Coen Kardeşler’in Netflix için hazırladıkları western filmi “The Ballad of Buster Scruggs” hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-The Ballad of Buster Scruggs: Paramparça Western

Fırat Türkoğlu’nun yazısı için tıklayın – bakiniz.com

“Onlar için insanların sinemadan ne beklediği değil, sinemanın farklı hayatları insanlara nasıl yansıtacağı daha önemli. Coen’lerin filmlerini izleyince beğenebilirsiniz ya da beğenmeyedebilirsiniz ama “Ben o dönemle, insanların yaşadığı ortamla, o zamanların ruhuyla hiçbir şey öğrenmedim” demeniz mümkün değildir. The Ballad of Buster Scruggs, 6 hikayeyle türü paramparça ederken, insanlara o dönemlerde yaşamanın nasıl bir his olduğunu sonuna kadar hissettiriyor.”

2-The Ballad of Buster Scruggs: Kendine Özgü, Çok Parçalı

Ekin Can Göksoy’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“The Ballad of Buster Scruggs, içinde barındırdığı parlak anlar, çeşitli türlere yayılan hikâyeleri, üst düzey oyunculuk performansları ve hiçbir zaman bırakmadığı Coen dokunuşu ile keyifli bir seyirlik sunuyor. Ancak, bütünlükten yoksunluğu ve eşitsiz (hem derinlik hem uzunluk olarak) olarak bölünmüş olduğu hissi, bu seyirliğin bir noktadan ileri gitmesini ve Coen filmografisinin en iyilerinden biri olmasını engelliyor.”

3-Coen’lerin ‘Batı’sı

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““The Ballad of Buster Scruggs” dört başı mamur bir Coen filmi olmasa da, sinemanın büyük şanslarından olan ikilinin alametifarikalarını konuşturdukları, geçmiş filmlerindeki bütün yaklaşımları demene fırsatı buldukları bir seyirlik olarak izlenmeyi hak ediyor. Özellikle üç, beş ve altıncı bölümün görsel gücünü perdede görememenin eksikliğini hep hissedecek olsak da…”

4-Bir Coen Kardeşler Antolojisi: The Ballad of Buster Scruggs

Emre Eminoğlu’nun yazısı için tıklayın – The Magger

“Western türüyle daima barışık olan Coen Kardeşler sineması, The Ballad of Buster Scruggs‘da niteliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Özellikle beyazperdede değil de bilgisayar ekranında izleyecek olduğum için başta duyduğum endişlerin yersiz olduğunu görmek memnun edici. Yönetmenlerin dijital olarak çektiği bu ilk film, Bruno Delbonnel‘in renk paleti ve dijital efektlerle desteklenen muazzam görüntüleriyle beni çok etkiledi.”

5-Coen Biraderler’den Kusurlu Bir Western Antolojisi: The Ballad of Buster Scruggs

Burak Erken’in yazısı için tıklayın – Wannart

“Antolojik, çok hikayeli filmlerde genellikle farklı yönetmenlerin belli bir tema ya da tür ekseninde kendi imzalarını atarak çektikleri kısa filmlerinin birleştirilmelerine şahit oluruz. Coenler, hayran oldukları western türüne adeta bir aşk mektubu yazdıkları yeni filmlerinde bu alışıldık yapıyı kullanmışlar.”

6-Klasik görünümlü alternatif western

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

““The Ballad of Buster Scruggs” dış görünüşüyle klasik bir western gibi görünse de içerdiği 6 hikâyenin altını üstünü şöyle bir eşeleyip üzerine düşündüğümüzde karanlık bir western çıkıyor karşımıza. Kuşkusuz bunda, filmin bütününe damgasını vuran “kara komedi” havasının önemli bir payı var. Ne var ki, filmin bilinçli bir tavırla aydınlıktan karanlığa, komediden drama, yüzeysellikten derinliğe, hafiflikten gerçekçiliğe doğru ilerlediği söylenebilir.”

7-Resimli Vahşi Batı Öyküleri

Ferhan Baran’ın yazısı için tıklayın – Sadibey

“Coen’lerin bu yeni çalışması altı Amerikan Vahşi Batı hikâyesi üzerine kurulmuş. Yönetmenlerin tanımıyla bir antoloji projesi niteliği taşıyan çalışma, onların yıllar boyu kaleme aldıkları kişisel kısa hikâyelerini perdeye/ekrana taşıyor. Öyküler, bez ciltli resimli bir kitabın bölümleri olarak sunuluyor. Her bir öykü, uçsuz bucaksız vahşi batı kırsalında varolmaya çabalayan insanların talihsiz kaderleri üzerine.”

Comments

comments