Persapolis’in yönetmenlerinden Marjane Satrapi tarafından beyazperdeye aktarılan ve Nobel ödüllü Marie Curie’nin hayatını anlatan Radyoaktif (Radioactive) filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Radyoaktif: Curie Güvenli Sularda

Tayfun Bodur’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Marie Curie ve eşi Pierre Curie’nin arasındaki ilişkiye ve beraber çalışmalarına odaklanan filmin ana aksı, çeşitli zaman sıçramalarıyla dengelenerek bir ritim yakalamaya çalışıyor. Satrapi, ana öykünün aksına ağırlık verirken birkaç yan öykü de açarak anlatımı zenginleştirmeyi tercih ediyor, ancak bu tercihin filmde karmaşadan başka hiçbir sonuca ulaşamadığını söyleyebilirim. Film zaten ana hikâye aksını yeterince derinlikli işleyememişken; örneğin karakterlerin gelişimleri, aralarındaki ilişki yeterince güçlü kurulalamışken, hikâyenin zamanda ve akslarda yerli yersiz sıçramalar yapması, yapının bütününe zarar veriyor.”

2-Bilime adanmış feminist bir hayat…

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Filmin yönetmen koltuğunda 2007 yılında ilk uzun metrajı Persepolis ile ortalığı yıkan Marjane Satrapi’nin oturması bu öykü için önemli bir şans. Yazının girişinde belirttiğimiz sözünü sakınmamak tutumu biraz da bu asi yönetmen Satrapi’nin rejisinden kaynaklanıyor. Tarihteki sıçramalarla ileri ve geri saran sahne geçişlerinde Satrapi’nin animasyondan gelen görsel tarzını yakalamak da mümkün. Filmin tümünü sırtlayıp götüren Rosamund Pike, “bilim için ölen” bu kadını tüm samimiyeti ve tutarlı duruşuyla perdeye taşımayı biliyor.”

3-Radioactive: Marie Curie’nin Işığı…

Gül Yaşartürk’ün yazısı için tıklayın – Cine Dergi

“Curie zamanının ilerisinde olan bir kadın, isyankar, inatçı ve mücadeleci. Her daim kurallara karşı gelen ve ele avuca sığmayan bir kişiliğe sahip tıpkı radyum gibi. Washington Post yazarının da “too hot to handle” sözüyle ifade ettiği gibi ele alması baş etmesi güç bir karakter.”

4-Radyoaktif Çağın Gelişi

Sungu Çapan’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Nicedir Fransa’da yaşayıp çalışmayı seçmiş, vaktiyle radarımıza takılmış “Persepolis”ini özellikle beğendiğimiz, İran kökenli sinemacı Marjane Satrapi, yeni filmi “RadioactiveRadyoaktif”te bilim tarihine çağ atlatmış, Polonya asıllı Fransız fizikçi, ünlü Marie Curie’nin (1867-1934) yaşamından ibret verici kesitler sunuyor.”

5-Radyoaktif: Erkek Egemenliğinden Sıyrılış

Halil Şimşek’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Film boyunca radyum elementinin kullanıldığı alanların belirli periyotlarla sunulduğu kısımlar ise keşfin sonuçlarını ortaya koyma bakımından akıllıca düşünülmüş bölümlerdi.”

Comments

comments