Netflix’te yayınlanan The Devil All the Time hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. iyi okumalar…

1-Tanrıyla günaha girip, suçu şeytana atmak

Şenay Aydemir’İn yazısı için tıklayın – Evrensel

“Netflix’de yayımlanmaya başlayan film için “Coenler”in elinde olsa, (misal, İhtiyarlara Yer Yok) acaba ne olurdu. Tam onlarlık” gibi yorumlar, “Tarantino çekse bambaşka çekerdi” gibi fanteziler okuyacaksınız mutlaka. Ama Antonio Campos böyle bir hikayenin ne Coen Kardeşler humorunu ne de Tarantino plastikliğini kaldıracağını düşünmüş belli ki. Kadrajları ve yarattığı atmosfer bu isimlerin yanında David Fincher’ı (Zodiac, Mindhunter) da akla getirse bile kendine ait bir özgünlüğü var filmin.”

2-The Devil All the Time: Gömülmek İçin Doğanlar

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Kimi eksikliklerine rağmen, şiddetten başka çaresi kalmamış Amerikan taşrasına dair güçlü bir anlatı inşa ediyor Antonio Campos. Finale doğru duyduğumuz “Bazı insanlar sadece gömülmek için doğar.” cümlesinin etkisini tüm filme yaymayı ve bu hissiyatı seyirciye geçirmeyi başarıyor.”

3-Oldukça tanıdık ve sığ sularda tekrar tekrar yüzme öğrenmek

Onur Çakmak’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Yer verilen iki nevrotik rahipten anladığımız, anlatının genel olarak Evanjelistlere yönelik bir sorgulama/eleştiri çabası taşıdığı fakat bu çaba ne kadar iyi niyetli olursa olsun, günün sonunda defalarca mahsül alınmış bir tarlaya girip adeta tutmayacak bir ekini bilerek ekmek gibi bir his bırakıyor. Antonio Campos kısacası; kefaret, kurban etme gibi dini unsurları kullanarak Hristiyanlığın tartışılan veçhelerini bizlere sunuyor.”

4-The Devil All The Time: Sıra dışı şiddet öyküleri

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“Campos’un “Okul Çıkışı”, “Katil Simon” (“Simon Killer”, 2012), “Christine” (2016) ile birlikte toplumsal şiddetle ilgili kendi dili olan kurmaca filmler çektiğini biliyoruz. Ama ikinci eserinde biraz memuriyet ve hikayesizlik tökezlemesi yaşamıştı. Burada da benzer kasılma, zorlama ve hantal bir yapıya sebebiyet veriyor. Yönetmenliğini yaptığı 2020 tarihli antolojik Netflix orijinali “Homemade”in en iyi kısası olan ‘Annex’ daha iyiydi, pandemi sürecini ve kıyamet paranoyasını müthiş yansıtıyordu.”

5-The Devil All The Time: Tanrının Unuttuğu Nedir?

Fırat Türkoğlu’nun yazısı için tıklayın – bakınız.com

“Çok değil 5 yıl önce filmin kadrosunu görseniz, ya bir gençlik komedisi, ya da genç kızları ekrana bağlayacak bir film olduğunu düşünürdünüz. Ama köprünün altından çok sular aktı. Robert Pattinson başta olmak üzere Tom Holland, Bill Skarsgård, Haley Bennett, Riley Keough, Sebastian Stan, Mia Wasikowska, Eliza Scanlen “gençliğin sevgilisi yıldızlar” olarak değil, iyi oyuncu olarak anılmak istediklerini son dönemlerdeki rol seçimleriyle gösteriyorlar.”

6-The Devil All the Time (2020): İki Savaşın Gölgesinde Toplumun Yozlaşmışlığı

Mete Can Topgüloğlu’nun yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Tıpkı anlatıcı sesin ifade ettiği gibi, film boyunca karşımıza çıkacak olan ilginç rastlantılar zinciri, tüm bunların garip bir tesadüf mü yoksa Tanrı’nın çizdiği bir kader mi sorgulaması yaptıracak düzeyde ilerliyor. II. Dünya Savaşı’nın sona erdiği 1945 yılından, Vietnam Savaşı’nın sürdüğü 1965 yılına kadar uzanan hikâyesiyle The Devil All the Time, iki farklı savaşın etkisinde suçun ve yozlaşmışlığın portresini çiziyor.”

7-The Devil All The Time: Taşrada Geçen Gerilim ve Şiddet Dolu Bir Öykü

Merve Özbek’in yazısı için tıklayın – Ekranom

“Yavaş bir tempoya sahip olsa da filmin sonu yaklaştıkça çözülen düğümler ve artan tansiyon seyirciyi de bu son anlarda oldukça geriyor. Dini yalnıza bir inancın ötesinde bir sapkınlık, bağımlılık haline getiren ve bu durumdan faydalanan, insanların bu duygusunu sömüren vaiz Preston Teagardin ile Arvin Russell’ın arasındaki mücadelenin yanında Arvin’in babasının ve bu kasabanın geçmişini izlediğimiz film, küçük bir kasabada başarılı bir gerilim ve korku temaları yaratıyor.”

8-The Devil All The Time – Film İncelemesi

Özgür Eroğlu’nun yazısı için tıklayı – bolumsonucanavari.com

“Film dediğim gibi karakterlerin üzerinde gelişen bir hikâyeye sahip. Hatta spesifik olarak tek bir karakterin çevresinde gelişen bir hikâye, her ne kadar bunu farklı aktarmaya çalışsa da. Karakter odaklı bir film olduğu için de oyunculuklar ekstra önemli ve gerçekten hangisine övgü yağdırayım bilmiyorum.”

9-Antonio Campos imzalı korku filmi ‘The Devil All The Time’ Netflix’te

Emrah Kolukısa’nın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Birden fazla koldan ilerleyen hikayede yap-boz misali bir yapı oluşması ve tüm parçaların sonlara doğru yerlerine oturarak ortaya büyük resmin çıkması filmin en önemli numarası gibi duruyor. Anlatıda ise klasik korku gerilim klişelerinden ziyade özellikle son yıllarda çok popülerleşen ‘true crime’ (gerçek suç) belgesellerini andıran bir üslubun güçlü oyunculuklara desteklendiğini görüyoruz.”

10-The Devil All the Time (2020) – Film İncelemesi

Gökçe Duman’ın yazısı için tıklayın – obicimsinema.com

“Film aslında bütünlükten ziyade, savaş sonrası dönemin, farklı karakterler üstünden kolektif bir anlatısı gibi. Yarısına kadar hatta sonrasında da karakterleri, zamanları ve birbirleriyle olan ilişkilerini toparlamak için birkaç kez geri gitmek zorunda kaldım. O film bütünlüğü hissini çok yakalayamadım. Çok hızlı ileri geri saran ve doğru frekansları yakalamaya çalışan veteran teybi gibi adeta.”

11-Örümcek Tanrı’nın Çocukları: The Devil All the Time

Naz Ekmekçi’nin yazısı için tıklayın – Novi Cinema

“Yine de Campos’un uyarlaması, Donald Ray Pollock’un romanında var olan o aşinalık hissini hiçbir zaman aşamıyor. Kitabın kendisi, Flannery O’Connor ve William Faulkner tarzını alıyor ve onların üslubunu parodi olacak dereceye kadar kullanıyor. Sanki Campos, kitabın bu özelliğini de yansıtmaya çalışıyormuş gibi. Yaşanan kimi tesadüfler ve bazı karakterlerin adeta kuşandığı “O ölürse film biter” zırhı gülünçlük boyutuna varıyor.”

Comments

comments