Bu hafta dokuzuncu filmi Bir Zamanlar Hollywood’da ile hasret giderdiğimiz yönetmen Quentin Tarantino sinemayı derinden etkilemiş bir yönetmen. Geçmişte yapılmış filmleri itinayla yeniden sinemaseverlerin gözleri önüne sermesi dışında kendisinden sonra gelen sinemacılar içinde bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Yeni filmi vesilesiyle Tarantino sinemasının bazı temel özelliklerine sahip filmlerin bir listesini sizin için derledik. İyi okumalar.
Get Shorty / Tut Şu Bücürü

Elmore Leonard’ın bir romanından uyarlanan, kadrosunda John Travolta, Rene Russo, Danny Devito, Gene Hackman gibi usta oyuncuları barındıran film, sinema endüstrisi üzerine bi kara mizah olarak beğenilmişti. Ardından aynı isimle yapılan dizisi ise halen devam etmekte.

Seven Psychopaths / Yedi Psikopat

Üç Billboard Ebbing Çikisi, Missouri ve In Bruges gibi güzel filmlere imza atan Martin McDonagh’ın yönetmenliğini yaptığı filmin kadrosunda, Colin Farrell, Mickey Rourke, Christopher Walken ve Sam Rockwell gibi ünlü isimler bulunuyordu. Film beklentilerin altında kalsa da, izlenmeyi hak ediyor.

Natural Born Killers / Katil Doğanlar

Hikayesini Tarantino’nun yazdığı filmin yönetmenliğini Oliver Stone üstlenmişti. Oliver Stone’un kendi sinemasına dair öğeleri fazlaca kullandığı, bu sebeple olabildiğince Tarantino etkisinden uzaklaşmış olan film, kısa zamanda kült mertebesine erişmişti.

True Romance / Çılgın Romantik

Senaryosu Tarantino’ya ait olan film, Brad Pitt’in bu zamana kadar oynadığı en komik rollerden birini içeriyordu. Özünde bir aşk filmi olan True Romance’ın yönetmenliğini bir başka ünlü yönetmen Tony Scott yapıyordu.

Lock, Stock and Two Smoking Barrels / Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana

Seyretmesi inanılmaz zevkli bir Guy Ritchie klasiği olan film, müthiş müzikleri ve zeki senaryosu ile akıllara kazınmıştı. Film için Ucuz Roman ve Rezarvuar Köpekleri‘nin bir karışımı diyebiliriz.

Lucky Number Slevin / Şanslı Slevin

Diyalogları ve espiri anlayışı ve montaj numaraları ile Tarantino sinemasına yaklaşan film, beklentileri boşa çıkarmıyordu.Yönetmen Paul McGuigan’ın geçtiğimiz yıl Yıldızlar Asla Ölmez filmi ile hatırlama imkanımız olmuştu.

Be Cool / Sakin Ol

Get Shorty filminin devamı niteliğindeki film, ilki kadar beğenilmemişti ancak Thurman-Travolta’yı Ucuz Romandan sonra bir kez daha dans ederken izlememize vesile olmuştu. Beğenilmemiş olması keyifle izlenen bir film olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

The Boondock Saints / Şehrin Azizleri

İnsanların genellikle gözden kaçırdığı film, hikayesi ve başarılı oyunculukları ile göz dolduruyordu. Filme Williem Defoe’nin varlığı ile kattığı anlam çok büyüktü.

Bad Times at the El Royale / El Royale’de Kötü Zamanlar

2012 yapımı korku filmi “Dehşet Kapanı”nın yönetmeni Drew Goddard’ın hem yönetmenliğini hem de senaryosunu üstlendiği, 2018 yılında sinemalarda izlediğimiz film, zekice yazılmış senaryosu ile dikkat çekiyordu.

Have a Nice Day / İyi Günler

Listenin tek animasyonu olan film, şiddetin ve tekinsizliğin kol gezdiği bir atmosferde geçen başarılı bir kara film olarak dikkat çekmişti. Geçtiğimiz yıl vizyonda izleme şansını yakalamıştık.

Comments

comments