Efsane serinin yeni filmi Terminatör: Kara Kader hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Terminatör: ‘Kız kardeşlik’ duruma el koyuyor!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Terminatör serisi, ‘kutsal anne’nin (Meryem), dünyanın kurtarıcısı olacak oğlunu (İsa) hedefine ulaşması için canı pahasına korumasının hikayesiydi bir bakıma. Hal böyle olunca Sarah Connor’a biçilen misyon da ‘annelik’ sınırlarına hapsolup kalmıştı. Sarah, bütün varlığını evladının varlığına armağan ederken, onun olmadığı devam filmleri de bu kurtarıcı üzerine inşa edilmişti. “Kara Kader”, Sarah Connor’a atfedilen bu rolü üzerinden sıyırıp alıyor ve onu dünyanın geleceğini korumak için kendi adına hareket eden bir kadın karaktere dönüştürüyor.”

2-Terminator: Dark Fate (2019) – Film Eleştirisi

Egemen Tokatlıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Karanlık Sinema

“Filmin aksiyon sahneleri gayet sürükleyici. Miller bu anlamda iyi bir iş kotarmış. Sizi ilk saniyesinden son saniyesine kadar içine alıyor. Ancak görsel efekt olarak bir takım göz tırmalayan noktalar mevcut. Fragmandaki kadar korkunç detaylar elbette yok. Ancak yine de bu zamanda daha iyisi yapılabilir hissiyatı da uyandırmıyor değil.”

3-Androidler atan bir kalp düşler mi?

Fatih Yürür’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Bu son derece uzun ve görece hisli girizgahın ardından gönül rahatlığıyla belirtebilirim ki, tam 20 yıldır beklediğimiz “gerçek final” nihayet karşımızda duruyor! Bu 20 yıl içerisinde Terminator serisine dair yapılan tüm üretimleri ve revizyonları hiçe sayan yaratıcı ekip, bu radikal kararlarının karşılığını izleyiciye sonuna kadar sunmak için, önlerine çıkan bütün fırsatları değerlendirmiş. Hatta bir adım daha giderek, ufak tefek yeni fırsatlar yaratmış adeta!”

4-Terminatör: Kara Kader: Gelecek için bir kez daha

Halil Şimşek’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“2017 yılında serinin haklarını geri alan James Cameron’ın yapımcılığını üstlendiği film, 1991 yapımı Terminatör 2: Judgment Day’den sonra çıkan Terminatör filmlerini görmezden gelerek, Cameron’ın yönettiği ilk iki filmin devamı niteliğinde olması yönüyle de büyük bir önem arz ediyor.”

5-‘Ağır metaller’in dönüşü

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Deadpool’dan hatırladığımız Tim Miller’ın yönettiği, Linda Hamilton ve Arnold Schwarzenegger’in de kayda değer rollerde karşımıza geldiği ‘Terminatör: Kara Kader’, elbette serinin James Cameron imzalı öncü yapımları düzeyinde değil ama aksiyon sahneleri ve eskiye vâkıf seyirciyi çıkardığı nostaljik yolculuk itibariyle ilgiyi hak eden bir çalışma.”

6-Terminatör: Kara Kader

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

Terminatör: Kara Kader, serinin, yüksek olmayan beklentilerle izlenmek kaydıyla, eğlenceli bir seyir deneyimi sunan ve ilginç güncel motifler içeren bir halkası.”

7-Terminatör asıl şimdi döndü

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Açıkçası Terminatör: Kara Kader, serinin en iyi filmi Terminatör 2: Mahşer Günü’nden sonra çekilen en iyi Terminatör filmi. Bunda yazının başında belirttiğimiz Terminatör efsanesini oluşturan bileşenlerin bir araya gelmesinin etkisi büyük. Ama bunun ötesinde yeni bir başlangıç yapılırken anlatılan hikayenin ilk iki filmin altyapısı üzerine inşa etmek zekice bir hamle.”

8-Gelecek kadınların elinde

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

““Deadpool”un yönetmeni Tim Miller’ın imzasını taşıyan “Terminatör: Kara Kader / Terminator: Dark Fate”, serinin ilk iki filminin görsel tercihlerine yakın bir film. Ancak asıl farklılık #metoo hareketinin ardından gönülsüz bir değişime giren metinde. Kadınların annelik vasıflarıyla değil, güçleriyle ön plana çıktığı, ABD’nin azınlıklarının yanında duran bu ana akım aksiyon, metin açısından yeni döneme ve değişime göz kırpıyor.”

9-Terminator; 28 Yıl Sonra Yeniden

Ahmet Deydin’in yazısı için tıklayın – Filmarası Dergisi

“Tek başına değerlendirildiğinde ayakları yere sağlam basan bir bilimkurgu örneği denilebilir Terminator: Kara Kader için. Fakat özellikle ikinci filmin ihtişamı öylesine derin ki, bir nesil için kare kare ezberlenmiş bir yapım olması sebebiyle erişilmesi güç bir kıyaslamadan kaçamıyor.”

Comments

comments