Martin Scorsese’nin Netflix’ta yayınlanan son filmi The Irishman hakkında yazılan eleştiri yazılarını sisin için derledik. İyi okumalar…

1-YILIN FİLMİNE YORUMUM… Günaha çok çağrı…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Martin Scorsese, Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Harvey Keitel gibi bir ‘Rüya takım’a sahip son filmi ‘The Irishman’de, daha önce ‘GoodFellas’, ‘Casino’ gibi filmleriyle ziyaret ettiği mafya dünyasından ölçülü bir destana imza atıyor. Netflix ekranlarında gösterilen ve 3 saat 29 dakikalık süreye sahip olan yapım açgözlülük, şiddet, hırs, ihanet, siyaset, yolsuzluk ve yaşlılık gibi temalarda dolaşıyor.”

2-The Irishman: Duydum ki Ev Boyuyormuşsun

Esen Tan’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“The Irishman, yüzeyde bir mafya hikâyesi üzerinden, düzenbazlığın ve sahtekarlığın kolkola yürüdüğü bir sistemin nasıl meşru ve yasal yollarla sürdürülebileceğini gösterirken, yüzeyin altında derin katmanlar hâlinde savaş, sınıf bilinci, aile, hukuk sistemi ve sosyal statülere dair vurucu bir anlatı sunuyor.”

3-Scorsese kendini ve sinemayı onore ediyor

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““The Irishman”, iyilerle- kötülerin mücadelesini anlatmıyor. Gerçekten de çok kötü insanların dünyasına götürüyor seyirciyi. Evet, bir Amerika fotoğrafı da koyuyor ortaya ama asıl bizi çarpan şey karakterlerinin karmaşıklığını, çelişkilerini, birbirlerinin canını yakma ve kendileriyle yüz yüze gelme/ gelememe hallerini anlatmaktaki becerisi.”

4-Bir Amerikan Trajedisi

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Peki, Yeni olarak ne söylüyor?” derseniz, öncelikle “biraz daha fazla gerçeklik” derim… Ama en otantik yanını sorarsanız, “sonunda hiç kimsenin hiçbir şekilde kazanamadığı” hissini vermesinden söz etmek isterim. Hem de çok güçlü bir şekilde…Üstelik sadece gangsterlere değil, hepimize dokunan bir duygu bu…”

5-“Güzel arabalar, güçlü erkekler, suskun kadınlar”

Murat Tolga Şen’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Oyunculuklar, tam da beklendiği gibi üst seviye… Robert de Niro odakta ama Al Pacino kadraja girdiği anda ben buradayım diyor. Yine de ikisinden de iyi oynayan biri var, o da Joe Pesci! Özellikle final sekanslarında kendisine hayran bırakan bu oyuncuyu ayakta alkışlamak istedim.”

6-The Irishman: Hantal bir mafya tetikçisi biyografisi

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“Ama bu entelektüel fona karşın “The Irishman”, bir yerden sonra konuşan kafalar filmine dönüşüyor. Bunun dışında De Niro’nun içsesi, monologları ve hafif hikaye kurgusu oyunları haricinde de ‘donuk kare ile ölecek kişinin ölme tarihini ve sebebini yazma’ gibi bir taktik benimsemiş. Bu dil numarası ise çok yetkin gelmiyor. ‘I Heard You Paint Houses’ın açılış jeneriğinin ardına yerleşmesi, “Sıkı Dostlar”a benzer bir epizodik kıvraklık getirecek diye düşünürken onu da göremiyoruz.”

7-The Irishman (2019): Bir Devrin Görkemli Sonu

Ziya Aydı’nın yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Türkiye’de de vizyon filmlerinin dijital platformlarda yayınlanmasını kısıtlayan yeni sinema yasasındaki bir madde sebebiyle gösterime giremeyen filmi, hayatını sinemaya adayarak tema parklarına karşı savaşan Don Kişotların elvedası olarak betimlemek mümkün.”

8-The Irishman (2019) – Film İncelemesi

Gökçe Duman’ın yazısı için tıklayın – obicimsinema.com

“Sanırım topluca, uzun zamandır bu kadar akan bir şey izlemedik. Bu kadar kendiliğinden, bu kadar içten, bu kadar doğal, bu kadar şiddetli olduğu kadar da duygusal ve bu kadar da samimi. Tüm sıfatları, tüm kaygıları, tüm övgüleri ve tüm yergileri barındıran bir ”şey” olmuş bu.”

9-Martin Scorsese’den Yeni Bir Mafya Klasiği: The Irishman

Gökay Uyan’ın yazısı için tıklayın – Wannart

“The Irishman birçok açıdan çok üst seviyede bir film. Son yıllarda zor bulunan kaliteli mafya ve gangster içerikli film ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. Kurgusu, oyunculukları, sinematografisi, kostümleri, müzikleri, anlattığı dönemlerin verdiği hava tam anlamıyla mükemmel diyebilirim.”

10-The Irishman (Üç buçuk saat boyunca mafya-kamyoncu-devlet üçgeni izleme keyfi…)

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung Sinema

“Film 2003’te yayımlanan I Heard You Paint kitabından uyarlanmış, film de kitap gibi spekülasyonlar içeriyor ama ABD tarihini anlamak için önemli veriler sunuyor. Biz de o ara ABD tarihi hakkında fazlaca bilgi ediniyoruz: Kennedy’lerinin ölümü ile ABD’deki İtalyan kökenli mafyaların ilişkisini, Fidel Castro’nun Domuzlar Körfezi Çıkarması’nı başarısız kılarak ABD’de dengeleri nasıl yerinden oynattığını…”

11-Dünya Kötü İnsan Kaynıyor

Zeynep Sarhan’ın yazısı için tıklayın – Sinefesto

“Tarihselliğin içinde devrini bambaşka bir gözle anlatan bir filmle çıktı karşımıza Scorsese. O, bir hikâye anlatıcısıdır ve bu filmindeki anlatımında tarihselliğe yaslanarak fakat tarihsel gelenekten kopmayı da isteyerek “tarihin tüylerini tersine fırçalamayı” seçen bir yönetmen.”

12-Lunaparkın ortasındaki sanat eseri: The Irishman

Murat Tırpan’ın yazısı için tıklayın – Birgün Pazar

“Scorsese yine bu yüzden filmin süresiyle ilgili endişe taşımaz, uzatır. Sabırsız ve klasik öykü anlayışının kompakt halinin tüketicisi olan izleyiciye sinemayı hatırlatmak ister. Üstelik bunu Netflix gibi bir platformda, yani hızlı ve kısa işlerin tüketildiği bir mecrada yapar. Sosyal mecralarda filmin dizi olabileceğinden, ya da dört parçada tüketilmesi gerektiğinden bahseden yorumlar okudum. Ne yazık ki bu tamamen Scorsese’nin yapmak istediğinin tersi, tipik günümüz izleyicisi refleksidir.”

Comments

comments