1-Yeni Üçlemenin Empire Strikes Back’i: Star Wars: The Last Jedi

Serdar Durdu’nun yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Yönetmen Rian Johnson, iyiyle kötünün, İlk Düzenle isyancıların amansız savaşında, kendisinden klasik bir Star Wars filmi de beklendiğinden, yenilik getiremeyeceğini çok iyi biliyordu. Bu yüzden senaryoyu kaleme alırken farkını da ortaya koyabilme adına, çareyi seyircinin hiç beklemeyeceği sürpriz hamleler yapmakta bulmuş.”

2-Heyecanlı, duygusal, şaşırtan ve karmaşık.

Burçin Aygün’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Asi Gençlik filmi ile adını duyuran, Tetikçiler ile kendini hatırlatan ve Breaking Bad’in en sevilen bölümlerinden birine imzasını atan Rian Johnson’ın yönettiği Star Wars: Son Jedi, önceki bölümün önüne geçebildi mi? Şahsi fikrim, kesinlikle evet!”

3-‘Star Wars: Son Jedi’: Özgün sekanslarıyla fark yaratıyor

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“Kylo Ren’in (Driver) ‘yapay Darth Vader parodisi’ halini bertaraf etmek için çabalayan Johnson, Rey’den (Ridley) de yeni bir ‘kadın savaşçı’ yaratıyor (“Rogue One”daki Jyn Erso gibi). Ama Adam Driver ile Daisy Ridley üzerinden devreye giren ‘baba-kız ilişkisi’ gizemi, arada dokuz yaş fark olduğu düşünüldüğünde düello sahnesinde büyük bir inandırıcılık sorununa yol açıyor.”

4-‘Güç’ dengesini bulmuş!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Elimize baştan açık edelim. “Son Jedi” hem ilk filmin bir türlü bir araya gelemeyen iki yakasını topluyor hem kendi içinde yeni bir denge kurmayı başarıyor hem de üçüncü film için heves duygusunu yukarılara taşımayı başarıyor.”

5-Güç de iktidar da benimle olsun…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Güç Uyanıyor’, orijinaline halel getirmeyen ve genel çizgileri itibariyle ‘Retro tadı’ taşıyan bir çalışmaydı. ‘Son Jedi’da da ‘retro’ tadı var ama sanki bu kez öykü kendi sesini, ruhunu, rengini de bulmuş gibi. Hem serinin genelinde hem de ‘Güç Uyanıyor’ özelinde öne çıkan Freudyen öğeler ise yerini bu kez Shakespeareyen bir havaya terk etmiş.”

 

Comments

comments