Fox News’in kurucusu ve CEO’su olan Roger Ailes’in taciz skandalının perde arkasında yaşananları konu edinen Skandal hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Güç, Hiyerarşi ve Taciz

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Charles Randolph’un senaryosunu yazdığı “Skandal” meseleyi doğru yerden yakalamasını biliyor. Daha doğrusu, odağını doğru tespit ediyor. Filmin odağında sadece cinsel taciz yok. Bilinçli şekilde inşa edilen bir erkek iktidarı eleştirisi var.”

2-Skandal: Fox News’un kadınları kahraman mı?

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

“Roger Ailes bence de kesinlikle tacizci korkunç bir canavar ve söylenenlerin hepsi de doğrudur ancak filmin Fox News kanalının kadınlarını kahraman olarak gösterme çabasını güvenilir bulmuyorum. Cinsel taciz suçlamalarında artık ikinci dalganın içindeyiz, cinsel tacizin sadece #MeToo etiketi altında değerlendirilmediğine ve bazı insanların bunu politik avantaj olsun diye kullanıldığına dikkat çekmek istiyorum.”

3-Sarışının adı, Oscar’ın tadı..

Hande Kara’nın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Gelelim Bombshell’in neden bu kadar yüzeysel göründüğüne.. Öncelikle Charles Randolph’ın senaryosuna bir göz atalım, bir kara komediye daha uygun olan çoklu dış sesli anlatım, hikayenin bütün dramını alt üst ediyor. Bombshell, The Big Short gibi, üzerinde mizah yapılabilecek bir hikayeye sahip değil, bizi güldürmesi gerekmiyor. Ancak nedense bu konuda sürekli bir şeyler yapılmak istenmiş gibi.”

4-Münferit değil, sistematik!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

““Avanak Ajan”, “Zor Baba” serileriyle tanıdığımız, 2015’te McCarthy döneminin sakıncalı senaristi “Trumbo”yu anlatarak yön değiştiren Jay Roach’ın yönettiği “Skandal”, tacizlerin boyutunu ya da maruz kalan insanların iç dünyasındaki yarılmayı, parçalanmayı anlatmak yerine daha çok sistematik tarafını ve güç- iktidar bağlantısını anlatmaya çalışıyor.”

5-Asla yalnız yürümeyeceksin!

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Skandal’ seyirci zihninde belki ‘mesele hakkında fazla derinleşemeden derdini anlatıyor’ (ki bence bu bilinçli olarak tercih edilmiş) türü bir his bırakıyor ama yine de diyalogları ve bu diyalogların ifade ettiği anlamlar eşliğinde bence çok önemli noktaların altını çiziyor. Senaryonun başardığı en önemli yanlardan biri bu zaten.”

6-Tacizciyse bırak dünya çapında rezil olsun

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“harlize Theron, Nicole Kidman, Margot Robbie gibi yıldız isimlerin rol aldığı, gerçek olaylara dayanarak çekilen filmin ilk yarısında Roger’ın temsil ettiği değerler, gücünü nereden aldığı, karanlık bağlantıları, kadınlara yönelik tacizleri ele alınırken ikinci yarıda, kadınların ona karşı verdiği mücadele konu ediliyor. Ki asıl olarak da filmin dertleri ikinci yarıda ortaya çıkıyor.”

7-Bombshell: Roger Aıles “The Loudest Voice”le anılacak

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Fox News’un başındaki Roger Ailes’in hayatı 2019’da hem bir mini diziye hem de bir sinema filmine uyarlandı. “Bombshell”, ‘The Loudest Voice’in altında kalsa da ilginç detayları aydınlığa kavuşturması açısından da tamamlayıcı bir Megyn Kelly bölümü olarak anılmaya açık.”

8-Medyanın ışıltılarının arkasındaki “Skandal” dünya!

Bülent Vardar’ın yazısı için tıklayın – T24

“Skandal, ilgi çekici konusu ve sinema dilinin olanaklarını başarıyla kullanarak medya gibi herkesin merakla izlediği bir dünyanın perde arkasını anlatmakla kalmayıp, aynı zamanda kapitalist  sistemlerde ve özellikle ABD’de medyanın rolüyle öne çıkan ilişkilerin; medya aracılığıyla siyasi pozisyonlara adaylığın, gerçeğin, seksin satılabileceği yönünde imalarda bulunuyor; bu bağlamdakietik dışı uygulamaların altını çiziyor ve  etkili bir eleştirel duruş sergiliyor…”

9-Skandal: #MeToo’ya Sorunlu Bir Bakış

Tayfun Bodur’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

Sinema, varlığı gereği izleme ve izlenme güdüsüne doğrudan temas eden bir sanattır. Jay Roach’un yönettiği Skandal’ın bazı planları, filmin savunduğu görüşün tam zıddına hizmet edecek şekilde düzenlenmiş: Röntgencilik.”

10-Bombshell: Üç Farklı Kadının Gözünden Bir Skandal

Güney Yurdakul’un yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Hızlı bir tempo ile sizi karşılayan film, özellikle ikinci perdesinden itibaren sizi evrenin içine daha rahat çekmeye ve yükselmeye başlıyor. Skandal ortaya çıktıktan sonraki süreçte edinilen bazı ironik olayların filmde de aynı şekilde sahneleştirildiğini görmek, filmin etkileyiciliğini arttıran bir unsur.”

11-Bana davranışları skandaldı!.. ‘Bana da!’..

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“‘Skandal’ bize gerçekten yaşanmış bir skandalı tekrar hatırlatan, onun nasıl bir dev medya grubunda da yaşandığını gözler önüne seren ve ‘Me too!’ reklamı yapmak yerine bu hareketin değişik katmanlarını gösteren başarılı bir yapım.”

12-Değişmeyen çirkin hikâye ve aktörleri

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Başta Theron olmak üzere filmin üç esas kadını da çok iyi! ABD’nin derin kötücül köklerine, kurucu atalarından günümüze değişmeyen güç ilişkilerine, medya-siyaset işbirliği, sömürü, statü hastalığı, günümüzün moda deyişiyle ‘mobbing’ gibi değişmesi mümkün gözükmeyen kavramlara yakından bakan öykü, gerçekle bağını koparmadan yerinde ve kalıcı tespitler yapıyor.”

13-Yeni dönem için önemli hikaye

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

“Kidman ve Theron’un da aralarında olduğu oyuncuların adanmış bir performans sergilediği film, güçlü erkek egemenliğinin getirdiği yozlaşmaya karşı birleşen kadınların gücünü gösterirken etkisini kurgunun finalde toparlanmasında, yani hikayenin anlatım seçimleriyle artırıyor.”

14-MeToo hareketinin filmi ‘skandal’ olamamış!

Yazgülü Aldoğan’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Çok büyük heyecanla beklenmesine ve çok önemli bir konuyu gündeme getirmesine rağmen, sinematografik anlatımı açısından bir başarı değil. Çok hızlı temposu, karmaşık öyküsü ve kurgusuyla, birbirine geçen sahneleriyle bundan önce izlediğimiz ve medya olaylarını anlatan Amerikan filmlerinin yanından bile geçemiyor!”

Comments

comments