Richard Linklater’ın son filmi Sıkı Dostlar (Last Flag Flying) üç eski arkadaşın geçmişleri ile yüzleşmelerini konu alıyor. Başrolünde Bryan Cranston, Steve Carell ve Laurence Fishburne’ün bulunduğu Sıkı Dostlar, 2018 !f İstanbul Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu.

Richard Linklater’ın beğeni ile karşılanan Sıkı Dostlar filmi hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Sıkı Dostlar: Bush’a Niyet Trump’a Kısmet

Batu Anadolu’nun yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Richard Linklater’ın son filmi Sıkı Dostlar da geçmişte yaşanan karanlık bir olayı, farklı yollarla aşmaya çalışan üç karaktere odaklanırken onların önüne daha acı bir gerçek koyuyor. Vietnam Savaşı esnasında yaşanan bir olay sonucunda karakterlerimizden Sal (Bryan Cranston) kendini alkole veren bir ateiste dönüşürken, Mueller (Laurence Fishburne) bir rahip olmaya karar veriyor. Doc (Steve Carell) ise kendisine yeni bir yuva kuruyor ve hayatını ailesine adıyor. Fakat eşini kaybettikten kısa bir süre sonra oğlunun Irak’ta öldürülme haberini alması ile Doc, Sal ve Mueller ile uzun bir yolculuğa çıkma kararı alıyor. Bu yolculuk hem geçmişe hem de geleceğe doğru uzayan ve gerçeği farklı perspektiflerde ele almaya çalışan bir sürece dönüşüyor.”

2-Last Flag Flying (2017): İki İleri Bir Geri

Kemal D. Yılmaz’ın yazısı için tıklayın – Ekşi Sinema

“Ancak işin ‘üç ahbap çavuş’ eğlencesini bir kenara bırakınca Last Flag Flying’in aslında farklı bir savaş filmi denklemi yarattığını da belirtmek gerekiyor. Herhangi bir çatışma ve benzeri sekanslara gerek duymadan film savaşın ne kadar ‘ruh emici’ bir kavram olduğunu da genel olarak atmosferine yedirmeyi başarıyor. Daha da ilginci filmin pek çok kahramanlık mitini de altüst ettiğini söylemek gerek.”

3-Ateş düştüğü yeri yakar

Ali Ercivan’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Vietnam’da kendileri de “Ne için savaşıyoruz, arkadaşlarımız ne için ölüyor?” sorularıyla boğuşmuş üç eski askerin, pisi pisine ölen gençleri sahte hikayeler yazarak ailelerine kahraman şehitler gibi sunagelmiş, sunmaya devam eden askeri kurumlara söyleyecek birer çift lafı var. Ateş düştüğü yeri yakar lafını hatırlatır şekilde, şehitlik denen şeyin, manasız veya çeşitli çıkarlar için yürütülen savaşları mazur göstermek amacıyla, çocuklarını kaybeden ailelere sahte bir teselli vermek uğruna uydurulmuş, içi boş bir kavram olduğunu söylüyor Sıkı Dostlar.”

4-Son görev

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Kahkaha ve gözyaşını bir arada dengelemeyi başaran güçlü senaryo, iyi yönetmenlik ve iyi performanslarla birleşmiş. Fazla tanıdık olmasına rağmen söyleyeceğini yekten söyleyen ‘dürüst’ yapım, dostluk ve arkadaşlık adına da içi dolu satır başları içeriyor. Jeff Monahan, J. Quinton Johnson, Yul Vazquez ve Deanna Reed-Foster, üç güçlü aktöre başarıyla eşlik ediyorlar. Hal Ashby’nin, Jack Nicholson’ın başrolde olduğu 1973 yapımı incelikli filmi ‘The Last Detail’i akla düşürüyor Linklater’ınki!”

5-Last Flag Flying (2017)

İzleryazar’ın yazısı için tıklayın – izleryazar.com

“Last Flag Flying, savaşı savaşsız eleştirmeyi başaran, üstelik bunu savaş sahnelerine onlarca milyon dolar harcayan filmlerden daha etkili bir yolla yapan bir iş olmuş. Richard Linklater, bol repliklerle akıcı senaryo yazma yeteneğini bu kez savaşın anlamsızlığını vurgulamak üzere konuşturmuş. Baştan sona sürükleyici bir şekilde ilerleyen film, özellikle Bryan Cranston’ın canlandırdığı Sal karakteri sayesinde anlamsız savaşlarda bir hiç uğruna ölen askerlerin kahramanlık süsüyle kutsanmaya çalışılması acımasız bir şekilde eleştirilmiş…”

6-Sıkı Dostlar

Erdoğan Mitrani’nin yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Linklater’in dostluk, savaş ve yas üzerine bu hüzünlü meditasyonunu asıl çekici kılan, artık yönetmenin imzasına dönüşmüş olan diyaloglarıdır. Karakterleri öyle benzersiz bir rahatlık ve doğallıkla konuşurlar ki, repliklerin nerdeyse tamamı doğaçlama etkisi yaratır. Linklater, bu konuda yazılı senaryonun dışına hiç çıkmadığını, söz konusu doğallığı uzun prova süreciyle oluşturduğunu, her hâl-ü kârda hiçbir zaman doğaçlama yapacak zenginlikte bütçesi olmadığını söylemiştir.”

7-Vatan ve Bayrak

Aslı Selçuk’un yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Dramatik, duygusal, aynı zamanda komik bu yol filminde, Carell-Cranston-Fishburne üçlüsü yetkin yorumlarıyla çevrelerine enerji yayar. Linklater, zamanın akışını izleyiciye birebir duyumsatır, babaların ve oğulların yaralarını, travmalarını birlikte aktarır, vatanseverlik, inanç, güven, sevgi, sadakat, paranoya, militarizm, suçluluk, pişmanlık, gerçekler, yalanlar temalarını özgün anlatımıyla sorgular, tartışır.”

8-Sıkı Dostlar (Last Flag Flying) – 50 küsur yaşına gelmiş ve hâlâ askerlik anısı anlatan birtakım adamlar

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung Sinema

“Bu yolculuk sırasında terörizm korkusunu da, devlet terörünü de az buçuk görme şansımız oluyor, üç eski dost birbirlerini yeniden tanıyor. ‘Yolda didişip didişip dostluk pekiştiren kafadarlar’ türünde datlı bir Linklater filmi izliyoruz.”

9-“2018 !f İstanbul Film Festivali” Film İncelemesi 11: Last Flag Flying (Son Kahraman)

MatthewMc’in yazısı için tıklayın – turkcealtyazi.org

“Last Flag Flying, oldukça sade işlenip dramatik bir konuyu ele almasına rağmen aynı zamanda komediyle kurduğu iyi bir denge ile başından sonuna kadar sizi sürükleyecek bir film. Hikayesinin dramatik yüküne rağmen filmde yaşanan hiçbir sahne seyirciyi acındırmaya çalışmıyor, her şey tamamen doğal hissettiriyor.”

10-#if2018 Last Flag Flying / Son Kahraman (2017)

Serkan Çelik’in yazısı için tıklayın – Ters Ninja

“Birbirini 30 yıldır görmediğinden artık çok da iyi tanımayan üç adamın bir barda ve bir kilisede bir araya gelmelerinden doğan mizahla başlayan Son Kahraman; karakterlerini aynı arabaya bindirerek finale kadar yol filmi yapısında ilerliyor. Bryan Cranston’ın yakın dönem rollerinden tamamen sıyrılarak mükemmel canlandırdığı, bir nevi Larry’in sol omzuna konmuş kötü(mser) melekle sağ omzundan kulağına fısıldamayı görev bilen iyilik timsali Mueller’in çatışması filmin mizah yönünü oluşturuyor.”

Comments

comments