Sinema tarihinin unutulmaz filmlerinden Groundhog Day ile özdeşleşen aynı günü yaşayan kişilerin hikayesini farklı bir şekilde ele alan Palm Springs: Yarın Yokmuş Gibi filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Dün, bugün, yarın ve daima..

Hande Kara’nın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Palm Springs’in başarısından bahsederken üç konuya değinmemiz gerekiyor. Andy Siara imzalı senaryo, kuşkusuz Samberg’in de etkisiyle hem komik, hem romantik, hem de zekice. Başrollerin kimyası uyumlu. Film, Groundhog Day konseptini sıradışı bir romantik komediye iyi oturtmuş.”

2-Kadıköy Sineması’na ‘Palm Springs’ ile duygusal dönüş

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“Film, büyük oranda klasik erkek bakışının ya da birinci kişi bakışının ötesinde ikincil karakterin de ‘yarını’na ve ‘dün’üne bakmak istiyor. Bu sayede bize fazlasıyla yapıbozucu bir romantik-komedi iskeleti veriyor. Böylece geçmişe dayanan ‘fantastik’ ya da ‘zaman yolculuğu’ fonlu aşk hikayelerini tersyüz etmek mümkün oluyor.”

3-Palm Springs: Bir Yerin Yolculuğu

Sezen Sayınalp’in yazısı için tıklayın – sezidanslemetro.tumblr.com

“Alice Harikalar Diyarında gibi bir boyut değişikliğine sürükleyen bu mağara, aslında kahramanlarımıza aynı günü yaşatan bir olgu olmaktan öte, başka boyutlarda yaşama olanağı tanıyor. Buradaki boyuttan kastım, başka evrenler, yeni bir dünya vb. gibi kavramlardan öte aynı şeyleri farklı bakış açılarıyla ölçüp tarttıkları bir sonsuzluk alanı. Hatta özgür iradenin ne olduğunu sorgulayan bir alan bu.”

4-Palm Springs: Anı Yaşamanın Ferahlığı

Zeynep Pınar Uçar’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Ciddi konuların mekanik yönlerini ve işleyiş biçimlerini çok fazla kurcalamaması, filmin öne çıkan özelliklerinden, ancak hikâyenin detaya girmeden anın komedisini yaşamaya odaklanan tavrı, bir yandan da birçok sorunun yanıtsız kalmasına sebep oluyor.”

5-Palm Springs: Çağımızın Groundhog Day’i

Emre Eminoğlu’nun yazısı için tıklayın – The Magger

Palm Springs, izleyicisinin zekasını hafife almayacağının, vaktini çalmayacağının garantisini vererek başlıyor; daha önce defalarca izlediğimiz hikayeyi bir kez daha en başa sarmak yerine, hikayenin ortasından dahil ediyor izleyicisini içeriye.”

6-‘Kendini iyi hisset’ haftası

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

““Palm Springs”in teması da, konusu da, karakterleri de orijinal değil. Ama bütün bu tanıdık parçaları eğlenceli bir biçimde birleştirmeyi başarıyor daha önce de birlikte işlere imza atan Yönetmen Max Barbakow ve Senarist Andy Siara.”

7-Dün aslında yarındı: ‘Palm Springs’ vizyonda

Emrah Kolukısa’nın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Romantik komediye kayan yerleri çokça ama nihayetinde bir aşk filmi “Palm Springs”; zamana karşı direnen, ya da belki zamanla birlikte derinleşen… Ne de olsa zaman bu filmde en belirleyici unsur.”

8-Dünde Kalamayanlar, Yarını Yaşayamayanlar: Palm Springs

Gamze Haykır’ın yazısı için tıklayın – novicinema.com

“Biz çok gördük zaman döngüsünde sıkışıp, bugünün aslında dün olduğunu anlayanları. Çok gördük, dar bir zamanda kahramanlık yapmak için koşanları. Aslına bakarsınız, Palm Springs de farklı bir şey yapmıyor. Sadece, lakayıt bir erkek ve sinir krizinin eşiğindeki bir kadının çıkmazını, neşeli bir uyumla sunuyor.”

Comments

comments