Netflix’te yayınlanan ve başrolünde Charlize Theron’ın yer aldığı aksiyon filmi The Old Guard hakkında yazılan eleştiri/inceleme yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-The Old Guard: Egzotik Süper Kahraman Ekibi, Vasat Aksiyon

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

““The Old Guard” (2020) ise onun en yüksek bütçeli eseri belki. Ama eski model, egzotik ve oryantalist bir süper kahraman ekibi filmine dönüşüyor. ‘Ölümsüz savaşçılar’ algısı miadı dolan bir yaklaşım. Zaten Image Comics, DC ve Marvel ile yarıştığına tanıklık etmediğimiz bir çizgi roman markası. Burada o dezavantajı yansıtan ikinci sınıf bir işçilikle yüzleşiyor. Hiçbir şekilde çizgi roman estetiğine hakim olmayan memuriyet filmin en büyük problemine dönüşüyor.”

2-“Z kuşağının kahramanları bayrağı devralıyor”

Murat Tolga Şen’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“The Old Guard bir sürü şey yapmaya çalışıp hiçbirini beceremeyen bir film gibi duruyor. 70 milyon dolarlık bütçe bu hikayeye yetmemiş ama en fenası şu; bir aksiyon filmi kötü adamı kadar iyidir ve buradaki “kötü adam” kimseyi korkutmuyor, endişelendirmiyor.”

3-The Old Guard: Tarihin İçinde Kaybolmak

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Ama hikâyesinin vadettiği ve uyarlandığı eserin derinliğe ulaşamıyor oluşu, The Old Guard özelinde Netflix’in bir kez daha seyirciyi zorlamak yerine, “tüketilecek” bir yapıma imza atması noktasında soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.”

4-Fâni dünyanın ölümsüz savaşçıları

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“‘The Old Guard’ hareket ve gerilimden ziyade çatışma ve dövüş sahneleriyle aksiyon kuran bir film… Son yıllarda grafik olarak video oyun estetiğinin izinden giden birçok filmde olduğu gibi kahramanlarımız, kötü adam adına çalışan yüzünü görmediğimiz bir sürü insan öldürüyor… Belki kan görmüyoruz. Dövüş ve çatışma sahneleri sonuçta koreografik bir nitelik taşıyor.”

5-Ev Sineması: ‘The Old Guard’

Emrah Kolukısa’nın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Daha önce “Love and Basketball”, “The Secret Life of Bees” ve “Beyond the Lights” gib aşk ve drama filmleri çeken Gina Prince-Bythewood aksiyon türündeki bu ilk denemesinde sınıfı geçiyor. Koreografileri iyi kotarılmış, kadın kahramanların ön planda olduğu ve iyi ile kötü arasındaki kadim savaşın insanlık tarihinin lokomotifi olduğu tezini de es geçmeyen bir filme imza atmış 51 yaşındaki Gina Prince-Bythewood.”

6-Cevizli baklava tadından bir film: The Old Guard

Kadir Kaymakçı’nın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Devasa bir göle dönüşen ‘içerik’ kataloğuna, Nasreddin Hocamisali “Ya tutarsa” diyerek her türden dizi ve film ‘çalmaya’ devam eden Netflix’in, ‘The Old Guard’tan istediğini alacağına eminim bunu en baştan söyleyeyim. İkinci film için şimdiden çalışmaya başlamışlardır bile…”

Comments

comments