Steve Coogan ve John C. Reilly’nin başrolünde oynadığı Laurel ile Hardy filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…
1-Sahne Işıkları

Fatih Özgüven’in yazısı için tıklayın – Ekranella

“Laurel ile Hardy (Stan and Ollie) önemli bir film sayılmaz, daha çok hani şu artistler, sanatçılar ve genelde ‘celebrity’lerle ilgili ‘onların parıltılı dünyasına bakmayın, sonları çok acıklı oluyor’ tarzı orta sınıf züğürt tesellisi konseptten… Ama benzerlerinin daha iyisi; tabii her şeyden önce Stan Laurel rolünde Steve Coogan olduğu için.”

2-Komik olduğunuz kadar hüzünlüsünüz de…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Laurel ile Hardy’, sinemanın erken döneminin iki büyük yıldızı Stan Laurel ve Oliver Hardy’nin son yıllarına ışık tutan, ‘sanat ve sanatçı’ denkleminin kıvrımlarında dolaşan, yer yer komik ama aynı zamanda hüzünlü ve romantik bir film. İkiliyi canlandıran Steve Coogan ve John C. Reilly’nin performansları ise muhteşem…”

3-‘Altın Çağ’ın cevherleri

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

““Laurel ile Hardy”, özelikle de Steve Coogan (Laurel) ve Oliver C. Reilly (Hardy) oyunculuklarıyla bir dönemin büyük yıldızlarının düşüş ve çıkışlarını, iç dünyalarında yaşadıklarını bir “Laurel ile Hardy” filmi izliyormuşçasına seyirciye geçirmeyi başarıyor. Buna eşlerini canlandıran Shirley Henderson (Lucille Hardy) ve Nina Arianda (Ida Laurel) da eşlik edince film karakterlerin son demlerinden iç dünyalarında ve yakın çevrelerinde neler yaşandığına dair doyurucu bir düzeye ulaşıyor.”

4-Zorlu bir dostluk hikayesi “Stan & Ollie”

Mehmet Erduğan’ın yazısı için tıklayın – Independent Türkçe

“Filmin de değindiği üzere, profesyonel hayatlarındaki birlikteliğin ötesinde iki komedyenin ender rastlanan dostluklarını bu pencereden seyretmek çok heyecan verici. Her zaman, her yerde eğlenmeye hazırmış gibi duran ikilinin insanları güldürmek adına yaptıkları şeyler oldukça içten ve samimi.”

5-Stan & Ollie: Komedinin Karanlık Yüzü

Ekin Can Göksoy’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Özellikle senaryosu ve Coogan ile Reilly’nin üstün performansları ile, Stan & Ollie’nin yüzünü sinemaya, oyunculara ya da yönetmenlere dönen filmler arasında kendisine özel bir yer açmayı başarabildiğini söylemek abartı olmaz.”

6-Değişen dünyada değişmeyenler üzerine

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Genel yapım tasarımı ve özellikle sanat yönetimi, öykünün geçtiği dönemin hemen her ayrıntısını iğnelemiş perdeye. İki dünya savaşının etkisi ve değişen dünyayla birlikte tamamen farklılaşan zevk ve beğeniler doğrultusunda, yıllar içinde demode olan, zirveden zemine sert bir iniş yapan efsane Hollywood ikilisinin kişisel farklılıkları, özel hayatları, sanata, sinemaya bakışları ve yürek ısıtan sıcacık bir dostluk hikâyesi!”

7-Laurel ile Hardy’nin ‘son perdesi’

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Sinema tarihinin en sevilen komedi ikililerinden biri üzerine çekilen “Stan & Ollie”, hiç kuşkusuz tam bir başarı hikâyesi olarak tasarlanabilirdi. İskoç yönetmen Jon S. Baird belli ki benzerlerini defalarca seyrettiğimiz sanatçı biyografilerinden birini çekmek istememiş. Bunun yerine, “Stan & Ollie” ile ikilinin o pırıltılı, güzel günlerine uzaktan, “son perde”den bakmayı tercih etmiş.”

8-Sessiz ve Derinden Bir İkili!

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Film bir yandan da o kadar sakin, o kadar dramatik bir anlatımla karşımıza geliyor ki, “Biz şimdi iki komedyenin hayatını mı izledik?” demekten geri kalmıyoruz ama filmin parmak basmak istediği noktalardan birisi de şu: Komedi yapanların hayatları biraz trajiktir, güldürmek için arkada koca bir çalışma emeği vardır ve bu gün geçtikçe daha da hantallaşır, zorlaşır!”

9-Laurel ile Hardy

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“İşte, sinemanın en büyük, en ayrılmaz ikililerinden biri Laurel ve Hardy, bir diğer adıyla Stan ile Olie ile yeniden buluşuyoruz beyazperdede. Bu kez onların oyunları değil, yaşamları anlatılıyor. Hem de çok güçlü bir şekilde.”

10-Laurel ile Hardy ve Bir Tutam Hüzün

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Dostlukları, farklılıkları, kırgınlıkları inişli çıkışlı kariyerlerinde yaşadıkları zorluklar… Aslında iki komedyenin hayatlarına sirayet eden duygu hüzün. Yönetmen Baird, ikilinin hayatından ‘bir palyaço dilemması’ çıkarıyor. Ama onların en önemli özellikleri yaşadıkları bu dilemmayla barışık olmaları.”

Comments

comments