Bilim-kurgu edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan ve aynı zamanda sağladığı metinler ve temalarla sinema tarihinde neredeyse kendi alt türünü oluşturmuş Philip K. Dick’in yazdıklarından uyarlanan 10 eseri sizin için derledik. İyi okumalar…

BLADE RUNNER / BIÇAK SIRTI (1982) ve BLADE RUNNER 2049 (2017)

Philip K. Dick’in kısa öyküsü Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? eseri, usta yönetmen Ridley Scott (Yaratık, Gladyatör) tarafından Blade Runner ismiyle beyazperdeye uyarlanmış, 2017’de ise günümüzün en önemli yönetmenlerinden Denis Villeneuve (Geliş, Sicario) tarafından devam filmi Blade Runner 2049 ismiyle hayata geçirilmişti.

THE MAN IN THE HIGH CASTLE  / YÜKSEK ŞATODAKİ ADAM (2015-2019)

Yazarın Hugo ödülünü almasını sağlayan aynı isimli eserinden uyarlanan The Man in the High Castle, Naziler ve Japonların İkinci Dünya Savaşı’nı kazandığı bir evrende geçen 4 sezonluk bir Amazon Prime dizisi olarak ekranlara gelmişti.
A SCANNER DARKLY / KARANLIĞI TARAMAK (2006)

Dick tarafından başyapıtım olarak nitelenen A Scanner Darkly, Richard Linklater (Gün Doğmadan, Gün Batmadan, Çocukluk) tarafından animasyon olarak beyazperdeye aktarılmıştı. Film, “interpolated rotoscope” isimli çekilen görüntülerin tek tek çizilmesine dayanan teknik ile hayata geçirilmişti.

MİNORİTY REPORT / AZINLIK RAPORU (2002)

Steven Spielberg’in (Jaws, E.T., Jurassic Park…) başarılı bir şekilde sinemaya aktardığı Azınlık Raporu’nun başrolünde Tom Cruise yer alıyordu. Eser aynı zamanda 2015 tarihli başarısız bir dizi uyarlamasına daha konu olmuştu.

ELECTRİC DREAMS (2017)

Dick eserlerinden uyarlanan ve birbirinden bağımsız 10 bölümden oluşan 2017 tarihli dizi yeteri kadar ilgi görmemişti. Yeni Black Mirror olacağı düşünülen yapım, genel seyirciden çok bilim-kurgu türüne meraklı olanlara hitap ettiğinden tutmamıştı.

TOTAL RECALL / GERÇEĞE ÇAĞRI (1990, 2012)

We Can Remember It For You Wholesale eserinden uyarlanan Arnold Schwarzenegger’li ilk film bugün kült mertebesine ulaşmış durumda. Colin Farrell’li ikinci uyarlama ise başarısız bir yeniden uyarlama olarak hatırlanıyor. Ayrıca eser, kimsenin hatırlamadığı 1999 tarihli ve Total Recall 2070 isimli bir diziye konu olmuştu.

CONFESSIONS D’UN BARJO (1992)

Philip K. Dick’in Bir Palavracının İtirafları olarak ülkemizde basılan bilim-kurgu türünde olmayan kitabından uyarlanan bu az bilenen 1992 tarihli Fransız filmi Jérôme Boivin tarafından beyazperdeye aktarılmıştı.
THE ADJUSTMENT BUREAU / KADER AJANLARI (2011)

Yazarın kısa bir öyküsünden uyarlanan film, bazı mantık hatalarına rağmen ortalama bir bilim-kurgu filmi olmayı başarıyordu. Matt Damon ve Emiliy Blunt’un başrolünde olduğu film, aynı zamanda iyi bir aşk filmi olarak dikkat çekiyordu.

NEXT (2007)

The Golden Man (Altın Adam) eserinden uyarlanan film, yazarın eserlerinden uyarlanan filmler içerisinden en başarısız olanı diyebiliriz. Nicolas Cage’in başrolünde olduğu film, iki dakika ilerisini gören bir adamın başına gelen olayları konu alıyordu.

RADİO FREE ALBEMUTH / ALBEMUTH ÖZGÜR RADYOSU (2010)

Yazarın ölümünden sonra yayınlanan aynı isimli kitaptan uyarlanan film, yine vasat bir uyarlama olmaktan öteye gidememişti. John Alan Simon’ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde Shea Whigham bulunuyordu. Yazarın sadık kaldığı temaların neredeyse bütününe yer veren kitap ise, bugün yazarın kült eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Comments

comments