruz.”

7-Azılı suçluya sevdalanmak

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Ülkesinde uyuşturucu üzerinden bir terör saltanatı süren ve ABD başta olmak üzere neredeyse bütün dünyanın bir numaralı hedefi haline gelmiş suç örgütü lideri Escobar’ın gerçek öyküsü, bir parça yüzeyden ve klişelere dayalı olarak anlatılsa da, kimi ‘hakiki’ sahneler son derece iyi kotarılmış. ”

8-Pablo Escobar’ı Sevmek (Uyuşturucu baronu ve psikopat ama yüreği temiz…)

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung Sinema

“Aksiyon ile gerilim arasında bir denge tutturulmuş gibi… Özelikle Pablo’nun kaçak olduğu yerler güzel çekilmiş. Fakat, filme bir Latin Amerika sıcaklığı verelim diye, bazı yerler gereksiz eğlenceli bir şekilde gösterilmiş, politik-gerilim kısmı gölgede kalmış. Hayır yani, Escobar’la ilişkili bir film olan Barry Seal’de zaten eğlenceli bir teknikle göstermişlerdi bu kirli işleri, siz keşke politik gerilim kısmına odaklanaydınız… ”

9-Pablo’yu sevmek Escobar’dan nefret etmek

Serdar Akbıyık’ın yazısı için tıklayın – Star

“Bu hafta vizyona giren Pablo Escobar’ı Sevmek filmi o dönem Kolombiya’daki ünlü bir televizyon habercisi olan ve Escobar ile aşk yaşayan Virginia Vallejo’nun romanından uyarlama. Filmde Escobar’ı canlandıran Javier Bardem aynı zamanda filmin yapımcısı. Yıllardır bir çok kez Escobar rolü teklif edilen Bardem “Hiç birini kabul etmedim çünkü gerçekliklerine inanmadım. Ta ki Vallejo’nun kitabını okuyana kadar” diyor.”

10-Beni Öldürün!

Yazgülü Aldoğan’ın yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

Javier Bardem’in prodüksiyonunu da üstlendiği ve eşi Penelope Cruz ile birlikte Kolombiyalı uyuşturucu karteli sahibi Pablo Escobar’ın hayatını canlandırdığı film, hem bir aksiyon, hem bir dram, hem siyasi analiz, hem de romantik bir film olarak değerlendirilebilir, çünkü hepsini içeriyor, bu yüzden de bir solukta izleniyor.”

Comments

comments