Yönetmenliğini Kornél Mundruczó’nun (Jupiter’s Moon, White God) yaptığı ve Netflix’te yayınlanan Pieces of a Woman hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar.

1-Elma Kokulu Acılar: Pieces of a Woman

Tuba Büdüş’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Dram, aksiyon, gerilim ve fantastik öğeleri filmlerinde harmanlayan ve ortaya melez bir türle çıkmayı tercih eden Mundruczó, bu anlamda Macaristan’daki politik duruma, yükselişe geçen faşizme işaret eden bir yönetmen olarak akıllarda yer etmiştir. Bu nedenle ne yalan söyleyeyim her başarılı yönetmen gibi Hollywood’a transfer olan Mundruczó’nun bir kadının dramına odaklanan film çektiğini duyunca oldukça endişelendim. Zira Mundruczó’nun ülkesindeki sorunlardan beslenen, gücünü sosyal meselelerden alan ve en önemlisi tek bir türe bağlı kalmaktan özellikle imtina eden bir yönetmen olduğu bilgisi bu kaygıyı duymak için oldukça yeterli bir sebep. Neyse ki bu kaygılarımın yersiz olduğunu anlamış bulunmaktayım.”

2-Öngörülür acılara, öngörülemez yorumlar

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Birkaç dakikalık giriş sahnesinin ardından, Martha ve Sean’ın evlerinde geçen, genç kadının doğum sancılarının ufak ufak başladığı, bir süre sonra ebe olarak Eva’nın da eve geldiği 22 dakikalık plan sekans filme damga vuruyor. Bu etkileyici giriş her anlamda filmi yukarılara taşıyor. Bir yandan yönetmen Kornél Mundruczó’nun sahneyi tasarlama maharetine, diğer yandan görüntü yönetmeni Benjamin Loeb’in yeteneğine şapka çıkarmak gerekiyor.”

3-Pieces of a Woman: Kadın Bedeni Üzerine

Seza Köreken Yalçınkaya’nın yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Kanada ABD ortak yapımı Pieces of a Woman, doğum ve doğum sonrası kadın bedeninin durumunu yine kadın bedeniyle anlatıyor. Modernlemeyle beraber medikalleştirilen ve stilize reklam tamamlayıcı bir unsur olarak kullanılan kadın bedeni bu yapımda olabildiğince doğal haliyle izleyiciye sunuluyor. Belki de filmin en önemli noktası kadın bedenindeki değişimin direkt gösterilerek değil kadının ruhsal durumuyla anlatılmış olması.

4-Pieces of a Woman: Yıkıcı Bir Kaybın Gölgesinde

Erhan Tan’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Pieces of a Woman, akıllarda yer edecek doğum sahnesinin etkisiyle yarattığı etkiyi ilerledikçe yavaş yavaş kaybediyor olsa da, başta Vanessa Kirby olmak üzere başrol oyuncularının performanslarıyla görülmeye değer bir işe dönüşüyor. Oscar yarışının parçası olmayı kesinlikle hak eden Vanessa Kirby’nin yanı sıra Ellen Burstyn’in de adını ödül sezonunda duyabiliriz.”

5-Elma Kokusu

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Sadece travma ve acıyla baş etme süreci üzerine değil, aynı zamanda annelik duygusu üzerine bir film ‘Pieces of a Woman’… Hatta o yönünün daha güçlü olduğu söylenebilir. Senaryo yazarı Kata Wéber’in hamilelik döneminde bir bebek kaybettiğini, acısını Martha gibi içine kapanarak yaşadığını, hayat arkadaşı olan yönetmen Kornél Mundruczó’nun da bu süreci yakından gözlemlediğini belirtelim. Kata Wéber, sadece kendi deneyimleriyle yetinmemiş; doğumda bebeğini kaybeden annelerle yaptığı görüşmelerin ardından önce bir tiyatro oyunu olarak yazmış ‘Pieces of a Woman’ı.”

6-Pieces of a Woman: Toplanan Parçalar ve Kurulan Köprüler

Emre Eminoğlu’nun yazısı için tıklayın – The Magger

“Pieces of a Woman, gerilimi gittikçe artan, sarsıcı ve etkileyici açılış sahnesinin ardından psikolojik olarak paramparça olmuş bir kadının bir yıl boyunca parçalarını topladığı ve kendini tedavi ettiği bir yolculuk. Açılış sahnesinin ardından tıpkı Boston’ın içinden geçen nehrin üzerine inşa edilmekte olan, eşinin de inşaatında çalıştığı o köprü gibi, iki ucu birleşmeyen, tamamlanmamış bir hâlde bulduğumuz Martha, her ay etrafa savrulmuş yeni bir parçasının peşine düşüyor ve köprünün iki ucu birbirine biraz daha yaklaşıyor: Kaybını kabullenme, mutsuzluğunun asıl kaynağını sorgulama, annesiyle yüzleşme, suçluyu bulma ve affetme…”

7-Pieces of a Woman İncelemesi: Keder ve Dram Dansının Ortasında Kalmış Bir Kadın

Ömer Faruk Avcı’nın yazısı için tıklayın – Kayıp Rıhtım

“Açılışı 30 dakikalık muhteşem ve yoğun bir sekans ile oluyor Pieces of a Woman’ın. İki hayat ortağının işlerinden evlerine kadar olan süreci belgesel gibi izletiyor yönetmen. Kamera hareketlerini sakince takip ederken karakterlerin kişiliklerini uzaktan bakan biri ne kadar anlayabiliyorsa biz de o kadar anlıyoruz. Evde bir anne adayının zorluklarını, en azından yalnızca fiziksel tarafıyla gözlemliyoruz. Olağanüstü Vanessa Kirby bir bebeğin evde doğumunu tüm sancısıyla gözler önüne seriyor.”

8-Bir Kadının Parçaları

Özlem Çetinkaya’nın yazısı için tıklayın – Fikri Sinema

“Başrol oyuncusu Vanessa Kirby’nin filmdeki performansı takdire şayan nitelikte. Gerçekten daha gerçek bir oyunculuk sergilediğini düşünüyorum. Pieces of a Woman, yaşanan trajedinin sessizce insanın içine işlediği bir film. Adeta yünü parmağa dolayıp şişe atılan ilk ilmeğin, örgü bittiğinde battaniyeyi oluşturması gibi. Acının parçaları kocaman bir trajediyi yaratıyor. Bu büyük battaniye de bir ailenin yok oluşuna, hayal kırıklıklarına ve sessizliğe gömülmesine neden oluyor.”

9-Pieces of a Woman: Düşük yapmanın şiirsel parçaları

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“Film, her şeyden önce Amerikan ailesine dair modern ve katmanlı bir inceleme sunuyor. Bunun ilişki, ayrılık ve hamilelik boyutunu da çok güzel inceliyor. Bu anlamda da içine girdikçe de Ellen Burstyn’in monoloğundan Molly Parker’ın kalitesine kadar başka boyutlarına odaklanmak keyif veriyor. Yönetmenin senaristi Kata Weber’i ortak yönetmen yapması; “Beyaz Tanrı” ve “Jüpiter’in Uydusu”nun ruhsuzluk, ölçüsüzlük problemini büyük oranda çözmüş.”

Comments

comments